وقتی دونالد ترامپ تنها با یک توییت ارزش شرکت ها را بر باد می دهد

وقتی دونالد ترامپ تنها با یک توییت ارزش شرکت ها را بر باد می دهد

چهار شنبه هفته گذشته دونالد ترامپ با انتشار توییتی در صفحه شخصی خود آمازون را به خاطر «خسارت های گسترده ای که به خرده فروشان پرداخت کننده مالیات وارد آورده» به باد انتقاد گرفت و با همین یک توییت ۵.۷ میلیارد دلار از ارزش بازار بورس غول فروشگاه های آنلاین دنیا کم کرد.

ظرف تنها دو ساعت بعد از انتشار این توییت، ارزش هر سهم این شرکت پیش از آغاز رسمی داد و ستدها ۱.۲ درصد افت پیدا کرد و بعد از بازگشایی بازار نیویورک مجددا ارزش خود را به دست آورد و حوالی ظهر نیز حدودا ۰.۳۳ درصد افت پیدا کرد.

ترامپ چنین جمله ای را توییت کرده بود:

آمازون خسارت های عظیمی را بر دوش خرده فروشان پرداخت کننده مالیات تحمیل کرده. شهرک ها، شهرها و ایالت های سرتاسر آمریکا حالا آسیب های جدی دیده اند و بسیاری مشاغل از دست رفته اند.

گفتنی است آقای ترامپ پیشتر آمازون و واشنگتن پست (متعلق به جف بزوس بنیانگذار آمازون) را به خاطر نحوه پرداخت مالیات مورد انتقاد قرار داده بود. در ماه ژوئن او چنین توییتی را منتشر کرد:

واشنگتن پست آمازون که گاهی اوقات با آن گاردین آمازون هم می گویند مالیات اینترنتش را نمی دهد.

در ماه دسامبر سال ۲۰۱۵ ترامپ بزوس را متهم کرد که از واشنگتن پست به عنوان نوعی مامن مالیاتی استفاده می کند تا از مالیات آمازون کم کند. وی مدعی شد اگر آمازون نمی توانست از این حربه استفاده کند سهامش مانند یک کیسه کاغذی مرتبا کوچک و کوچک تر می شد.

البته باید اشاره کنیم این نخستین باری نیست که ترامپ با توییت هایش از ارزش شرکت های بزرگ کم می کند. چندی قبل وی توییتی را منتشر کرد و در آن قسم خورد که از انتقال کارخانه تویوتا به ایالت Baja California در مکزیک جلوگیری می کند که به دنبال این اتفاق ارزش سهام آن افتی ۱.۲ میلیارد دلاری را تجربه کرد.

نظرات ۱۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato