محققین از تأثیر منفی شدید تغییرات اقلیمی بر تولید قهوه در جهان خبر می دهند

گیاه قهوه به مشکل پسندی و حساسیت بیش از حد به شرایط اقلیمی معروف است و معروف ترین گونه های آن تنها در ارتفاع خاصی از برخی مناطق گرمسیری می رویند. از طرفی، گرده افشان های این گیاه هم نسبت به تغییر شرایط آب و هوایی بسیار حساس هستند.

تحقیقات اخیر نشان می دهند تغییر وضعیت اقلیمی به تنهایی می تواند تولید قهوه در قاره آمریکا را تا 80 درصد کاهش دهد و علاوه بر آن، محدودیت دسترسی این گیاه به گرده افشان ها هم باعث افت بیشتر حجم تولید خواهد شد.

خرید بلیط هواپیما
قهوه و آب و هوا

تنها دو نوع قهوه در مقیاس وسیع کشت می شود. یکی از آنها «روبوستا» نام دارد که در برابر گرما و حشرات، مقاوم تر است و به همین دلیل در بخش های وسیعی از مناطق استوایی رشد می کند. البته طعم این نوع قهوه چندان مطبوع نیست، اما مقدار کافئین آن به قدری بالاست که می تواند سرعت ضربان قلب را تا دو برابر بیشتر از دیگر انواع قهوه افزایش دهد.

نوع دیگر قهوه، عربیکا نام دارد که طعمی غنی و دلنشین را فراهم ساخته اما نسبت به شرایط رشدش بسیار حساس است و در راستای خط استوا فقط در ارتفاع بالای 1000 متر رشد می کند، ضمن اینکه در نقاط نزدیک به استوا در ارتفاع بین 500 تا 1000 متر و مطابق با الگوی خاص بارندگی می روید.

البته چندین گونه ترکیبی روبوستا-عربیکا نیز کشت شده اما از آنجا که تشکیل دانه در این گیاه به حدود 4 سال زمان نیاز دارد، دستیابی به نتیجه مطلوب مستلزم سال ها تحقیق و آزمایش خواهد بود.

مشخصاً برای گیاهی با این سطح حساسیت، تغییرات اقلیمی بسیار مشکل ساز هستند. در بیشتر مناطقی که به کشت قهوه مشغولند، افزایش دما باعث شده تا گیاهان به ارتفاعات بالاتر منتقل شوند و بنابراین به تدریج، زمین کمتری برای کشت در اختیار آنها قرار می گیرد.

تحقیقات اخیر نشان می دهند در مجموع، مناطق مساعد برای کشت قهوه عربیکا تا اواسط قرن حاضر به نصف مقدار کنونی خواهد رسید.

بررسی دقیق تر

در تحقیق دیگری با استفاده از 36 مدل مختلف اقلیمی برای پیش بینی وضعیت آب و هوا در سال های 2040 تا 2060، نوزده عامل مؤثر بر تولید قهوه شناسایی شد.

این تحقیق که با دقت بسیار بالا (با تفکیک 1 کیلومتری) به انجام رسید، نشان داد برخلاف پیش بینی های قبلی، وسعت مناطق مستعد برای کشت قهوه با کیفیت بین 70 الی 88 درصد کاهش خواهد یافت.

گرده افشان ها

همان طور که گفتیم، قهوه وابستگی شدیدی به گرده افشان ها دارد و مهم ترین گرده افشان برای قهوه، زنبورها هستند. اکثر گونه های زنبور محلی هم نسبت به تغییرات اقلیمی حساسند و به همین دلیل به عنوان یکی از عوامل تعیین کننده در تحقیق فوق در نظر گرفته شدند.

نتایج نشان می دهد در حال حاضر مشکلی از نظر گرده افشان ها دیده نمی شود، اما با گرم تر شدن این مناطق، احتمال کوچ این حشرات و کاهش تنوع زیستی آنها وجود دارد که می تواند مشکلات تولید قهوه را افزایش دهد.

تغییرات اقلیمی کشورهای وابسته به تولید قهوه را تحت تأثیر قرار می دهد

گفتنیست علاوه بر مشکل جهانی در تأمین این نوشیدنی پر مصرف، تغییرات اقلیمی می تواند مشکلات محلی را در برخی کشورها به وجود آورد. مثلاً برخی کشورها همچون هندوراس و نیکاراگوآ همین حالا هم با کمبود زمین های مناسب پرورش قهوه مواجهند، در حالی که اقتصاد آنها وابستگی زیادی به این دانه ارزشمند دارد.

بنابراین می توان کاهش تولید و افزایش قیمت قهوه را هم به فهرست اثرات جبران ناپذیر تغییرات اقلیمی و گرم تر شدن زمین اضافه کرد.

مطالب مرتبط

واکنش ترامپ به گزارش کنگره از تغییرات اقلیمی آمریکا: باور نمی کنم

روز گذشته اعضای کابینه دونالد ترامپ آخرین گزارش خود از اثرات تغییرات اقلیمی در آمریکا را تسلیم وی کردند و درست همانطور که انتظار می رفت ترامپ این گزارش را نپذیرفت و اینطور اظهار داشت: نه باور نمی کنم. رئیس جمهور آمریکا در واقع گزارشی را رد کرد که با تلاش بیش از ۳۰۰ دانشمند فعال در... ادامه مطلب

نمی توانید برای کاهش اثرات مخرب سوخت های فسیلی، به تعداد کافی درخت بکارید

آیا تا به حال درختی کاشته اید تا احساس بهتری نسبت به محیط زیست پیرامون خود داشته باشید؟ مسلماً کاشت درخت ایده بسیار خوبی است اما شاید تأثیراتش آنقدر که شما فکر می کنید، نباشد. بر اساس نتایجی که دانشمندان با استفاده از مدل های شبیه سازی به دست آورده اند، کاشت تعداد کافی درخت برای... ادامه مطلب

بالا آمدن سطح دریا نه تنها آینده بشر، بلکه تاریخ را تهدید می کند

علاقه انسان به زندگی در کنار آب چیز جدیدی نیست. ده ها هزار سال است که انسان ها برای داشتن زندگی مطمئن در کنار دریا و رودخانه ها زیسته اند و از این راه کشاورزی خود را رونق داده اند. آن هایی که زندگی کنار آب را بر می گزیدند همیشه زندگی بهتری نسبت به... ادامه مطلب

دانشمندان دریافته اند که چرا قطب شمال به سمت شرق در حرکت است

اتفاق عجیبی در حال رخ دادن برای زمین است. حدودا سال 2000 میلادی بود که مشخص شد قطب شمال در حال حرکت به سمت شرق است. حالا دانشمندان آزمایشگاه Jet Propulsion تشخیص داده اند که چه اتفاقی در حال وقوع است و احتمالا متعجب خواهید شد اگر بشنوید که انسان باعث این تغییر شده است. محور چرخشی... ادامه مطلب

سازمان ملل متحد: نمی توان جلوی افزایش دمای شمالگان را گرفت

دانشمندان اعلام کرده که حتی درصورت کاهش یافتن تصاعدات کربنی مطابق با توافقنامه تغییرات اقلیمی پاریس، باز هم احتمال افزایش دمای شمالگان بسیار بالا و غیرقابل اجتناب خواهد بود. طبق گفته دانشمندان دمای هوای زمستان قطب شمال تا اواسط سده جاری دست کم به سه درجه بالاتر از میزان ثبت شده در دوران پیش از انقلاب... ادامه مطلب

کارشناسان نظامی: تغییرات اقلیمی بحران های انسانی عظیمی را به دنبال دارند

تغییرات اقلیمی و اثراتی که این پدیده بر زندگی بشر و موجودات زنده ساکن در زمین دارد، مساله ای بسیار مهم است که در هر گوشه و کنار دنیا به آن پرداخته می شود و سالانه نیز بودجه های هنگفتی از سوی کشورهای مطرح جهان در جهت کاهش آن صرف می گردد. اما آنطور که نشریه... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x