انتخاب بین آیفون ۸ و آیفون X؛ چه ماجرایی در پس این انتخاب نهفته است؟

احساس آشنایی است. آن احساسی که وقتی به بازار می روید تا یک موبایل جدید بخرید اما نمی توانید تصمیم بگیرید کدامیک خرید بهتری است. اگر طرفدار اپل باشید و قصد خرید یکی از آیفون های جدید را داشته باشید، طی یک ماه گذشته احتمالا این احساس را فراتر از حالت عادی اش تجربه کرده اید.

امسال، مثل همه سال ها، اپل موبایل های جدید عرضه کرد، آیفون ۸ و ۸ پلاس. اما علاوه بر این دو، یک تلفن جدیدتر هم معرفی کردند. یک موبایل از آن مدل های «به آینده سلام کن». آیفون X. این تلفن هوشمند یک نمایشگر لبه تا لبه دارد، دوربین بهتری روی آن قرار گرفته و یک حس «دقیقا نمی دونم» همراهش دارد. ولی نه، صبر کنید، شما کاملا «می دونید». این تجملاتی ترین موبایلی است که اپل تاکنون ساخته و امروز هم فروش آن آغاز شد. و خدا به دادمان برسد، همه ما آن را می خواهیم، بدجور آن را می خواهیم.

اما اما، قیمتش را نگاه کنید: ۹۹۹ دلار، آن هم قیمت آغازی. آیا می توانید آن را بخرید؟ نه! اما می شود جور کرد. نه! نباید دوباره گول آن را بخورید. همان آیفون ۸ پلاس را بخرید. ظاهرش خسته کننده است اما بس کنید، شما عاشقش خواهید شد.

اما نه، صبر کن، حرف هایی که زدم را فراموش کن: آیفون X آن نمایشگر فوق العاده OLED را هم دارد، کنترل اموجی ها با صورت! واقعا ارزش چند صد دلار اضافه را دارد. بابت اموجی حراف با چنین شکل غیر قابل انتظاری چقدر حاضرید بپردازید؟ پاسخ هیچ است. در واقع چنین چیزی را نمی توان قیمتی برایش گذاشت.

اوه، به نظر می آید که تصمیم برایتان خیلی سخت شده.

گویا روانشاسان نامی برای چنین شرایط تصمیم گیری و همه بحث و جدل های مرتبط با آن دارند.

بن نیوول، یک روانشناس شناختی از دانشگاه نیو ساوث ولز سیدنی و یکی از نویسندگان کتاب تصمیمات مستقیم: روانشناسی تصمیم گرفتن می گوید: «این یک مثال سنتی از چیزی است که ما به آن تصمیم گیری چند وجهی می گوییم.»

تصمیم گیری چند وجهی در واقع یک واژه با کلاس برای لحظاتی است که شما بین گزینه های مختلف گیر کرده اید که هر کدام جنبه های خاصی در جهت تصمیم گیری شما دارند. اگر شما تا به حال اقدام به خرید لپ تاپ، تلویزیون، خورد کن یا هر چیزی که یک صفحه مشخصات سخت افزاری دارد یا حتی یک بررسی ۲۰ هزار کلمه ای برای آن نوشته شده کرده باشید، درگیر تصمیم گیری چند وجهی شده اید.

و به خصوص خرید یک تلفن همراه، مثالی عالی است. نیوول می گوید: «وقتی ما پیرامون انواع تصمیم گیری ها روی مردم آزمایش می کنیم و می خواهیم بدانیم که چرا چنین تصمیمی می گیرند، معمولا می گذاریم تا بین تلفن های مختلف انتخاب کنند.» (البته انتخاب بین ماشین ها هم زیاد استفاده می شود)

آن ها را خیلی سریع می توان با مشخصاتشان مقایسه کرد، مثل عدد مگاپیکسل و کیفیت دوربین هایشان، یا اندازه نمایشگرهایشان و البته که قیمتشان.

بعضی ها هم هستند که دقت عمل بالاتری دارند و استراتژی قوی تری در قبال تصمیم گیری هایشان اتخاذ می کنند و برای هر مولفه یک عدد مخصوص یا ضریب در نظر می گیرند تا اهمیت هر مولفه مشخص شود.

مثلا کدام برای شما مهم تر است: موبایلی که در جیب پشتیتان جا شود، یا موبایلی که باتری اش در راه بازگشت به خانه از سر کار تمام نشود؟ اگر دومی مهم تر است، پس عدد بالاتری برای مولفه عمر باتری در نظر می گیرید و عدد پایین تر برای ساختار موبایل.

در تئوری ساده است. در واقعیت تقریبا هیچکس به خودش زحمت نمی دهد که عددها را برای گزینه های این چنینی به کار بگیرد. شوق خرید گجت معمولا تصمیمات منطقی را زیر سوال می برد. اما به گفته نیوول، حتی آن هایی هم که در این حد وسواسی هستند باز هم در انتخاب دچار مشکل می شوند.

و زمان عرضه آیفون X هم فقط کار را سخت تر کرده. پژوهشی اخیر ثابت کرده افزودن گزینه سوم به دو گزینه موجود برای تصمیم گیری، نحوه نگاه مخاطب به دو گزینه ابتدایی را هم تحت تاثیر قرار می دهد. به بیان دیگر، انسان ها تصمیم خرید خود را صرفا بر اساس ویژگی های یک محصول که می خواهند بخرند بنا نمی کنند، بلکه ویژگی ها و صفات آن محصولی را هم که نمی خواهند بخرند در نظر دارند.

در نظر بگیرید که شما دو گزینه A و B را دارید که در دو جنبه با یکدیگر تفاوت دارند (کیفیت و قیمت). گزینه A بهتر است اما گزینه B ارزان تر. حالا گزینه سوم را اضافه می کنیم، گزینه C که فوق العاده خوب است ولی فوق العاده گران تر هم هست. به اثری که گزینه C ایجاد می کند اثر سازشی می گویند. در حضور گزینه C، گزینه A یک انتخاب سازشی است و جذابیتش هم افزایش پیدا می کند.

حالا گویا صف بندی محصولات اپل در سال ۲۰۱۷ چنین شرایطی را برای خریداران ایجاد کرده. به طور دقیق تر:

از بین آیفون ۸ و ۸ پلاس، اولی خوش قیمت تر است اما مدل پلاس دلنشین تر است. دو دوربین به جای یکی، قابلیت های تصویر برداری بیشتر، نمایشگر بزرگتر و این لیست ادامه دارد. وقتی اپل آیفون X را به این دو اضافه می کند، آیفون ۸ پلاس تبدیل به گزینه سازشی میان دو مدل دیگر می شود.

چند مسئله اینجا وجود دارد: اول اینکه مدل اثر سازشی، اثرگذاری فاکتورها را در کنار کیفیت و قیمت در نظر نمی گیرد. فاکتور اثرگذار سوم می تواند موجودی محدود آیفون X باشد. حتی فاکتور چهارم هم داریم برای کسانی که نگران FaceID و امنیتشان هستند.

دوم اینکه در این مدل، تنها گزینه های موجود برای خرید فقط آیفون ۸، ۸ پلاس و X هستند. طرفداران سرسخت اپل شاید فقط به دنبال جدیدترین مدل باشند ولی اپل حالا به جز در نظرگیری رنگ ها و حافظه های داخلی، ۸ مدل آیفون برای فروش دارد.

در نظرگیری همه این عامل ها کنار هم شاید بهتر توضیح دهد که چرا تقاضا برای آیفون ۸ و ۸ پلاس طی ماه گذشته تا این حد پایین بوده. به گفته رویترز، در آمریکا طی هفته های گذشته مردم بیشتر به سراغ آیفون ۷ رفته اند و نه آیفون ۸. اما آیا این اعداد و ارقام از امروز که عرضه آیفون X آغاز شده و خیلی زود هم موجودی اش تمام می شود، تغییر می کند؟

زمان پاسخگو خواهد بود. در حال حاضر، اگر به دنبال خرید هستید، آیفون ۸ پلاس می تواند گزینه خوبی باشد. آیفون X نیست اما انتخاب مناسبی است. نه خیلی بی امکانات است و نه خیلی گران قیمت.

مطالب مرتبط

اپل در آلمان از کوالکام شکست خورد؛ توقف فروش آیفون 7 و 8

درست یک هفته پس از پیروزی اولیه کوالکام بر اپل در چین، دادگاهی در آلمان نقض پتنت های شرکت تولید کننده چیپست توسط اپل را تأیید کرد که این موضوع طی حکمی، منجر به توقف فروش آیفون در آلمان شد.البته بر خلاف چین که کوالکام بعضی از ویژگی های نرم افزاری آیفون را در آنجا... ادامه مطلب

با آپدیت نسخه‌ی iOS 12.1 حالا نوبت کاهش سرعت آیفون 8 و 10 است

باتری‌های لیتیومی امروزی طوری طراحی شده‌اند که پس از طی کردن چرخه‌ای خاص از شارژدهی از لحاظ ظرفیتی دچار اختلالاتی خواهند شد. این موضوع ساده یکی از اصلی ترین دلایلی بود که باعث شد اپل اعتراف کند که آیفون‌ها با باتری‌های قدیمی و ضعیف‌تر را به صورت عمدی دچار کاهش سرعت می‌کند تا بتوانند خدمت... ادامه مطلب

پیش فروش آیفون XR از آیفون 8 بیشتر و از آیفون XS کمتر بوده است

همانطور که احتمالاً از پیش می دانید، پیش فروش آیفون XR طی جمعه اخیر آغاز شد و برخلاف انتظارات، تغییری در زمان عرضه این دیوایس به وجود نیامد. این اتفاق باعث شد بسیاری گمان کنند که یا تقاضا برای دستگاه کم تر از پیش بینی ها بوده یا اپل تعداد بیشتری از این دیوایس را... ادامه مطلب

اپل خبر از بروز مشکل در برخی گوشی های آیفون 8 می دهد

اپل اعلام کرده درصد کمی از مدل های خاص آیفون 8 (بررسی دیجیاتو) از نقص کارخانه ای لاجیک برد رنج می برند. اپل این گوشی های مشکل دار را به رایگان تعمیر می کند.بنا بر آنچه اپل گفته این گوشی ها با مشکل ریبوت شدن اتفاقی، هنگ کردن یا بالا نیامدن مواجه می شوند. اعلام شده... ادامه مطلب

آیفون 8 پلاس پرفروش ترین گوشی اپل در سه ماهه دوم ۲۰۱۸

آمارهای جدید نشان می دهد که در طول سه ماهه دوم سال ۲۰۱۸ آیفون 8 پلاس پرفروش ترین گوشی اپل در خاک ایالات متحده بوده است، در حالی که آیفون های سال های قبل هنوز نزدیک به نیمی از سبد خرید موبایل های ساخت اپل را به خود اختصاص داده اند.بر اساس بررسی موسسه آماری «CIRP»،... ادامه مطلب

آیفون 10 پلاس 2018 احتمالاً هم اندازه آیفون 8 و با نمایشگری بزرگتر خواهد بود

گزارش جدیدی که به واسطه وبسایت «Macotakara» منتشر شده مشخصات جدیدی از گوشی های هوشمند بعدی اپل از جمله اندازه آیفون 10 پلاس را فاش می کند.بر اساس گزارش های پیشین اپل قصد دارد در سال جاری میلادی سه گوشی جدید را معرفی نماید؛ مدل های جایگزینی برای آیفون 10 فعلی که احتمالاً با نام های Xs... ادامه مطلب

نظرات ۲۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟