مهمان نوازی ایرانیان از تلگرام رسما ادامه دارد

مهمان نوازی ایرانیان از تلگرام رسما ادامه دارد

محبوبیت پیام رسان تلگرام در ایران تا حدی است که تقریبا تمام فعالیت مجازی برخی کاربران را بخود اختصاص داده است، با این اوصاف محبوبیت تلگرام در مقایسه با دیگر اپلیکشن‌های پیام‌رسان در کشورمان قابل پیش بینی است اما این فرضیه با ارائه آمار نظر سنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) اثبات می شود. آماری که به تازگی منتشر شده نشان می دهد که ۵۸.۴ درصد از افراد بالای ۱۸ سال جامعه از تلگرام استفاده می کنند.

میزان عضویت کاربران ایرانی در حداقل یک شبکه اجتماعی در سال های ۹۴،۹۵،۹۶
۶۲ درصد ایرانیان عضو یک شبکه اجتماعی هستند

رییس مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران در این باره گفت که روند عضویت در حداقل یک شبکه اجتماعی همچنان رو به افزایش است به‌طوری‌که میزان عضویت در آذرماه سال ۱۳۹۴، ۳۷درصد، در بهمن ماه سال ۱۳۹۵، ۶۰ درصد و در شهریور ماه سال ۱۳۹۶ این میزان به ۶۲.۲ درصد رسیده است.

درصد استفاده مخاطبان از تلگرام بعنوان سرگرمی

«محمد آقاسی» همچنین خاطرنشان کرد:«اگر روند پیگیری مطالب مخاطبان تلگرام را در سال‌های ۹۴، ۹۵ و ۹۶ مقایسه کنیم، به خوبی متوجه تغییر ذائقه مخاطبان این پیام رسان محبوب می‌شویم؛ چرا که در آذرماه سال ۹۴، ۶۶.۷ درصد مخاطبان، در بهمن ماه ۹۵، ۲۴ درصد مخاطبان و در شهریور ۹۶، ۲۲.۲ درصد مخاطبان از تلگرام بیشتر بعنوان سرگرمی استفاده می‌کنند.»

طبق این نظرسنجی، ۵۴.۲ درصد پاسخگویان در مجموع شبکه‌های اجتماعی مجازی را مفید تلقی کرده و ۳۸.۸ درصد آن را آسیب رسان می‌دانند.

جالب است بدانید در ایران تا قبل از سال‌ ۱۳۸۸، شبکه‌ی اجتماعی فیسبوک از اقبال ویژه ای برخوردار بود، پس از مسدود شدن دسترسی به فیسبوک، کاربران به سمت توییتر گرایش پیدا کردند. در ادامه با گسترش موبایل های هوشمند، شبکه‌های اجتماعی به سمت موبایل محور بودن رفتند و سرانجام پیام‌رسانی به نام تلگرام در ایران ظهور کرد که به لحاظ فنی با سرعت پایین اینترنت در ایران سازگار بود و به دلیل متن محور بودن حساسیتی ایجاد نکرد.

به این ترتیب کاربران ایران به تلگرام روی آوردند و این استقبال به حدی پیشرفت داشته که نیمی از افراد بالای ۱۸ سال جامعه از آن استفاده می کنند. البته گفتنیست ایران تنها کشوری نیست که طرفداران تلگرام در آن ساکنند. ازبکستان جزء کشورهایی است که از محبوبیت ترین پیام رسان های دنیا (فیسبوک مسنجر و واتس آپ) استفاده نکرده و تلگرام بیشترین کاربرد را در بین کابران این کشور دارد.

حال با توجه صحبت های اخیر وزیر ارتباطات درباره رفع فیلتر توییر و استقبال کاربران از این شبکه اجتماعی، سوال اصلی اینجاست که آیا با رفع مسدودی توییر، تلگرام همچنان محبوب ترین شبکه اجتماعی ایران باقی خواهد ماند؟

نظرات ۲۹
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato