زمین در صد سال آینده چند درجه گرمتر می شود؟

طبق دو پژوهش تازه زمین در میانه های نوعی تغییر اقلیمی قرار دارد که از آغازش چندین دهه می گذرد و به سمت نقطه ای پیش می رود که بازگشت از آن احتمالا غیرممکن خواهد بود.

یکی از این پژوهش ها که روی سیستم اقلیمی زمین انجام شده به عواملی نظیر قابلیت های اقیانوس ها برای جذب کربن و رفتار ریزگردها در اتمسفر مربوط می گردد و طبق آن، حتی اگر بشر بتواند تصاعدات کربنی خود را یک شبه را به صفر برساند باز هم این سیاره تا سال ۲۱۰۰ میلادی دو درجه فارنهایت گرمتر می شود.

نتایج این تحقیق در شماره روز دوشنبه نشریه Nature Climate Change منتشر شده. تورتسن موریتسن مولف ارشد این مقاله از موسسه هواشناسی مکس پلنک در این باره می گوید:

با وجود آنکه افزایش دو درجه ای دما براساس داده های به دست آمده حتمی است اگر سطح تصاعدات برای ۱۵ سال آینده به همین میزان باقی بماند افزایش دما به سه درجه خواهد رسید.

برای آنکه درک بهتری از وخامت اوضاع داشته باشید باید بگوییم که چنانچه متوسط افزایش دمای زمین به ۳.۵ درجه برسد آنگاه با آستانه گرمایش روبرو خواهیم شد و باید منتظر پدیده هایی نظیر خشکسالی های شدید و جاری شدن سیل باشیم.

موریتسون در این باره گفت:

برآوردهای ما براساس مواردیست که پیشتر اتفاق افتاده اند و اموری که امکان مشاهده شان وجود دارد و همه آنها به بخشی از گرمایش آینده اشاره دارند که پیشتر به واسطه تصاعدات قبلی فرایند آن آغاز شده است. لذا ادامه تصاعدات دی اکسید کربن می توان بر میزان گرمایش پیش بینی شده بیافزاید.

مقاله دوم که نتایج آن نیز در همین نشریه منتشر شد پیش بینی های شدیدترین برای یک صده آتی دارد و براساس آن احتمال اینکه افزایش دمای زمین ظرف این بازه ۳.۵ درجه فارنهایت یا کمتر باشد تنها برابر با ۵ درصد است.

این مطالعه که توسط جمعی از محققان دانشگاه واشنگتن انجام شده بیشتر روی عوامل انسانی تاثیرگذار در گرمایش زمین نظیر رشد جمعیت و ارتباط میان تصاعدات کربنی و فعالیت های اقتصادی تمرکز داشته است.

آدرین رفتری از پروفسورهای دانشگاه واشنگتن که سرپرستی تیم تحقیق را بر عهده داشته در این باره می گوید:

طبق تحقیقات ما افزایش ۳.۵ درجه ای بهترین حالتی است که می تواند رخ بدهد و برای تحقق آن لازم است که طی هشتاد سال آینده تلاش های پایداری از سوی تمامی بخش ها صورت بگیرد تا اوضاع از این بدتر نشود.

البته در این میان هستند دانشمندانی که دیدگاهی اندک مثبت نسبت به آینده دنیا دارند. برای نمونه Michael Mann اقلیم شناس دانشگاه پنسیلوانیا معتقد است که با بیشتر شدن گرایش کشورها به استفاده از انرژی های تجدیدپذیر که به نوعی فراتر از میزان پیش بینی شده بوده است مدل های ارائه شده از سوی معاهده پاریس در رابطه با آینده جهان دستخوش تغییر خواهند شد.

malltina

مطالب مرتبط

برق هسته ای بیل گیتس برای کشورهای در حال توسعه

یک شرکت سرمایه گذاری انرژی هسته ای که توسط بیل گیتس تاسیس شده روز گذشته ابراز امیدواری کرد که با ساخت نیروگاه های های کوچک و پیشرفته برق هسته ای که قابلیت ذخیره سازی الکتریسیته را دارند، بتواند در کنار منابعی نظیر نیروگاه های خورشیدی و بادی، برق مورد نیاز شبکه های شهری را تامین... ادامه مطلب

عصر یخبندان چقدر سرد بوده است؟

تیمی از محققان آریزونا دمای آخرین عصر یخبندان (که حدودا ۲۰ هزار سال پیش رخ داده) را تخمین زده اند و براساس اعلام آنها دما در آن دوران تقریبا ۴۶ درجه فارنهایت یا ۷.۸ درجه سانتیگراد بوده است!به لطف این یافته ها محققان آب و هوایی اقلیمی می توانند به درک بهتری از رابطه میان بالا... ادامه مطلب

اپل و مایکروسافت تا سال ۲۰۳۰ انتشار کربن را در چرخه تولید به صفر می‌رسانند

اپل از برنامه‌های خود برای حذف کربن از کسب و کار این شرکت تا سال ۲۰۳۰ پرده برداشت. این شرکت برای رسیدن به این هدف انتشار گازهای گلخانه‌ای را ۷۵ درصد کاهش خواهد داد و در ادامه مسیر برای کاهش ۲۵ درصد باقی مانده تلاش خواهد کرد.اپل با انتشار گزارش جدید از کاهش انتشار ۴.۳... ادامه مطلب

افزایش بی سابقه انتشار گاز متان به دلیل فعالیت‌های انسانی

بیشتر تلاش‌های بشر برای مبارزه با گرمایش جهانی معطوف محدود کردن میزان دی اکسید کربن شده اند، اما متان نیز نقش قابل توجهی در گرم شدن زمین بازی می‌کند. تحقیقات جدید نشان می‌دهند انتشار این گاز گلخانه‌ای به حد بی سابقه‌ای رسیده و افزایش آن به دلیل مصرف سوخت‌های فسیلی و بالا رفتن فعالیت‌های کشاورزی... ادامه مطلب

توده یخی A-68A سه سال پس از جدایی بیش از هزار کیلومتر طی کرده است

اواخر تیر ماه ۹۶ یکی از بزرگترین توده‌های یخی دنیا به دلیل گرمایش زمین از قطب جنوب جدا شد. حال سه سال پس از این رویداد تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهند این قطعه بیش از هزار کیلومتر سفر کرده و در طول سفر چند قطعه یخ کوچک از آن جدا شده‌اند.محققان سال‌ها ترک برداشتن کوه یخی... ادامه مطلب

بحران اقلیمی در سیبری احتمالا گرم ترین سال تاریخ را رقم خواهد زد

محققان نسبت به موج گرمای طولانی مدت در سیبری هشدار داده‌اند. افزایش بی سابقه دما در این منطقه به آتش سوزی جنگل‌ها، نشت گازوئیل و افزایش کرم‌های ابریشم نسبت داده شده است.با وجود کاهش موقتی انتشار گاز کربن به خاطر دنیاگیری ویروس کرونا، افزایش دما در سیبری به تنهایی زمین را به ثبت رکورد گرم... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟