اجرای طرح رجیستری به نفع کیست؟

طرح رجیستری موبایل و حواشی آن بحث داغ این روزهای بازار تلفن‌همراه است؛ بازاری که کارشناسان و فعالان این حوزه، احتمال آشفتگی در آن را بعد از اجرای این طرح نامحتمل نمی دانند.

سامسونگ، اپل و هوآوی، سه بازیگر بزرگ دنیای موبایل در روزها و هفته‌های اخیر از پرچمداران جدید خود رونمایی کرده‌اند و درست همزمان با وارد شدن این محصولات به بازار کشور، شاهد مقدمه‌چینی برای آغاز طرحی هستیم به نام رجیستری موبایل که همچنان سوالات بسیاری پیرامون آن مطرح است.

درباره کلیت طرح رجیستری موبایل و پیامدهای مثبت و منفی آن با «صادق بشیری»، عضو «مجمع عمومی انجمن ملی» و کارشناس حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان، به گفتگو نشستیم. بشیری برخلاف بسیاری از کاربران، عقیده دارد که در صورت اجرای منظم، این طرح پتانسیل پایان دادن به آشفتگی‌های بازار موبایل ایران را خواهد داشت:

«اجرای طرح رجیستری اگر درست انجام شود می تواند پایانی برای آشفتگی بازار موبایل باشد. امروزه پس از گذشت 24 سال از واردات موبایل شاهد 151 میلیون سیم کارت از سوی اپراتورهای کشور به متقاضیان هستیم که بیش از 80 میلیون این تعداد فعال هستند. سالیانه حدود 10 میلیون دستگاه موبایل به صورت قاچاقی وارد کشور می‌شود که بی قانونی را در رویه بازار موبایل تثبیت کرده است. مسئله رجیستری خیلی پیش‌تر باید صورت می‌گرفت تا از مافیای قاچاق که امروزه بسیار قدرتمند شدند و به نوبه‌ای باعث انحراف در اقتصاد کشور شدند‏، جلوگیری می‌کرد.

این طرح دقیقا به معنی ثبت احوال تلفن‌های همراه کشور است.

وی باور دارد که «اقتصاد سایه‌ای» بر بازار موبایل چیره شده است‏، اقتصادی که در آن فعالان بازار از قانون و هزینه‌های اجرای آن گریزان هستند و خود را مقید به اجرای قوانین بیمه‌ای، مالیاتی، ایمنی و انصاف و... نمی‌دانند. بشیری ادامه این روند را کاملا تضییع حقوق مردم و مشتریان بازار موبایل عنوان کرد و اجرای طرح رجیستری را راهی برای خلاصی از بازار اقتصاد سایه‌ای می‌داند:

«اجرای هوشمندانه و مدیریت‌شده این طرح‏، درگاه‌های درآمدی دولت همچون مالیات و حقوق گمرکی و ... را افزایش داده و علاوه بر‌آن باعث به وجود آمدن بانک اطلاعاتی عظیمی از آمار کمی و کیفی موبایل‌ها و کاربرانشان را به ارمغان می‌آورد که البته امکان ردیابی، کنترل و همچنین مسائل امنیتی را برای دولت به وجود می‌آورد.

اما چه مواردی به نفع مردم خواهد بود؟ حق برخورداری از موضوعاتی چون اصل بودن صد در صدی کالا، کیفیت بالای محصولات، حق آگاهی های مقدم بر مصرف (تاریخ تولید جنس و قیمت شفاف و...)، خدمات بهینه پس از فروش و... از مصادیقی است که مصرف کنندگان به آن دست پیدا می‌کنند. به طور کلی دیگر خبری از فروش موبایل دست دوم به جای نو و گارانتی‌هایی که مسئولیتی قبول نکنند و مواردی از این قبیل نخواهد بود.»

بشیری پیاده سازی این طرح را دعوتی به قانون‌گرایی می‌داند و اجرایی شدن آن را برخلاف باور عمومی‏، به نفع فعالان بازار صنعت موبایل ذکر کرد. البته به گفته وی تمام این موارد هنگامی رنگ واقعیت به خود می‌گیرند که تمام بازیگران اجرای طرح‏، به ویژه دولتی‌ها مقید به قانون باشند. او با اشاره به مسئله بسته شدن مرزها و تاثیرات آن در اجرای طرح رجیستری گفت:

«باید بپذیریم که مرزها نقش بسزایی در تامین کالای کشور و مباحث اقتصادی ایران دارند. بسیاری از افراد حاضر در این مناطق از این طریق گذران زندگی دارند و باید تدبیری برای امرار معاش فعالان قاچاق هم اندیشید. تعداد کثیر آنها اصلا شوخی‌بردار نیست و مرزنشینان به دلایل متعددی چون بی عدالتی در توزیع فرصت‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها در کشور به ناچار جزیی از بازیگران اقتصاد قاچاق شدند و همراه کردن آنان از شرط‌های اجرای باکیفیت طرح رجیستری است.»

از دیدگاه بشیری افزایش قیمت موبایل در روزهای اخیر و شایعات پیرامون آن بیشتر به دلیل نوسانات نرخ ارز و تاثیرات روانی اجرای طرح رجیستری بر‌می‌گردد، البته از سخت‌گیری‌های گمرکی در مرزها و اقدامات پیشگیرانه نیز نباید غافل ماند. وی ضمن تاکید به لزوم اجرایی شدن این طرح افزود:

«اگر طرح رجیستری با واقعیات و انتظارات جامعه سر سازگاری نداشته باشد، مورد استقبال قرار نمی‌گیرد. به بیان دیگر هرچه فاصله و شکاف بین قانون و جامعه بیشتر باشد به همان نسبت روحیه قانون ستیزی در اقشار آن جامعه که در این مبحث به فعالان حوزه موبایل محدود است، بیشتر می‌شود. بهتر بود که زیرساخت‌های مورد نیاز این طرح همزمان با فراگیر شدن آن در ایران تهیه و تنظیم می‌شد‏ تا شاهد شکاف به وجود آمده کنونی در بازار موبایل نباشیم. پیامدهای منفی طرح رجیستری می‌تواند با کمک مسئولان و مردم کمترین ضربه را به اقتصاد موبایل کشور بزند.»

طرح رجیستری موبایل پس از سال‌ها قرار است بالاخره از شنبه هفته بعد به صورت آزمایشی و سپس طی مدتی کوتاه بر روی همه انواع موبایل اجرا شود.

برچسب ها

مطالب مرتبط

رجیستری همه تبلت‌ها از اول اردیبهشت؛ ورود ۲۱۰ هزار موبایل به لیست سیاه

ستاد مبارزه با قاچاق کلا و ارز در نشست خبری امروز خود پیرامون مرحله نهایی طرح رجیستری، خبر داد که تا پایان ۳۱ فروردین ماه، تمام برندهای تلفن‌ همراه زیر چتر رجیستری قرار می‌گیرند اما خبر مهم این نشست، وارد شدن تبلت‌های سیم‌کارت خور به طرح رجیستری است. رجیستری تمام موبایل و تبلت‌ها از اول اردیبهشت «حمیدرضا... ادامه مطلب

مسیر سبز پیش روی واردات تلفن همراه، از نتایج طرح رجیستری

در راستای ایجاد شرایط مناسب برای افزایش واردات قانونی، پیشنهادهایی برای تسریع این فرآیند مطرح شده و این احتمال وجود دارد که گمرگ، موبایل را جز کالاهای مسیر سبز قرار دهد. در راستای اصلاح مقررات جهت از بین بردن پیچیدگی های تست فنی و ایجاد شرایط مناسب برای واردات قانونی، پیش بینی می شود در آینده... ادامه مطلب

وزیر ارتباطات از دو ماه تاخیر در اجرای طرح رجیستری خبر داد

از میانه سال گذشته تا کنون، حرف و حدیث های بسیاری در خصوص طرح رجیستری موبایل به گوش رسیده است. بر اساس آخرین خبری که در نیمه اول اردیبهشت ماه منتشر شده بود، «قاسم خورشیدی»، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا گزارش داد که زیرساخت های مورد نیاز برای این طرح در حال آماده شدن... ادامه مطلب

جهرمی: تکمیل طرح رجیستری تا ۴۵ روز آینده

«محمدجواد آذری جهرمی»، امشب در رسانه ملی حاضر شد تا گزارشی را در مورد ۱۰۰ روز نخست فعالیتش به عنوان وزیر ارتباطات در دولت دوازدهم ارائه دهد؛ گزارشی که البته به یک جلسه پرسش و پاسخ تبدیل شد که یکی از مهم‌ترین بخش‌های آن، روند پیشرفت طرح رجیستری بود؛ طرحی که وزیر ارتباطات توصیه می‌کند... ادامه مطلب

با موبایل‌ های غیرفعال در طرح رجیستری چه باید کرد؟

با آغاز طرح رجیستری از اواخر مهرماه امسال، حدس و گمان‌هایی مطرح می‌شد مبنی بر اینکه این بار هم مثل سال‌های پیش طرح رجیستری به سرانجام نخواهد رسید و هشدارها و اقدامات دولت در حد ایده و صحبت خواهد بود. اما با گذر زمان مشخص شد تا دولت این بار بیشتر از همیشه عزم خود... ادامه مطلب

ستاد مبارزه با قاچاق کالا: رجیستری موبایل مسافری لغو نمی‌شود

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد که رجیستری موبایل وارداتی از طریق مسافری از اول خردادماه لغو نخواهد شد بلکه تنها برای مسافران واقعی قابل اجرا و ثبت است. او تاکید کرد که دولت نمی خواهد بستری برای قاچاق گوشی تلفن همراه حتی به صورت قانونی باز شود. چندی پیش برخی رسانه‌ها... ادامه مطلب

نظرات ۲۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x