وال استریت جدید در سان فرانسیسکو؛ بانکدارها به سیلیکون ولی آمده اند

وقتی که دنی گِرِگ در سال ۲۰۱۲ به سان فرانسیسکو آمد تا در گیت هاب کار کند، وقتی هودی شرکت را به تن داشت و در خیابان ها راه می رفت، غریبه ها حسابی او را تحویل می گرفتند.

این روزها، مگر آنکه در جلسه سرمایه گذاران شرکت باشد، در پوشیدن لباسی که نشان دهد او برای کمپانی های تکنولوژی کار می کند بسیار احتیاط می کند. او نگران پیامی است که این لباس منتقل می کند.

گرگ یکی از انبوه کسانی است که در این صنعت فعال هستند و به طور فزاینده ای بابت چهره ای که شرکت های مصرف کننده محور مثل گوگل، فیسبوک، آمازون، اپل، توییتر و اوبر ارائه می دهند شرمسار است. شرکت های بی قانون که تحت نظارت نیستند، بیش از اندازه قدرتمندند و توسط ثروتمند ها و «عوضی های درجه یک» پر شده اند و هیچ احترامی هم برای مردم محلی که شرکتشان در آنجا قرار گرفته قائل نیستند.

بلیط هواپیما

سیلیکون ولی حالا جایگاه وال استریت به عنوان یک چهره شیطانی را گرفته و کارکنان شرکت های تکنولوژی نیز نماینده ۱ درصد شده اند.

یک مهندس نرم افزار ۳۰ ساله که پارسال فیسبوک را ترک کرده بود تا فعالیت حرفه ای خود را در جای دیگری ادامه دهد می گوید: «من هیچ وقت نمی گویم که در فیسبوک کار کرده ام.»

در عوض او می گوید هر گاه در یک مهمانی باشد و کسی سوالی بپرسد، به طور هدفدار پاسخی مبهم می دهد و سوژه بحث را عوض می کند چون مردم خیلی زود قضاوت می کنند.

مثل دوران گذشته وال استریت، حالا صنعت تکنولوژی نیز یک کیسه بوکس کاملا بر حق است: «عوضی هایی که MBA خوانده بودند می رفتند و در وال استریت کار می کردند، حالا گیک های سفید پوست پولدار در استنفورد تحصیل می کنند و سپس رقصان رقصان به یک شرکت سرمایه گذاری یا تکنولوژی می روند.»

پاتریک کانلی، موسس استارتاپ Corevity که در حوزه سلامت کار می کند نیز این شباهت ها بین سیلیکون ولی و وال استریت را متوجه شده.

او می گوید: «تمرکز سیلیکون ولی قبلا روی نوآوری بود که در کنار آن میزان شگفت انگیزی پول نیز بود، اما جای این دو گویا حالا عوض شده است. همه بیش از حد متکبر شده اند و اصلا بینش کافی را ندارند.»

و همراه با کبر، رفتارهای نادرست می آید. همانطور که در رسوایی های اوبر شاهد مزاحمت جنسی، سرقت داده و اطلاعات شرکت های دیگر و همچنین بازی با ذهن رانندگان بودیم.

گِرِگ که حالا مدیر بخش فناوری های استارتاپ تجارت الکترونیک Brandless است می گوید این زن ها و دیگر مردم از نژادها و رنگ های مختلف هستند این رفتارهای نادرست را تحمل می کنند: «ما عادت داریم که عوضی های درجه یکی مثل استیو جابز و تراویس کالانیک [موسس و مدیرعامل برکنار شده اوبر] را برجسته و ستایش کنیم در حالی که آن ها انسان های بسیار بدی هستند.»

او می افزاید: «این ها من را یاد داستان هایی می اندازد که دهه ۸۰ میلادی از وال استریت منتشر می شد، زمانی که تبغیض جنسیتی بخشی گره خورده به فرهنگ بود. داستان های این چنینی سریع عمومی می شد و مردم هم می فهمیدند و تکنولوژی را هم با همان نگاه می بینند.»

برخی از این رفتارها نشات گرفته از باور گستاخانه ای است که می گوید این شرکت های منفعت جو، خیرخواه ترین نیروی بشری هستند. کارمند سابق فیسبوک می گوید: «شما تبلیغ می فروشید، واقعا دنیا را به جای بهتری تبدیل نمی کنید. ولی باز هم اکثر مردم باورشان می شود.»

این ها دیدگاه یک کارمند فعلی گوگل است که در دهه سوم زندگی خودش هست و از بابت ناآگاهی کمپانی ها خارج از حباب سیلیکون ولی شرمسار است.

او می گوید: «بعید می دانم در داخل خودشان اصلا بدانند که چطور دیگران آن ها را می بینند.» و به ماجرای تبلیغات تندروها در یوتوب و یا دخالت روسیه در انتخابات آمریکا با خریدن تبلیغ در گوگل، فیسبوک و توییتر اشاره می کند.

ادامه می دهد: «گوگلی ها می گویند 'چرا روزنامه ها انقدر موضوع را بزرگ می کنند؟ من متوجه نمی شوم'. واقعا شوخی می کنید؟ این آدم ها اصلا متوجه ابعاد کاری که می کنند نمی شوند.»

گرگ به دورانی که در دراپ باکس کار می کرد اشاره می کند و می گوید که فعالان این حوزه عمدتا انسان هایی با روابط اجتماعی بالا نیستند و نتیجه ترکیب فرهنگ سمی در برخی شرکت ها با نابرابری و اشراف نشینی در بافت شهری منجر به «ستیزه جویی و سوءظن» می شود.

گرگ اولین بار شعله های این آتش را سال ۲۰۱۴ در سان فرانسیسکو تجربه کرد زمانی که معترضین جلوی اتوبوس سرویس کارکنان گوگل ایستادند و با شعار علیه این شرکت که علاقه ای به اشتراک منافعش با مردم این شهر ندارد مانع سوار شدن کارکنان به اتوبوس شدند.

گرگ به ماجرایی اشاره می کند که تعدادی از کارمندان دراپ باکس به شکلی ناصحیح سعی کردند تعدادی از کودکان محلی را از زمین فوتبال بیرون کنند و خودشان مشغول بازی شوند. این ماجرا حتی فیلمبرداری هم شد.

آن ها بخشی از مردم محلی نیستند ولی به گفته کارمند سابق فیسبوک، خودشان را جوری جا زده اند که انگار برای آنجا هستند.

او می گوید: «از خواب بیدار می شوی، سوار اتوبوس می شوی، به شرکت می روید و وقتی هم به خانه بر می گردی از طریق یک اپلیکیشن غذا سفارش می دهی. تو یک شهروند نیستی، تو یک زالویی که پول در می آوری.»

مطالب مرتبط

گوگل برنامه‌های جاه‌طلبانه‌ای برای توسعه مانتین ویو دارد

گوگل اخیراً نقشه‌های توسعه‌ی ساختمانی مانتین ویو کالیفرنیا را منتشر کرد و مشخص نمود که این شرکت آمریکایی برنامه‌های جاه‌طلبانه‌ای برای توسعه آن دارد و می‌خواهد دفاتر کاری، فروشگاه، مناطق مسکونی و تفرجگاه‌های عمومی بیشتری بسازد.در این اسناد اشاره شده که گوگل قصد دارد در مساحتی نزدیک به ۳.۱۲ متر مربع ساختمان سازی کند. در این... ادامه مطلب

الیزابت هولمز، موسس شرکت ترانوس به اتهام شیادی دادگاهی می شود

دادستان های فدرال آمریکا اخیراً الیزابت هولمز، موسس ترانوس و رامش بالوانی، مدیر عملیات های این کمپانی را به خاطر کلاه برداری از مشتریان و سرمایه گذاران به دادگاه احضار کرده اند و اعمال آنها را «توطئه ای سازمانی» خوانده اند که «سلامت و جان را به خاطر انداخته است».الیزابت هولمز هم اکنون از سمت... ادامه مطلب

سیاست های ترامپ چگونه با ایجاد محدودیت برای ایرانیان به سیلیکون ولی ضربه می زند؟

سیاست های دونالد ترامپ در راستای ممنوعیت سفر مهاجران برخی از کشورها از جمله ایران مشکلات بسیاری را برای برخی از ایرانیان ایجاد کرده. ولی این تصمیم چه صدماتی به کمپانی های فناوری محور و سیلیکون ولی می زند؟دونالد ترامپ در ماه های اخیر و در سال 2017 موضع سخت تری نسبت به ایرانیان به... ادامه مطلب

آلفابت یک سیلیکون ولی جدید در کانادا می‌سازد

کمپانی Sidewalk که یکی از شرکت‌های تابعه‌ی آلفابت به شمار ‌می‌آید قصد دارد تا سال ۲۰۲۰ میلادی، یک محله‌ی پیشرفته و جدید به نام Quayside نزدیک تورتنو ایجاد کند. کارشناسان نگرانند که این محله‌ به یک سیلیکون ولی جدید تبدیل شده و مشکلات مشابهی مانند آن در این محله‌ی جدید پدید آید.این پروژه ۱۲ هکتاری که «پیاده‌‌رو‌ی تورنتو»... ادامه مطلب

درآمد سالانه‌ی پژوهشگران هوش مصنوعی چقدر است؟

حقوق دریافتی در شرکت‌های تکنولوژی محور منطقه سیلیکون ولی از آن دسته مسائلی است همواره به رسانه‌ها درز پیدا کرده و مخفی نمانده است. حال یک سند پرداخت مالیات مربوط به شرکت OpenAI یافت شده است که توجه کاربران را به خود جلب کرده و از درآمد یک میلیون دلاری پژوهشگران هوش مصنوعی خبر می‌دهد.OpenAI در... ادامه مطلب

چه اپلیکیشن هایی بیشترین توجه سرمایه گذاران سیلیکون ولی را جلب می کنند؟

ساخت یک اپلیکیشن موفق برای مصرف کنندگان کار سختی است. نه تنها مردم حالا اپلیکیشن های کمتری نسبت به سابق دانلود می کنند، بلکه کمپانی هایی مانند فیسبوک و گوگل، بازار اپلیکیشن های مصرف کنندگان را به تصرف خود در آورده اند. علاوه بر این، زمانی که یک اپلیکیشن می تواند به موفقیت برسد، شرکتی... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟