مینگ-چی کو: خرید آیفون X تا پایان سال 2017 بسیار دشوار است

مینگ-چی کو: خرید آیفون X تا پایان سال 2017 بسیار دشوار است

افرادی که حداقل 1000 دلار برای خرید آیفون X کنار گذاشته و بی صبرانه منتظر آغاز پیش فروش آن در تاریخ 27 اکتبر (پنجم آبان ماه) هستند، احتمالاً روزهای سختی را پیش رو دارند و وضعیت بازارهای غیر رسمی همچون کشورمان نیز بسیار بغرنج تر است.

اپل توانایی تأمین تقاضای بازار برای آیفون X را ندارد

«مینگ-چی کو» تحلیلگر ارشد مؤسسه KGI Securities در جدیدترین گزارش خود می گوید موبایل جدید و متفاوت اپل که گران قیمت ترین آنها نیز به شمار می رود، طی هفته های آغازین تقاضای بسیار بالایی را تجربه می کند و تولید کنندگان، توان تأمین این حجم تقاضا را نخواهند داشت.

بدین ترتیب، انتظار می رود که طی روزهای آینده، زمان ارسال آیفون X برای خریداران اولیه روند صعودی قابل توجهی پیدا کند و حتی در برخی موارد به ماه های آتی موکول شود. «کو» در این رابطه می گوید:

ما معتقدیم طراحی لبه تا لبه و قابلیت های تشخیص چهره، تقاضا برای تعویض آیفون های قدیمی با آیفون X را افزایش می دهد اما زنجیره تأمین تا پایان سال 2017 نمی تواند خودش را با حجم تقاضا وفق دهد.

«کو» پیش بینی می کند که اپل تا انتهای سال مالی جاری حدود 40 میلیون دستگاه آیفون X را به دست خریداران برساند، و این رقم در سال 2018 به حدود 90 میلیون دستگاه خواهد رسید.

این تحلیلگر ارشد همچنین معتقد است اپل زمان پیش فروش و ارسال آیفون X را به ترتیب تا اواخر ماه اکتبر و اوایل نوامبر عقب انداخته تا فروش آیفون 8 و 8 پلاس تحت تأثیر قرار نگیرد.

اقدام اپل کاملاً قابل درک است. این شرکت به خوبی از اشتیاق خریداران بالقوه آیفون X استفاده کرده تا آنها را از کاربران علاقه مند به آیفون 8 جدا سازد، ضمن اینکه زمان کافی برای تأمین تقاضای بازار را به دست آورد.

البته باید دید آیا این رویکرد نتیجه مطلوبی را در پی خواهد داشت یا خیر، چون طبیعتاً با چنین وضعیتی بازار سیاه پر منفعتی برای آیفون X در بازارهای غیر رسمی به وجود می آید و شاید بسیاری از خریداران در کشورمان تا مدت ها نتوانند این موبایل را با قیمت معقول تهیه نمایند.

شاید به این مطالب نیز علاقه مند باشید:

نظرات ۶
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.