اسپیس اکس برای نهمین بار طی امسال، موشک فالکون 9 خود را با موفقیت فرود آورد

اسپیس اکس برای نهمین بار طی امسال، موشک فالکون 9 خود را با موفقیت فرود آورد

اسپیس اکس حدوداً یک هفته بعد از آخرین پرتاب خود، روز گذشته پرتاب موشک دیگری را از کالیفرنیا به انجام رساند. موشک فالکون ۹ اسپیس اکس، این بار به درخواست سازمان فضایی کشور تایوان، به ماهواره رصد زمین FORMOST-5 در مدار سیاره ما فرستاده شد و موشک ۱۰ دقیقه پس از پرتاب، یک بار دیگر فرودی شکوهمند روی یکی از کشتی های اسپیس اکس در اقیانوس آرام داشت.

با پرتاب روز گذشته، به نظر می رسد که اسپیس اکس به تحقق برنامه ریزی های خود نزدیک تر می شود. اوایل امسال، کمپانی فضایی ایلان ماسک وعده داده بود که از ماه مه، به صورت منظم هر دو هفته یکبار موشک هایش را به فضا می فرستد. با این همه، تعمیرات سکوی پرتاب فلوریدا در ماه جولای، سبب شد تا وقفه ای کوتاه در فعالیت های اسپیس اکس به وجود آید.

اما با این همه، اسپیس اکس تا به این لحظه ۱۱ ماموریت موفق آمیز در سال ۲۰۱۷ داشته است و تا پیش از این، بیشترین تعداد ماموریت های اسپیس اکس در بازه زمانی یک ساله، ۸ پرتاب بود. در حالی که روز به روز پرتاب ها و فرودهای موفقیت آمیز بیشتری از سوی اسپیس اکس انجام می شود، بعید به نظر می رسد که این کمپانی در آینده نزدیک یکی از موشک های فالکون ۹ خود را از دست بدهد.

پرتاب روز گذشته کمپانی ماسک، شاید در ظاهر تفاوتی با سایر ماموریت های قبلی نداشته باشد، اما فالکون ۹ این بار محموله ای خاص را حمل می کرد؛ زیرا FORMOST-5 نخستین ماهواره ای است که به صورت انحصاری در خاک تایوان طراحی و ساخته شده. این ماهواره قرار است در مدار خورشیدآهنگ قرار گیرد و در اوقات مشخصی از هر روز، از نقاط یکسانی عبور می کند.

با قرارگیری در این مدار، ماهواره تایوانی می تواند اطلاعات و تصاویری از سطح زمین جمع آوری کند که برای شناسایی بلایای طبیعی، نظارت بر محیط زیست و کمک به امنیت ملی تایوان مورد استفاده قرار می گیرند.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato