بانک مرکزی از راه اندازی سامانه «صیاد» برای کاهش چک‌های برگشتی خبر داد

بانک مرکزی از راه اندازی سامانه «صیاد» برای کاهش چک‌های برگشتی خبر داد

بانک مرکزی تصمیم دارد با افتتاح سامانه صیاد اعتبار چک را به آن بازگرداند. این سامانه از ابتدای درخواست دسته چک تا مرحله نقد شدن آن را تحت کنترل داشته و مشکلات موجود را حل می‌کند تا بدین ترتیب خرید‌های بلند مدت و اقساطی امکان‌پذیر شده و رونقی در بخش کسب و کار به وجود آید.

این سامانه هشداری برای صادرکنندگان چک بی محل است

پذیرندگان چک از طریق سامانه صیاد می توانند به سادگی نسبت به صادر کننده چک و وضعیت او استعلام کنند که این مهم هشداری برای صادرکنندگان چک‌های بلامحل به شمار می‌رود. امید می‌رود با راه‌اندازی این سامانه راهکاری برای کاهش چک‌های برگشتی ایجاد شود که در سال‌های اخیر به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

به گفته معاون فناوری و اطلاعات بانک مرکزی، از این پس تمامی دسته چک‌های صادر شده در شبکه بانکی متحدالشکل بوده و در یک سایز، یک نما و با ویژگی‌های یکسان و با رنگ گلبهی در اختیار مشتریان بانک‌ها قرار می‌گیرد. به عبارتی دیگر هر بانکی دسته چک مخصوص خود را نخواهد داشت.

دیگر هیچ بانکی دسته چکی مخصوص به خود نخواهد داشت

بر این اساس دیگر دسته چک غیر صیادی صادر نشده و تمامی دسته چک‌هایی که از قبل وجود داشتند به مرور کنار خواهند رفت اما مهلت استفاده از دسته چک‌های فعلی تا ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ بوده و از آن پس باید تمامی دسته چک‌ها صیادی شود.

«ناصر حکیمی» با اشاره به اینکه چک‌های صیادی زیرساخت چک الکترونیکی هستند خاطر نشان کرد:

«برای اینکه فیزیک چک حذف شود باید زیرساخت‌هایی ایجاد شود که این سامانه یکی از این زیرساخت‌هاست. در نظر داریم در آینده امکانی فراهم شود تا دارندگان چک‌های صیادی بتوانند از طریق دستگاه‌های خودپرداز و اَپ‌های بانکی با استفاده از بارکدی که روی آن قرار دارد چک را به حساب بخوابانند.»

مشتریان بانک‌ها برای تغییر دسته چک‌های خود نیازی به حضور مستقیم در شعب نداشته و حتی می‌توانند از طریق اینترنت بانک دسته چک‌های خود را تغییر دهند.

جالب است بدانید که از سال گذشته چک‌های بانک مرکزی تماما به صورت صیادی صادر می‌شده و حساب‌های دولتی مشمول این دسته چک‌ها بوده اند.

نظرات ۵
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato