رفتن به موزه؛ سرنوشت شورولت کوروتی با 1.250.000 کیلومتر کارکرد

رفتن به موزه؛ سرنوشت شورولت کوروتی با 1.250.000 کیلومتر کارکرد

سال پیش بود که انتشار خبری مبنی بر ثبت رکورد ۷۰۰,۰۰۰ مایل کارکرد (معادل تقریبا ۱.۱۲۵ میلیون کیلومتر) توسط شورولت کوروت C5 سر و صدای زیادی به پا کرد.

حال خبر می رسد که مالک کوروت مذکور پس از طی بیش از ۷۳ هزار مایل دیگر (حدود ۱۱۸ هزار کیلومتر) تصمیم گرفته خودروی خود را به موزه کوروت در بولینگ گرین ایالت کنتاکی اهدا کند.

آقای مارک بلک ول (Mark Blackwell) که در حومه جکسون ویل در فلوریدا زندگی می کند، سال ۱۹۹۹ این اتومبیل اسپرت را خریداری نموده و از آن تاریخ تاکنون همواره در رفت و آمدهای روزمره که بیشتر بین جورجیا و جنوب فلوریدا جریان داشته، از کوروت خود استفاده کرده است.

با کمی کمک گرفتن از علم مفید ریاضی می توان نتیجه گرفت که در طول ۱۸ سال گذشته آقای بلک ول روزانه به طور میانگین ۱۰۰ مایل (۱۶۰ کیلومتر) با شورولت کوروت خود رانندگی نموده است.

نکته بسیار جالب توجه اینکه موتور ۵.۷ لیتری V8 و ۳۴۵ اسب بخاری این خودروی اسپرت در طول حیات خود عملکردی کاملا مطمئن و بی دردسر داشته و فقط چند ماه پیش واشر سر سیلندر آن تعویض شده است.

کوروت C5 تنها خودرویی نیست که آقای بلک ول صدها هزار مایل مسافت را با آن پیموده؛ زیرا پیش از خرید این مدل، وی یک شورولت کوروت دیگر داشته و توانسته بود ۳۴۲ هزار مایل (معادل ۵۵۰ هزار کیلومتر) را با آن رانندگی کند.

رکوردی که مارک با کوروت C5 ثبت کرده حداقل از سه جهت بسیار حائز اهمیت است. نخست اینکه خودروهای آمریکایی معمولا در ارزیابی هایی که توسط موسساتی مثل جی دی پاور انجام می شوند، جایگاه چندان مناسبی کسب نمی کنند.

با این حال شورولت و بیوک که هر دو زیر مجموعه جنرال موتورز هستند، اکثرا در رده های بالایی جدول ایستاده و از لحاظ کیفی در رتبه های بهتری نسبت به رقبایی مثل فورد و کرایسلر قرار می گیرند. عملکرد کوروت آقای بلک ول می تواند تایید کننده این موضوع باشد.

مساله دوم اینکه اتومبیل های اسپرت همواره به استهلاک بالا شهرت داشته اند، اما ثبت چنین رکورد کم نظیری توسط شورولت کوروت C5 آن هم بدون نیاز به تعمیر اساسی موتور یا سایر اجزای فنی به نوعی با این موضوع مغایرت داشته و تا حدودی آن را رد می کند.

تصویری از میزان کارکرد کوروت C5 آقای بلک ول که سال گذشته منتشر شده بود

نوع استفاده از خودرو و طریقه نگهداری از آن سومین نکته ای است که می تواند اهمیت زیادی داشته باشد. تصاویر کوروت C5 آقای بلک ول و شرایط کنونی موتور آن به خوبی نشان می دهند که علی رغم استفاده بلند مدت در رفت و آمدهای طولانی روزمره، وضعیت خودرو بسیار مطلوب بوده و در ۱۸ سال گذشته همواره فردی منضبط پشت فرمان آن نشسته است.

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato