رساله دکتری استیون هاوکینگ طی یک هفته بیش از 2 میلیون بار مشاهده شده است

رساله دکتری استیون هاوکینگ طی یک هفته بیش از 2 میلیون بار مشاهده شده است

هفته پیش بود که دانشگاه کمبریج اعلام کرد پایان نامه دکتری استیون هاوکینگ با موضوع «ویژگی های جهان های در حال انبساط» به صورت رایگان در اختیار عموم قرار گرفته که از آن زمان تا کنون، رساله مذکور بیش از ۲ میلیون بار در وبسایت دانشگاه مشاهده شده است.

در این بین بیش از ۵۰۰ هزار نفر نیز پژوهش علمی مورد بحث را دانلود کرده اند که به گفته دکتر اسمیت معاون ارشد بخش ارتباطات علمی دانشگاه کمبریج، رقم خارق العاده ای محسوب می شود.

پایان نامه هاوکینگ تا کنون ۵۰۰ هزار بار دانلود شده

اسمیت همچنین اضافه کرد که رساله دکتری استیون هاوکینگ بیشترین بازدید در میان تمام موارد موجود در مخزن کتابخانه دانشگاه را در اختیار داشته، و احتمال می دهد این پایان نامه در بین تمام رساله های کتابخانه های دنیا نیز رکورددار بازدید توسط دانشجویان و علاقه مندان باشد.

صفحه نخست رساله دکتری استیون هاوکینگ

جالب است بدانید که استیون هاوکینگ پایان نامه ۱۳۴ صفحه ای خود را در سن ۲۴ سالگی نوشته و در ادامه با نگارش کتاب «تاریخچه زمان»، یکی از تأثیرگذارترین کارهای علمی را به دنیای فیزیک ارائه کرده است.

لازم به ذکر است که بازدید ۲ میلیونی رساله هاوکینگ از ۸۰۰ هزار مرورگر منحصر به فرد انجام شده که در مقام مقایسه، دومین پایان نامه دکتری پربازدید دنیا در سال ۲۰۱۷ تنها ۷۹۶۰ بار دانلود شده است.

گفتنی است کاربران پیش از این برای دسترسی به نسخه دیجیتالی رساله هاوکینگ، باید ۶۵ یورو به دانشگاه می پرداختند که حالا این فرآیند در راستای سیاست های تشویقی دانشگاه کمبریج برای انتشار علم، کاملاً رایگان شده است.

در صورت علاقه مندی می توانید پایان نامه دکتری استیون هاوکینگ را از این لینک دانلود کنید.

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato