کسپرسکی این بار در خدمت هکرهای روسی؛ اطلاعات سازمان امنیت ملی آمریکا فاش شد [به روز رسانی]

کسپرسکی این بار در خدمت هکرهای روسی؛ اطلاعات سازمان امنیت ملی آمریکا فاش شد [به روز رسانی]

دونالد ترامپ همواره نگرانی های خود در مورد جاسوسی دولت روسیه از آمریکا را اعلام می کند و از سوی دیگر کمیسیون علم، فضا و تکنولوژی مجلس نمایندگان ایالات متحده نیز اخیراً تحقیقاتی را در خصوص اسناد ارتباط نهاد های دولتی با شرکت امنیتی روسی کسپرسکی انجام داده بود.

حالا مشخص شده که هکرهای مرتبط با دولت روسیه موفق شده اند اسنادی را از سازمان امنیت ملی آمریکا به سرقت ببرند که با جزئیات بسیار، نشان می دهند چطور این سازمان علیه کامپیوترها و شبکه ها حملات سایبری انجام می دهد. لازم به ذکر است که حملات اخیر به واسطه نفوذ از طریق نرم افزار امنیتی شرکت کسپرسکی انجام شده است.

دولت روسیه می تواند اطلاعات رمزنگاری شده به وسیله پروتکل SSL را استخراج کند

نرم افزارهای امنیتی به منظور تحلیل بیشتر به صورت مداوم اطلاعات را از کامپیوترها یا سایر دیوایس ها به سرورهای خود ارسال می کنند و در مورد نرم افزارهای کسپرسکی این سرورها در خاک روسیه قرار دارند. اطلاعات رد و بدل شده توسط این شرکت به واسطه پروتکل امنیتی SSL رمزنگاری می شوند ولی حالا مشخص شده که مأموران دولت روسیه قادر به رمزگشایی آن هستند و می توانند حتی بدون اینکه کسپرسکی یا پیمانکار متوجه شوند، اطلاعات مورد نیاز خود را استخراج نمایند.

لازم است یادآوری کنیم که در سال ۲۰۱۶ نیز «تاویس اورماندی» (Tavis Ormandy) محقق شرکت گوگل نسبت به آسیب پذیری پروتکل امنیتی SSL مورد استفاده کسپرسکی، هشدار داده بود و به نظر می رسید این اشکال از مدت ها قبل وجود داشته ولی کسپرسکی از آن آگاه نبوده است.

«یوجین کسپرسکی» موسس کسپرسکی در خصوص این خبر در توییتر اظهار کرده:

«باز هم یک تئوری توطئه دیگر. ما هرگز برای مقابله با تهدیدات سایبری [هدف محصولات امنیتی کسپرسکی] عذرخواهی نمی کنیم»

لازم به ذکر است که این اولین باری است که اعلام شده دولت روسیه از طریق نفوذ به نرم افزارهای کسپرسکی برای حملات اهداف خارج از روسیه استفاده کرده است.

 

به روز رسانی:

«یوجین کسپرسکی» در پاسخ به این خبر اعلام کرده که:

«ما هرگز به اعتماد کاربرانمان خیانت نمی کنیم و حتی اگر یک بار هم مرتکب آن شویم، کسب و کار ما محکوم به فنا خواهد بود».

او همچنین اعلام کرده که مهمترین مسئله این است که نرم افزار کسپرسکی به درستی ابزار هک مورد استفاده پیمانکار را به عنوان یک بدافزار تشخیص داده. آقای کسپرسکی همچنین ادعا کرده که نرم افزارهای امنیتی شرکتش ۱۰۰ درصد فاقد هر گونه مشکل امنیتی است.

پروفسور «متیو گرین» (Matthew Green)، متخصص رمزنگاری از دانشگاه جان هاپکینز آمریکا در توییتر اعلام کرده:

«احتمالاً شرکت کسپرسکی در زمینه این هک، با دولت روسیه همکاری نداشته؛ بلکه به احتمال زیاد نرم افزار آنها به طور ترسناکی در معرض خطر بوده است».

لازم به ذکر است که آقای کسپرسکی نیز توییت پروفسور گرین را در وبلاگ خود منتشر کرده است.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato