آمارها حاکی از رشد سالانه 45 درصدی دامنه های اینترنتی ایرانی هستند

آمارها حاکی از رشد سالانه 45 درصدی دامنه های اینترنتی ایرانی هستند

بر اساس آخرین گزارش مرکز ثبت پسوندها و دامنه های اینترنتی پژوهشگاه دانش های بنیادی، در حال حاضر بالغ بر ۹۱۱ هزار و ۶۴۴ دامنه اینترنتی از سوی کاربران ایرانی به ثبت رسیده که ۴۰ هزار مورد از آنها در ۶ ماه اخیر ایجاد شده اند.

طبق آمار مورد بحث، در میان دامنه های موجود پسوند «ir.» بیشترین محبوبیت را در میان کاربران داشته و پسوند «net.ir» نیز کمترین تعداد ثبت را به خود اختصاص داده است.

تا کنون ۲ هزار وبسایت با پسوند فارسی «ایران» به ثبت رسیده است

بین پسوندهای ایرانی مورد استفاده پس از ir. با ۹۰۲ هزار و ۸۱۵ مورد و بیشترین تعداد، پسوند «co.ir» با ۳ هزار و ۹۹۴ در جایگاه بعدی قرار داشته و پسوند فارسی «ایران» و همچنین پسوند دانشگاهی «ac.ir» به ترتیب دارای ۲ هزار، و یک هزار و ۴۵۲ مورد ثبت شده هستند.

برخی از پسوندها مانند id.ir (با ۴۵۵ مورد)، org.ir (با ۳۲۱ مورد)، sch.ir (با ۳۰۷ مورد) و پسوند حاکمیتی gov.ir (با ۲۶۱ مورد) نیز از دیگر موارد موجود در آمار مرکز ثبت پسوندها و دامنه های اینترنتی پژوهشگاه دانش های بنیادی هستند.

گفتنی است ایران هم اکنون بزرگترین کشور منطقه از لحاظ دامنه های اینترنتی فعال بوده و با رشد سالانه ۴۵ درصدی، در مقام چهارم دنیا و بالاتر از کشورهایی مانند سنگاپور، مالزی، هنگ‌کنگ، ترکیه، اسلواکی، یونان و فنلاند قرار دارد.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato