محققین از تأثیر منفی شدید تغییرات اقلیمی بر تولید قهوه در جهان خبر می دهند

گیاه قهوه به مشکل پسندی و حساسیت بیش از حد به شرایط اقلیمی معروف است و معروف ترین گونه های آن تنها در ارتفاع خاصی از برخی مناطق گرمسیری می رویند. از طرفی، گرده افشان های این گیاه هم نسبت به تغییر شرایط آب و هوایی بسیار حساس هستند.

تحقیقات اخیر نشان می دهند تغییر وضعیت اقلیمی به تنهایی می تواند تولید قهوه در قاره آمریکا را تا 80 درصد کاهش دهد و علاوه بر آن، محدودیت دسترسی این گیاه به گرده افشان ها هم باعث افت بیشتر حجم تولید خواهد شد.

تور کیش
قهوه و آب و هوا

تنها دو نوع قهوه در مقیاس وسیع کشت می شود. یکی از آنها «روبوستا» نام دارد که در برابر گرما و حشرات، مقاوم تر است و به همین دلیل در بخش های وسیعی از مناطق استوایی رشد می کند. البته طعم این نوع قهوه چندان مطبوع نیست، اما مقدار کافئین آن به قدری بالاست که می تواند سرعت ضربان قلب را تا دو برابر بیشتر از دیگر انواع قهوه افزایش دهد.

نوع دیگر قهوه، عربیکا نام دارد که طعمی غنی و دلنشین را فراهم ساخته اما نسبت به شرایط رشدش بسیار حساس است و در راستای خط استوا فقط در ارتفاع بالای 1000 متر رشد می کند، ضمن اینکه در نقاط نزدیک به استوا در ارتفاع بین 500 تا 1000 متر و مطابق با الگوی خاص بارندگی می روید.

البته چندین گونه ترکیبی روبوستا-عربیکا نیز کشت شده اما از آنجا که تشکیل دانه در این گیاه به حدود 4 سال زمان نیاز دارد، دستیابی به نتیجه مطلوب مستلزم سال ها تحقیق و آزمایش خواهد بود.

مشخصاً برای گیاهی با این سطح حساسیت، تغییرات اقلیمی بسیار مشکل ساز هستند. در بیشتر مناطقی که به کشت قهوه مشغولند، افزایش دما باعث شده تا گیاهان به ارتفاعات بالاتر منتقل شوند و بنابراین به تدریج، زمین کمتری برای کشت در اختیار آنها قرار می گیرد.

تحقیقات اخیر نشان می دهند در مجموع، مناطق مساعد برای کشت قهوه عربیکا تا اواسط قرن حاضر به نصف مقدار کنونی خواهد رسید.

بررسی دقیق تر

در تحقیق دیگری با استفاده از 36 مدل مختلف اقلیمی برای پیش بینی وضعیت آب و هوا در سال های 2040 تا 2060، نوزده عامل مؤثر بر تولید قهوه شناسایی شد.

این تحقیق که با دقت بسیار بالا (با تفکیک 1 کیلومتری) به انجام رسید، نشان داد برخلاف پیش بینی های قبلی، وسعت مناطق مستعد برای کشت قهوه با کیفیت بین 70 الی 88 درصد کاهش خواهد یافت.

گرده افشان ها

همان طور که گفتیم، قهوه وابستگی شدیدی به گرده افشان ها دارد و مهم ترین گرده افشان برای قهوه، زنبورها هستند. اکثر گونه های زنبور محلی هم نسبت به تغییرات اقلیمی حساسند و به همین دلیل به عنوان یکی از عوامل تعیین کننده در تحقیق فوق در نظر گرفته شدند.

نتایج نشان می دهد در حال حاضر مشکلی از نظر گرده افشان ها دیده نمی شود، اما با گرم تر شدن این مناطق، احتمال کوچ این حشرات و کاهش تنوع زیستی آنها وجود دارد که می تواند مشکلات تولید قهوه را افزایش دهد.

تغییرات اقلیمی کشورهای وابسته به تولید قهوه را تحت تأثیر قرار می دهد

گفتنیست علاوه بر مشکل جهانی در تأمین این نوشیدنی پر مصرف، تغییرات اقلیمی می تواند مشکلات محلی را در برخی کشورها به وجود آورد. مثلاً برخی کشورها همچون هندوراس و نیکاراگوآ همین حالا هم با کمبود زمین های مناسب پرورش قهوه مواجهند، در حالی که اقتصاد آنها وابستگی زیادی به این دانه ارزشمند دارد.

بنابراین می توان کاهش تولید و افزایش قیمت قهوه را هم به فهرست اثرات جبران ناپذیر تغییرات اقلیمی و گرم تر شدن زمین اضافه کرد.

مطالب مرتبط

وقتی جان سخت ترین موجود کره زمین در برابر تغییرات اقلیمی کم می‌آورد

از خرس آبی یا تاردیگراد (Tardigrade) به عنوان موجود نامیرا یاد می شود. این جاندار می تواند سال ها بدون غذا به حیات خود ادامه دهد. دمای بسیار بالا، فشار خردکننده و خلاء نیز تأثیری روی آن ندارند. حتی گفته می شود هزاران تاردیگراد روی سطح ماه زندگی می کنند.اما مطالعات جدید نشان می دهند... ادامه مطلب

دروغ پراکنی و شایعه، هیزم آتش سوزی جنگل های استرالیا

آتش سوزی جنگل های استرالیا زنگ خطر بزرگی است که تأثیر ویرانگر تغییرات اقلیمی را نشان می دهد و این پیام را می رساند که اگر برای کاهش کربن کاری انجام نشود، فجایع بدتری رخ خواهند داد. در حالی که استرالیا روزهایی جهنمی را پشت سر می گذارد، عده ای از افراد که منافع خود... ادامه مطلب

چرا استرالیا هنوز در آتش می‌سوزد؟

آتش سوزی جنگل های استرالیا که به 6 ایالت گسترش یافته و جان بیش از نیم میلیارد جانور را گرفته همچنان ادامه دارد. اما چه عواملی به گسترده شدن این آتش سوزی دامن زده است؟استرالیا با اکو سیستم خاصش، 244 گونه جانوری از جمله کوالاها را در خود جای داده که در هیچ کجای دیگری... ادامه مطلب

آخرالزمان در استرالیا؛ صدها هزار لیتر آب از یک مزرعه به سرقت رفت

شرایط اقلیمی استرالیا به جایی رسیده که سارقان به جای دستبرد به بانک و جواهر فروشی، سراغ تانکرهای آب می روند.استرالیا یکی از داغ ترین دوره های تاریخ خود را سپری می کند و طی روزهای گذشته به صورت میانگین با دمای بالای ۴۰ درجه دست و پنجه نرم کرده است. دمای بالا باعث آتش... ادامه مطلب

اروپا تا سال 2050 به قاره کاملاً سبز تبدیل می شود

اتحادیه اروپا با ارائه طرحی جدید، قصد دارد تا سال 2050 به انتشار گازهای آلاینده پایان داده و تغییرات اقلیمی را متوقف کند.این طرح که «پیمان سبز اروپا» نام دارد، در صورت اجرا می تواند یکی از بزرگ ترین اقدامات بشر برای مقابله با تغییرات اقلیمی باشد. در حال حاضر اتحادیه اروپا سومین تولید کننده... ادامه مطلب

گرتا تونبرگ شخصیت سال مجله تایم شد

روز گذشته نشریه معتبر تایم از گرتا تونبرگ، فعال اقلیمی، با عنوان شخصیت سال خود نام برد. تونبرگ، نوجوان ۱۶ ساله سوئدی مدتی است که به چهره شناخته شده جنبش جوانانی بدل شده که نسبت به انفعال سران کشورها برای جلوگیری از تغییرات اقلیمی لب به اعتراض گشوده اند. حالا تایم از این نوجوان با... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟