ماه زمانی برای خود اتمسفر داشته؛ آیا زندگی روی آن ممکن می شود؟

چند صد سالی می شود که انسان سودای سفر به ماه را در سر می پروراند. البته باید اشاره کنیم که این رویا در سال ۱۹۶۹ میلادی محقق شد اما در جریان همان سفر مشخص گردید که ماه عالمی بدون هوا، خشک و صخره ایست و بدین ترتیب رویای دیرینه زندگی بشر روی آن رنگ باخت؛ این در حالیست که در آن دوران اغلب داستان ها در رابطه با سفر به ماه تصویری کاملا متفاوت از آن را پیش رویمان قرار می دادند.

براساس آن افسانه ها و داستان ها تصور انسان از ماه، جهانی با اتمسفر قابل تنفس و حتی حیات فرازمینی بود. حالا اما محرز شده که این جرم آسمانی فاقد هرگونه حیات است هرچند که برپایه برخی تحقیقات زمانی برای خود اتمسفر داشته.

البته در حال حاضر ماه به خاطر اندازه کوچکش فاقد یک میدان مغناطیسی قدرتمند است و اتمسفر ندارد. به گفته دانشمندان اتمسفری که ماه احتمالا قبلا داشته به واسطه پرتوهای خورشیدی و بادهای شدیدی که با آن برخورد داشته اند از بین رفته است.

در مقابل اما سیاره ما زمین توده بیشتری دارد و در نتیجه توانسته با ایجاد یک میدان مغناطیسی قدرتمند اتمسفر خود را نگه دارد. اما این بدان معنا نیست که ماه حتی برای زمانی کوتاه اتمسفر نداشته است چراکه طبق پژوهشی جدید اینگونه بوده.

در حدود ۳.۵ میلیارد سال قبل وصله های بزرگ و تیره ای که هم اکنون روی سطح ماه مشاهده می کنیم، شکل گرفتند. این وصله ها که با نام ماریا شناخته می شوند توسط جریان های گدازه ای بزرگی تشکیل شدند که بعد از خنک شدن به دشت های بازالت تبدیل گردیدند.

در جریان ماموریت های دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ آپولو، فضانوردان نمونه هایی از این وصله ها را به زمین آوردند و بعد از بررسی های مختلف مشخص گردید که ردپای گازهایی نظیر کربن دی اکسید در آنها به چشم می خورد. آن گاز نیز ظاهرا از درون ماه و همزمان با شکل گرفتن وصله ها به بیرون تراوش کرده.

اخیرا تیمی از محققان بعد از انجام بررسی های مختلف تخمین زده اند که در جریان این فرایندها چه میزان گاز آزاد شده و طبق نتایج به دست آمده میزان، به مراتب بیشتر از چیزی بوده که پیشتر تصور می شده است. ظاهرا آنقدری گاز آزاد شده که اتمسفری با ضخامت اندک حول ماه شکل گرفته است.

آن اتمسفر نیز به باور دانشمندن تنها برای ۷۰ میلیون سال دوام آورده و مقادیری از یخ و دیگر مولکول ها را در مناطق فاقد نور خورشید ماه در خود ذخیره کرده است.

این کشف امکان سکونت انسان روی ماه را تقویت می کند

این یافته می تواند از اهمیت بالایی برای فضا نوردان برخوردار باشد. انسان برای آنکه حضوری مستمر و همیشگی روی ماه پیدا کند به آب و خاک نیاز خواهد داشت و اگر آب و دیگر ترکیبات را بتوان روی ماه پیدا کرد دیگر نیازی به انتقالشان از زمین نخواهد بود. بنابراین تنها قمر زمین شاید امروز فاقد حیات و هوا باشد اما ممکن است به خاطر بازه زمانی هرچند کوتاهی که برای خود اتمسفر داشته بتوانیم روزی روی آن مستقر شویم.

منبع:
forbes
برچسب ها
تور کیش

مطالب مرتبط

درخشان ترین ابرنواختر تاریخ، حاصل فعالیت یک سیاهچاله عظیم بوده است

3.8 میلیارد سال قبل، ستاره ای در آسمان جنوبی منفجر شد و نوری را در کیهان منتشر ساخت که 570 میلیارد برابر شدیدتر از خورشید ما، و بیش از دو برابر بیشتر از تمامی ابرنواخترهای کشف شده توسط انسان بود. این ستاره ASASSN-15lh نام گرفت و در سال 2015 ابرتابش آن توسط اخترشناسان رصد شد.حال... ادامه مطلب

ایستگاه فضایی بین‌ المللی، میزبان ماژول های قابل سکونت شرکت های خصوصی

ناسا امروز اعلام کرد که شرکت های خصوصی از قبیل بوئینگ یا اسپیس اکس در آینده می توانند ماژول های اختصاصی و قابل سکونت خودشان را به ایستگاه فضایی بین‌ المللی (ISS) اضافه کنند.این ایستگاه از سال ۱۹۹۸ در «مدار نزدیک زمین» قرار گرفته و اکنون از ۱۵ ماژول مختلف و متصل به هم بهره می... ادامه مطلب

سرمایه گذاری مشترک بوئینگ و رولزرویس روی شاتل فضایی فراصوت

بعد از بیانیه مشترک رولزرویس و بوئینگ مبنی بر سرمایه گذاری روی یک کمپانی بریتانیایی به نام Reaction Engines Limited (یا به اختصار REL) که به تولید سیستم های پیشرفته رانشی می پردازد، به نظر می رسد حالا بیشتر از هر زمان دیگر به رویای سفرهای فراصوتی نزدیک شده ایم.Reaction Engines از سال ها پیش از... ادامه مطلب

قوت‌گرفتن احتمال وجود سیاره نهم در منظومه شمسی

با کنار گذاشته شدن پلوتون از جمع سیاره های منظومه شمسی محققان همیشه به دنبال جایگزینی برای آن بوده اند و حالا به شواهد محکمی مبنی بر وجود سیاره نهم در لبه منظومه شمسی دست پیدا کرده اند.دو ستاره شناس موسسه فناوری کالیفرنیا «کلتک» به نام های «کنستانتین باتیگن» و «مایک براون» قبلا با اشاره به مدار... ادامه مطلب

ریچارد برنسون: تا شش ماه دیگر به فضا می روم

روز گذشته «ریچارد برنسون» رییس کمپانی فضایی «ویرجین گلکتیک» اعلام کرد این شرکت تا سه ماه دیگر سفرهای فضایی خود را آغاز کرده و شش ماه دیگر نیز خود او به فضا سفر خواهد کرد.بر این اساس تاکنون 700 مشتری از جمله هنرمندانی مانند برد پیت با پرداخت 250 هزار دلار بلیط سفر فضایی را... ادامه مطلب

ناسا خبر از بازگشت به ماه می دهد؛ استفاده از قمر زمین به عنوان دروازه ای به فضا

اکنون 50 سال از قدم گذاشتن انسان ها روی کره ماه می گذرد. تا کنون 9 سفر سرنشین دار به ماه انجام شده که 6 مورد از آنها به فرود آمدن انسان ها روی ماه منتهی شده. حالا پس از چند دهه ناسا خبر از قصد خود برای بازگشت به ماه می دهد.جیم برایدنستاین، مدیر... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟