آیا می توان روی جیوه ایستاد؟ [تماشا کنید]

جیوه یکی از فلزات جالبی است که در دمای اتاق به حالت مایع درآمده و چگالی آن 13.6 برابر چگالی آب است. اما مایع بودن این فلز سمی باعث می شود خصوصاً در مقادیر زیاد ظاهر بسیار جذابی پیدا کند، و انسان به فرو بردن دست در آن ترغیب شود.

«کودی دان ریدر» یکی از افرادی است که علاقه شدیدی به جیوه داشته و با پر کردن یک محفظه مخصوص از 290 کیلوگرم جیوه، امکان ایستادن روی فلز مذکور را آزمایش کرده است:

کودی ریدر توانست روی چند سانتیمتر جیوه معلق شود

نکته جالب اینکه با وجود چگالی بسیار بالا، پای آقای ریدر درون جیوه فرو می رود که به گفته وی، در صورت استفاده از چکمه هایی با سطح زیرین پهن تر احتمالاً امکان ایستادن روی جیوه فراهم می شد. البته نحوه فرو رفتن ریدر در جیوه با آب متفاوت بوده و همان طور که در ویدیو مشاهده می کنید، او در واقع روی چند سانتیمتر جیوه معلق شده است.

کودی ریدر در نهایت آزمایش را با استفاده از دستیار خود (که وزن کمتری دارد) نیز انجام می دهد که این بار شرایط اندکی متفاوت بوده و با همان چکمه ها و البته وزن کمتر، دستیار ریدر بهتر روی سطح جیوه معلق می شود.

مطالب مرتبط

تولید فلز مایع کشسان مشابه ربات فیلم ترمیناتور [تماشا کنید]

فلز مایع مشابه آنچه در ربات فیلم ترمیناتور دیده بودیم شاید شبیه به رویا به نظر برسد. اما محققان انجمن شیمی آمریکا ویدیویی را منتشر کرده اند که خبر از یک فلز مایع کشسان می دهد.در مقاله مرتبط گفته شده که این فلز مایع مغناطیسی می تواند در فضای آزاد به صورت سه بعدی حرکت داده... ادامه مطلب

دانشمندان انگلیسی نوعی فلز مایع با قابلیت برنامه ریزی ساختند

با شنیدن اسم «فلز مایع» احتمالاً به یاد کاراکتر T-1000 در فیلم سینمایی ترمیناتور 2 افتادید؛ یک ربات از جنس فلز مایع که توانایی تغییر شکل داشت. البته شاید هنوز زمان زیادی تا انقلاب ربات ها فاصله داشته باشیم، اما دانشمندان توانسته اند با تولید نوعی فلز مایع با قابلیت برنامه ریزی، یک گام به... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟