وزارت ارتباطات: 41 میلیون نفر در کشور کاربر اینترنت موبایل هستند

وزارت ارتباطات: 41 میلیون نفر در کشور کاربر اینترنت موبایل هستند

دفتر بررسی های فنی اقتصادی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، با انتشار روند رشد شاخص های ارتباطات و فناوری اطلاعات در ۱۰ سال گذشته، اعلام کرد ۳۰ میلیون و ۵۹۰ هزار و ۳۲۳ خط تلفن ثابت در کشور وجود دارد.

همچنین بر اساس گزارش مورد بحث، تا کنون ۱۵۶ میلیون و ۱۱ هزار و ۲۸۳ سیم کارت تلفن همراه نیز واگذار شده که از این تعداد، ۸۳ میلیون و ۲۲۴ هزار و ۱۳۴ مورد فعال هستند. در ادامه به برخی دیگر از شاخص های ارتباطی مهم کشور اشاره می کنیم:

ضریب نفوذ واگذاری سیم کارت

بررسی داده های مربوط به ضریب نفوذ واگذاری سیم کارت (تعداد سیم کارت به ازای هر نفر) طی ۱۰ سال اخیر حاکی از رشد ۱۴۸ درصدی این شاخص بوده که از ۴۶.۸ درصد در سال ۸۶، به ۱۹۵.۱۹ درصد در سال ۹۶ ارتقا یافته است.

ضریب نفوذ مشترکین فعال موبایل

با وجود افزایش ۱۴۸ درصدی ضریب نفوذ واگذاری سیم کارت ها، این شاخص در زمینه سیم کارت های فعال تنها در حدود ۶۵ درصد افزایش داشته که بنا بر آمارهای وزارت ارتباطات، شامل ۸۳ میلیون و ۲۲۴ هزار و ۱۳۴ سیم کارت می شود. لازم به ذکر است که از این تعداد ۴۱ میلیون و ۵۷ هزار و ۷۴۶ مشترک، کاربر اینترنت پر سرعت موبایل هستند.

ضریب نفوذ تلفن ثابت

آمارها نشان می دهند که ضریب نفوذ تلفن ثابت (با در نظر گرفتن ماهیت سرویس) تنها ۵.۱۲ درصد نسبت به ۱۰ سال گذشته افزایش یافته و به ۳۸.۶۱ درصد رسیده است. همچنین بد نیست بدانید که ۱۰ میلیون و ۲۸۱ هزار و ۴۲۳ نفر در ایران کاربر اینترنت پرسرعت ثابت هستند که این تعداد تقریباً یک چهارم کاربران اینترنت موبایل است.

تعداد روستاهای دارای ارتباط

در میان شاخص های منتشر شده، تنها شاخصی که با افت مواجه بوده تعداد روستاهای دارای ارتباط در سطح کشور است که با وجود رشد چشمگیر نسبت به پنج سال پیش، طی یک سال گذشته با کاهش ۷۲ موردی، از ۵۵ هزار و ۲۰۷ روستا به ۵۵ هزار و ۱۳۵ روستا رسیده است.

ظرفیت پهنای باند داخل کشور

بیشترین رشد در شاخص های فناوری ارتباطات ایران طی سال های اخیر، ظرفیت پهنای باند شبکه IP داخل کشور است که با افزایش ۲۱۳ برابری نسبت به سال ۸۸، حالا به ۶۸۰۰ گیگابیت در ثانیه رسیده است. جالب اینجاست که عدد مورد بحث از سال گذشته تا کنون ثابت مانده و باید دید تا سال آینده تغییر خواهد کرد یا خیر.

ظرفیت پهنای باند اینترنت بین الملل

ظرفیت پهنای باند ایران برای ارتباطات بین المللی نیز طی ده سال اخیر رشد چشمگیری داشته و حاکی از افزایش ۱۶۵ برابری است؛ پهنای باند بین المللی که در سال ۸۶ تنها ۶.۰۵ گیگابیت بر ثانیه بود، در سه ماهه نخست امسال به رقم ۹۹۵ گیگابیت بر ثانیه رسیده است.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato