کدهای مخرب ذخیره شده روی DNA می توانند کامپیوترها را آلوده کنند

زمانی که زیست شناسان تولید DNA را در آزمایشگاه شروع کردند، قول دادند که از آنها برای ساخت ترکیبات سمی یا اشاعه بیماری های مرگبار استفاده نکنند؛ حال گروهی از زیست-هکرها توانستند با موفقیت از DNA برای آلوده ساختن کامپیوترها بهره گیرند.

این تیم تحقیقاتی از دانشگاه واشنگتن، برای نخستین بار توانست بدافزار کامپیوتری را روی رشته های DNA سوار کند، به گونه ای وقتی دستگاه توالی یاب ژن به تجزیه و تحلیل این DNA می پردازد، داده های حاصل به یک برنامه مخرب تبدیل شده و کنترل کامپیوتر مورد استفاده را در دست بگیرد.

با توجه به پیشرفت روزافزون علم ژنتیک و استفاده گسترده از دستگاه های توالی یاب، به نظر می رسد آینده ای ترسناک پیش روی چنین سیستم هایی قرار دارد و جامعه امنیتی با چالشی عظیم برخاسته از نبوغ غیر قابل انکار هکرها مواجه است، وضعیتی که فقط در داستان های علمی-تخیلی به ذهن بشر خطور می کرد.

استاد علوم کامپیوتر دانشگاه واشنگتن در این رابطه می گوید:

واضح است که اگر مهاجم بتواند کنترل داده در حال پردازش توسط کامپیوتر را در دست بگیرد، توانایی کنترل کامپیوتر را هم پیدا خواهد کرد. بنابراین امنیت سیستم های کامپیوتری حوزه بیولوژی علاوه بر ارتباطات شبکه، درگاه های فیزیکی و کاربر اصلی، به اطلاعات ذخیره شده درون DNA هم بستگی خواهد داشت، که دسته جدیدی از تهدیدات محسوب می شود.

اگر هکرها بتوانند از این حربه استفاده کنند، به اطلاعات ارزشمند ذخیره شده در سیستم های کامپیوتری مراکز تحقیقاتی دست خواهند یافت. از طرفی، شرکت ها می توانند در اقدامی حفاظتی، کدهای مخرب را درون محصولات ژنتیکی خود تعبیه نموده و از سرقت آنها جلوگیری به عمل آورند.

فارغ از کاربردهای بالقوه، نفوذ به یک سیستم کامپیوتری تنها با استفاده از اطلاعات درون رشته DNA به اندازه کافی حیرت انگیز است. این محققین یک اکسپلویت معروف از نوع «سرریز بافر» (Buffer Overflow) را برای هدف خود به کار گرفتند. البته تعبیه این اکسپلویت در DNA به مراتب دشوارتر از آن چیزی بود که در ابتدا تصور می شد.

پس از تلاش های بسیار، دانشمندان توانستند قطعه نرم افزار مخرب را به گونه ای روی DNA پیاده سازی کنند که از فرایندهای متعدد تبدیل DNA فیزیکی به فرمت دیجیتال موسوم به FASTQ جان سالم به در ببرد. نهایتاً نرم افزار فشرده سازی این اطلاعات (حجم فایل های FASTQ گاهی اوقات به چند گیگابایت می رسد) مورد حمله اکسپلویت سرریز بافر قرار گرفت و قطعه کد مخرب وارد حافظه اصلی کامپیوتر شد تا بتواند فرامین خود را به اجرا درآورد.

در کنار این عملیات هوشمندانه و البته تهدیدآمیز، به نظر می رسد ذخیره سازی داده های کامپیوتری روی DNA رنگ واقعیت به خود گرفته است. شرکت های متعددی در حال تست این روش هستند و DNA به لطف ماندگاری چند صد ساله، جایگزین بسیار خوبی برای فناوری های ذخیره سازی کنونی محسوب می شود.

به هر حال با پیشرفت این حوزه و تبادل گسترده اطلاعات از طریق DNA، به مرور باید دنبال راهکاری برای شناسایی و خنثی کردن تهدیدات جدید هم باشیم.

مطالب مرتبط

حمله سایبری هکرها به کاربران Tor از طریق سرورهای خروجی مخرب

یک گروه هک ناشناس از دی ماه سال قبل با اضافه کردن سرور به شبکه Tor در حال انجام حمله SSL stripping علیه کاربرانی است که با استفاده از مرورگر Tor به سایت‌های ارز دیجیتال دسترسی پیدا کرده‌اند.گروه مورد بحث تا اردیبهشت ماه امسال کنترل یک چهارم سرورهای موسوم به Tor exit relays که ترافیک کاربران از... ادامه مطلب

تپسی: امنیت سفرها از اولویت‌های اصلی ماست

معاون عملیات تپسی، تامین امنیت سفرهای شهری را یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های‌ این شرکت معرفی و تاکید کرد با توجه به اهمیت امنیت کاربران، سرمایه گذاری زیادی در این حوزه انجام شده و گزینه‌های امنیتی مختلفی برای مردم فراهم شده است.«هومن دمیرچی» با اشاره به نحوه جذب رانندگان تپسی تصریح کرده که تایید صلاحیت رانندگان... ادامه مطلب

هشدار کارشناسان درباره جاسوسی از ترافیک اینترنت ماهواره‌ای با تجهیزات ساده

آسیب‌پذیری‌های امنیتی در ارتباطات پهن‌باند ماهواره‌ای به مهاجمان اجازه می‌دهند که تنها با تجهیزات خانگی چند صد دلاری از ترافیک اینترنت ماهواره‌ای جاسوسی کنند.هکرها با سوءاستفاده از این آسیب‌پذیری‌ها می‌توانند بدون خطر شناسایی شدن، هزاران کیلومتر دورتر از اهداف خود از آن‌ها جاسوسی کنند. اخیرا یک محقق امنیت سایبری در دانشگاه آکسفورد، «جیمز پاور» نحوه... ادامه مطلب

باگ امنیتی ویندوز امکان نفوذ به پرینتر را فراهم می‌کند

اخیرا یک باگ امنیتی در ویندوز شناسایی شده که روی پرینتر تاثیر می‌گذارد. مایکروسافت اعلام کرده که با انتشار یک پچ امنیتی این مشکل را برطرف خواهد کرد.محققان توانسته‌اند پچ‌های امنیتی را دور بزنند و از این باگ سوءاستفاده کنند که نتیجه آن، امکان نفوذ به هر یک از دستگاه‌های پرینت و کنترل شبکه خصوصی... ادامه مطلب

FBI مدعی حمله هکرهای ایرانی به تجهیزات شبکه F5 شد

FBI اخیرا ادعا کرده گروهی از هکرهای منتسب به ایران به بخش‌های خصوصی و دولتی ایالات متحده آمریکا حمله کرده‌اند.در حالی FBI چنین ادعایی را مطرح کرده که نام این هکرهای ایرانی را مشخص نکرده، البته منابع به اسم رمز این گروه، «Fox Kitten» یا «Parasite» اشاره کرده‌اند. یکی از تحلیلگران سابق دولت ایالات متحده... ادامه مطلب

کد وب‌سایت Have I Been Pwned اپن‌سورس می‌شود

تروی هانت مؤسس وب‌سایت Have I Been Pwned اعلام کرد مجموعه کدهای مورد استفاده در این سایت را به‌شکل اپن‌سورس منتشر می‌کند تا این پروژه سودمند با سرعت بیشتری رشد کرده و در اختیار همه قرار بگیرد.این روزها همه می‌دانیم سهل‌انگاری در مورد مسائل امنیتی، دیر یا زود رمز عبور و اطلاعات شخصی ما را... ادامه مطلب

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟