گزارش مالی تسلا؛ ضرر و زیان کمتر از چیزی است که پیش بینی می شد

گزارش مالی تسلا؛ ضرر و زیان کمتر از چیزی است که پیش بینی می شد

کمپانی تسلا در گزارش مالی اخیر خود خبر از ضرردهی کمتری نسبت به آنچه پیش بینی می شد داده و اعلام کرده که سدان Model 3 در حال رسیدن به هدف گذاری های اولیه خود است. تسلا گزارش داده که با زیان ۱.۳۳ دلاری به ازای هر سهم، نرخ درآمد کمپانی حالا به ۲.۷۹ میلیارد دلار رسیده است. گفتنی است که تحلیلگران انتظار داشتند تسلا ۱.۸۸ دلار به ازای هر سهم از دست بدهد و به درآمد ۲.۵۱ میلیارد دلاری دست یابد.

تسلا می گوید که به صورت روزانه، ۱۸۰۰ واحد از خودروی Model 3 از سوی خریداران رزرو می شود و این در حالی است که امکان تولید تنها ۱۵۰۰ واحد طی سه ماهه سوم سال جاری میلادی وجود دارد. ضمناً ارسال این اتومبیل ها برای افرادی غیر از کارمندان تسلا، طی سه ماهه چهارم آغاز می شود.

تسلا می گوید که برای تولید ۵۰۰ هزار اتومبیل در سال ۲۰۱۸ برنامه ریزی کرده و هزینه های خود را کاهش می دهد تا این مهم تحقق یابد. تسلا طی سه ماهه اخیر، ۱.۱۶ میلیارد دلار هزینه کرد که به مراتب از هزینه ۱۴۴ میلیون دلاری همین بازه زمانی در سال ۲۰۱۶ بیشتر است؛ البته این هزینه کلان به راحتی با آماده شدن تسلا برای تولیدات Model 3 توجیه می شود.

تحلیلگران دو موسسه Morgan Stanley و Baird می گویند اگرچه هنوز برای نتیجه گیری زود است، اما نرخ سفارش های Model 3 پس از رویداد این کمپانی در هفته پایانی ماه گذشته، افزایش چشمگیری داشته و امکان دارد Model 3 با شکستن رکوردهای قبلی، موفق ترین خودروی این کمپانی باشد.

گفتنی است که علی رغم ضرردهی تسلا، ارزش سهام این کمپانی پس از انتشار گزارش مالی در روز چهارشنبه تا ۶ درصد افزایش یافت و به ۳۳۶.۴۰ دلار به ازای هر سهم رسید که نشان می دهد سرمایه گذاران هنوز نسبت به عرضه موفقیت آمیز اتومبیل جدید خوشبین هستند. گفته می شود که تسلا طی شش ماه باقی مانده، می خواهد سفارش های بیشتری برای Model S و Model X بپذیرد.

اما با وجود خوش بینی سرمایه گذاران، برخی تحلیلگران هنوز با عینک تردید به فعالیت های تسلا نگاه می کنند و اعتقاد دارند مشکلات تسلا در پشتیبانی از مشتریان، خصوصاً مشکلات مربوط به استرداد بیعانه هزار دلاری Model 3 بابت پیش خرید اتومبیل به برخی مشتریان، این سوال را پیش می آورد که آیا تسلا اصلاً برای گسترش فعالیت های خود بدون همراهی دیگر تامین کنندگان آماده هست یا خیر.

ویجیاتو

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato