لامپ های رنگی چگونه امنیت اینترنت را تأمین می کنند؟

لامپ های رنگی چگونه امنیت اینترنت را تأمین می کنند؟

شرکت «Cloudflare» در سان فرانسیسکو وظیفه آدرس دهی به ۱۰ درصد از کل وبسایت های اینترنتی دنیا را بر عهده دارد و برای حفظ امنیت این پایگاه ها، از ۱۰۰ عدد لامپ رنگی (Lava Lamp) استفاده می کند؛ اما چگونه؟

برای توصیف نحوه عملکرد سیستم مذکور، باید ابتدا به این نکته اشاره کنیم که تولید داده های تصادفی اصلی ترین نیاز رمزنگاری یا «encryption» است و سیستم های رمزگذاری دیجیتالی برای ایجاد کدهای امنیتی، از چنین داده هایی (که ترکیب اعداد، حروف و نمادها هستند) استفاده می کنند.

تولید داده های تصادفی اصلی ترین نیاز رمزنگاری است

اما تولید داده های تصادفی واقعی کار چندان راحتی نیست، چرا که این کار حتی با بهترین کامپیوترها نیز نیازمند کدهای پایه خواهد بود که در نهایت نتیجه آن داده هاییست که به ظاهر تصادفی هستند، اما هکرها در صورت دستیابی به کد یا حدس زدن دنباله داده ها می توانند از قفل های موجود عبور کنند.

به همین خاطر پژوهشگران برای تولید اعداد تصادفی واقعی، از پدیده هایی خارج از محیط کامپیوتر بهره می گیرند که استفاده از لامپ های رنگی «Lava» (به معنی مواد مذاب) یکی از آنهاست.

داخل لامپ های مورد بحث مواد خاصی (ترکیب کربن تتراکلرید و پارافین) در رنگ های مختلف وجود دارد که در دمای اتاق از آب چگال تر بوده، اما با دریافت گرما چگالی آنها نسبت به آب موجود در محفظه لامپ کمتر شده و به حرکت درمی آیند. تغییرات دمای لامپ باعث می شود این مواد به صورت کاملاً تصادفی جا به جا شده و شکل های مختلفی را به وجود بیاورند.

متخصصان Cloudflare نیز از این خاصیت استفاده کرده و با چیدن ۱۰۰ عدد لامپ لاوا در مقابل یک دوربین، دیواری از رنگ های تصادفی را به وجود آورده اند که به صورت زنده فیلمبرداری شده و تصاویر حاصل از آن به شکل کدهای تصادفی در اختیار سیستم رمزنگاری قرار می گیرند.

گفتنی است امنیت شیوه مورد بحث به حدی بالاست که حتی اگر فرض کنیم رزولوشن دوربین ۱۰۰ در ۱۰۰ پیکسل باشد (که مسلماً بسیار بیشتر از آن است)، هکرها با یک رمز ۳۰۰۰۰ بیتی مواجه خواهند شد که شکستن آن به هیچ عنوان کار ساده ای نخواهد بود.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato