عربستان سعودی با بودجه 500 میلیارد دلاری یک ابر شهر پیشرفته احداث می کند

عربستان سعودی با بودجه 500 میلیارد دلاری یک ابر شهر پیشرفته احداث می کند

همان طور که احتمالاً می دانید عربستان سعودی بزرگترین صادر کننده نفت در دنیاست که در سال های اخیر و با کاهش روز افزون قیمت نفت، همواره تلاش کرده به سمت اقتصاد غیر نفتی پیش برود.

دولت عربستان اکنون در همین راستا پروژه جدیدی را تعریف کرده که پس از اجرا، کمک شایانی به پیشرفت اقتصاد این کشور خواهد کرد؛ یک ابر شهر ۵۰۰ میلیارد دلاری در همسایگی اردن و مصر که تماماً با انرژی های تجدیدپذیر تأمین خواهد شد.

پروژه مورد بحث تحت عنوان «NEOM» دیروز توسط «محمد بن سلمان آل سعود» ولیعهد عربستان و طی کنفرانس سرمایه گذاری آینده در شهر ریاض اعلام شد که بنا به گزارشات، بودجه ۵۰۰ میلیارد دلاری آن توسط حکومت عربستان سعودی و سرمایه گذاران بخش خصوصی تأمین خواهد شد.

جالب است بدانید که بنا بر اطلاعات موجود از پروژه، شهر «نیوم» با تمرکز بر صنعت و تجارت در منطقه ای به مساحت ۲۶۴۹۵ کیلومتر مربع احداث خواهد شد که در مقام مقایسه، ۳۳ برابر شهر نیویورک آمریکا است.

به گفته بن سلمان، هدف نهایی NEOM کاهش وابستگی عربستان سعودی به نفت و تسریع روند پیشرفت اقتصادی این کشور بوده و صنایع مختلفی مانند انرژی، آب، بیوتکنولوژی، غذا، تولید پیشرفته و سرگرمی از جمله نقاط تمرکز دولت در این شهر خواهند بود.

عربستان با فروش ۵ درصد از سهام شرکت نفتی آرامکو، بخشی از سرمایه مورد نیاز پروژه را فراهم می کند

لازم به ذکر است که عربستان سعودی «کلاوس کلِینفیلد» مدیر اجرایی سابق کمپانی های زیمنس و Alcoa (ششمین تولیدکننده آلومینیوم در دنیا) را برای رهبری پروژه انتخاب کرده و تصمیم دارد با فروش ۵ درصد از سهام شرکت نفتی «آرامکو»، ۳۰۰ میلیارد دلار از سرمایه مورد نیاز برای احداث شهر نیوم را فراهم کند.

گفتنی است فاز نخست NEOM تا سال ۲۰۲۵ به بهره برداری خواهد رسید و این شهر در کنار «برلینگتون» در ایالت ورمانت آمریکا (به عنوان یکی از شهرهایی که ۱۰۰ درصد از انرژی های نو استفاده می کنند) و برخی شهرها در نروژ و ایسلند، به یکی از بزرگترین شهرهایی تبدیل می شود که استفاده از سوخت های فسیلی را به صفر رسانده اند.

ویجیاتو

نظرات ۱۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato