زمین تجربه نیمی از دمای خورشید را دارد

زمین تجربه نیمی از دمای خورشید را دارد

تحقیقات جدید نشان داده اند که گرمترین دمای تاریخ کره زمین بر اثر برخورد سیارکی به وجود آمده که ۳۸ میلیون سال قبل به «نیوفاوندلند» کانادا برخورد کرده است. دمای نقطه برخورد در این ناحیه برای مدت کوتاهی به ۲۳۷۰ درجه سانتیگراد رسیده که نصف دمای سطح خورشید است.

این سیارک پس از انقراض دایناسورها و پدیدار شدن پستانداران به سطح زمین برخورد کرده و احتمالا اثرات جانبی آن به دیگر نقاط زمین نیز گسترش یافته است.

محققین دانشگاه «کورتین» استرالیا و دانشگاه «وسترن» انگلیس با توجه به شواهد افزایش یکباره انرژی و وجود کریستال «زیرکانیا» که تنها در دمای بالای ۲۳۷۰ درجه سانتیگراد تشکیل می شود، به این نکته پی برده اند.آنها در مقاله شان به این نکته اشاره کرده اند:

دمای این ناحیه پس از برخورد سیارک، گرمترین دمای تاریخ این کره خاکی است.

امروزه نقطه برخورد سیارک به دریاچه ای دایره ای به نام «Mistastin» تبدیل شده که از فضا شبیه به یک دهانه آتشفشانی به نظر می رسد. شواهد بسیاری وجود دارد که این دریاچه توسط یک سیارک ایجاد شده است، برای مثال نواحی اطراف دریاچه شامل شیشه، مواد معدنی، صخره های ذوب شده، مخروط های خرد شده و نشانه هایی از انتقال بسیار زیاد انرژی در بازه کوتاهی است. علاوه بر این در دیواره های دهانه کریستال های زیرکانیا یافت شده اند.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato