ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

ماهی ها به راحتی یک ربات جاسوس را در جمع خود پذیرفتند

همین چند وقت پیش بود که یک ربات انسان نما برای نخستین بار، حقوق شهروندی دریافت کرد اما هنوز زمان زیادی باقی مانده تا این ربات ها بتوانند در جوامع با انسان ها ادغام شوند. ...

همین چند وقت پیش بود که یک ربات انسان نما برای نخستین بار، حقوق شهروندی دریافت کرد اما هنوز زمان زیادی باقی مانده تا این ربات ها بتوانند در جوامع با انسان ها ادغام شوند. اما ظاهراً ماهی ها راحت تر فریب می خورند، زیرا تیمی از موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان توانسته با موفقیت رباتی مقلد را به دسته گورخرماهی ها بفرستد و ربات مورد اشاره، از رفتارهای گروهی این ماهی ها پیروی کرده است.

ربات ها برای سالیان متمادی از ماهی ها الهام گرفته اند و به محققان در اندازه گیری اسیدینگی یا کیفیت آب، بدون ایجاد مزاحمت های محلی کمک کرده اند و دانش ما درباره چگونگی حرکت ماهی ها و درکی که از پیرامون خود دارند را افزایش داده اند.

این ربات جدید، بیشتر با هدف نوعی آزمایش اجتماعی ساخته شده و به گونه ای طراحی شده تا بتواند به عنوان «ماموری مخفی»، در میان دسته ماهی ها حضور یابد و ضمن یادگیری حرکات و ارتباطات آنها، بر رفتار جمعی شان تاثیر بگذارد. گفتنی است محققان آزمایشگاه موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان پیش از این، رباتی شبیه به سوسک نیز با مقاصد مشابه ساخته اند.

برای آنکه ربات مورد اشاره قادر به پیوستن به دسته گورخر ماهی ها باشد، تیم محققان رنگ، شکل و الگوهای بدن این نوع از ماهی ها را شبیه سازی کردند و در نهایت، موفق به ساخت رباتی 7 سانتی متری شدند که اندکی از سایر ماهی ها بزرگتر است. برای واقع گرایانگی حرکات ربات نیز برخی رفتار ماهی ها نظیر چابکی، سرعت شتاب، لرزش و ریتم حرکت دم مورد ارزیابی قرار گرفت و در ربات شبیه سازی شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی