زمین در صد سال آینده چند درجه گرمتر می شود؟

طبق دو پژوهش تازه زمین در میانه های نوعی تغییر اقلیمی قرار دارد که از آغازش چندین دهه می گذرد و به سمت نقطه ای پیش می رود که بازگشت از آن احتمالا غیرممکن خواهد بود.

یکی از این پژوهش ها که روی سیستم اقلیمی زمین انجام شده به عواملی نظیر قابلیت های اقیانوس ها برای جذب کربن و رفتار ریزگردها در اتمسفر مربوط می گردد و طبق آن، حتی اگر بشر بتواند تصاعدات کربنی خود را یک شبه را به صفر برساند باز هم این سیاره تا سال ۲۱۰۰ میلادی دو درجه فارنهایت گرمتر می شود.

نتایج این تحقیق در شماره روز دوشنبه نشریه Nature Climate Change منتشر شده. تورتسن موریتسن مولف ارشد این مقاله از موسسه هواشناسی مکس پلنک در این باره می گوید:

با وجود آنکه افزایش دو درجه ای دما براساس داده های به دست آمده حتمی است اگر سطح تصاعدات برای ۱۵ سال آینده به همین میزان باقی بماند افزایش دما به سه درجه خواهد رسید.

برای آنکه درک بهتری از وخامت اوضاع داشته باشید باید بگوییم که چنانچه متوسط افزایش دمای زمین به ۳.۵ درجه برسد آنگاه با آستانه گرمایش روبرو خواهیم شد و باید منتظر پدیده هایی نظیر خشکسالی های شدید و جاری شدن سیل باشیم.

موریتسون در این باره گفت:

برآوردهای ما براساس مواردیست که پیشتر اتفاق افتاده اند و اموری که امکان مشاهده شان وجود دارد و همه آنها به بخشی از گرمایش آینده اشاره دارند که پیشتر به واسطه تصاعدات قبلی فرایند آن آغاز شده است. لذا ادامه تصاعدات دی اکسید کربن می توان بر میزان گرمایش پیش بینی شده بیافزاید.

مقاله دوم که نتایج آن نیز در همین نشریه منتشر شد پیش بینی های شدیدترین برای یک صده آتی دارد و براساس آن احتمال اینکه افزایش دمای زمین ظرف این بازه ۳.۵ درجه فارنهایت یا کمتر باشد تنها برابر با ۵ درصد است.

این مطالعه که توسط جمعی از محققان دانشگاه واشنگتن انجام شده بیشتر روی عوامل انسانی تاثیرگذار در گرمایش زمین نظیر رشد جمعیت و ارتباط میان تصاعدات کربنی و فعالیت های اقتصادی تمرکز داشته است.

آدرین رفتری از پروفسورهای دانشگاه واشنگتن که سرپرستی تیم تحقیق را بر عهده داشته در این باره می گوید:

طبق تحقیقات ما افزایش ۳.۵ درجه ای بهترین حالتی است که می تواند رخ بدهد و برای تحقق آن لازم است که طی هشتاد سال آینده تلاش های پایداری از سوی تمامی بخش ها صورت بگیرد تا اوضاع از این بدتر نشود.

البته در این میان هستند دانشمندانی که دیدگاهی اندک مثبت نسبت به آینده دنیا دارند. برای نمونه Michael Mann اقلیم شناس دانشگاه پنسیلوانیا معتقد است که با بیشتر شدن گرایش کشورها به استفاده از انرژی های تجدیدپذیر که به نوعی فراتر از میزان پیش بینی شده بوده است مدل های ارائه شده از سوی معاهده پاریس در رابطه با آینده جهان دستخوش تغییر خواهند شد.

مطالب مرتبط

شهاب سنگِ عامل انقراض دایناسورها موجب گرمایش 100 هزار ساله زمین شده است

تحلیل های جدید مشخص کرده اند که در زمان برخورد شهاب سنگ چیکشلوب در حدود 65 میلیون سال پیش، دمای زمین به طور ناگهانی افزایش یافته است. این یافته بینش جدیدی را به محققان داده که بر اساس آن می توانند اتفاقاتی که در اثر تغییرات ناگهانی شرایط اقلیمی می افتند را شناسایی کنند.زمانی که شهاب سنگ چیکشِلوب... ادامه مطلب

دانشمندان از نقش انکارناپذیر انسان در گرمایش زمین می گویند

بزرگ ترین گزارش علمی از شرایط جوی زمین روز گذشته منتشر شد و آنطور که این گزارش نشان می دهد پدیده «تغییرات اقلیمی» امری واقعی است و انسان ها علت آن هستند.این گزارش ویژه در دو شماره و توسط دانشمندان ارشد همکار با دولت ترامپ، کنگره و سایر محققان غیروابسته آمریکایی تهیه شده است و... ادامه مطلب

استخراج بیت کوین انرژی می بلعد و اثرات گلخانه ای آن در حال افزایش است

احتمالا شما هم سال ها است که پدیده ای به نام بیت کوین را چون پیچیده و بعید به نظر می رسد نادیده گرفته اید. اما اگر به آینده ای که دنیا فراتر از سوخت های فسیلی می رود علاقه مند هستید، همگی باید دقت بیشتری به خرج دهیم.هفته پیش، بهای یک بیت کوین از... ادامه مطلب

کاهش قابل توجه اکسیژن در اقیانوس ها، حیات آبزیان را به خطر انداخته است

احتمالاً می دانید که به خاطر انتشار گازهای گلخانه ای، دمای کره زمین روز به روز افزایش می یابد، اما شاید از اثرات جانبی آن اطلاع نداشته باشید، مثلاً اینکه اکسیژن موجود در اقیانوس ها طی چند دهه گذشته تا حد زیادی کاهش یافته است.تیمی از دانشمندان آلمانی با بررسی داده های مربوط به بازه ای... ادامه مطلب

محققین از تأثیر منفی شدید تغییرات اقلیمی بر تولید قهوه در جهان خبر می دهند

گیاه قهوه به مشکل پسندی و حساسیت بیش از حد به شرایط اقلیمی معروف است و معروف ترین گونه های آن تنها در ارتفاع خاصی از برخی مناطق گرمسیری می رویند. از طرفی، گرده افشان های این گیاه هم نسبت به تغییر شرایط آب و هوایی بسیار حساس هستند.تحقیقات اخیر نشان می دهند تغییر وضعیت... ادامه مطلب

دانشمندان: تغییر شکل مدار زمین عامل اصلی گرم شدن آب و هوا است

ممکن است تصور کنید کره زمین همواره در مدار ثابت و بدون تغییری گرد خورشید می چرخد و در طول میلیون ها سال تنها ویژگی بدون تغییر این کره خاکی، همین خط سیر ثابت بوده است.اما بد نیست بدانید که بر اساس پژوهش ها و مدلسازی های صورت گرفته، مدار زمین با گذشت زمان تغییر... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟