ایلان ماسک: هوش مصنوعی آمده تا بشر را از بین ببرد

ایلان ماسک: هوش مصنوعی آمده تا بشر را از بین ببرد

مدیرعامل دو کمپانی تسلا و اسپیس اکس یک بار دیگر با اظهار نظر عجیب خود در مورد هوش مصنوعی جنجالی تازه ایجاد کرده است و به وضوح نابودی بشر به وسیله فناوری توسعه یافته توسط خودش را یادآور کرده است.

ماسک پیشتر در مورد اینکه انسان ها مشغول زندگی در یک شبیه ساز کامپیوتری/بازی ویدیویی هستند گفته بود و ادعا کرده بود که شرکت خودروسازی اش تا سال ۲۰۲۵ ارزش سهامش از اپل نیز پیشی خواهد گرفت. او حتی به فکر انتقال انسان ها به مریخ نیز هست.

در گفتگویی تازه، ماسک به عنوان موسس استارتاپ نورالینک پیش بینی جالب توجهی ارائه کرده است: هوش مصنوعی احتمالا همه ما را خواهد کشت.

او معتقد است که تلاش ها برای ایمن سازی هوش مصنوعی بین ۵ تا ۱۰ درصد شانس موفقیت دارد. البته این اولین باری نیست که ماسک از وقوع چنین پدیده ای خبر می دهد. او در سال ۲۰۱۴ گفته بود هوش مصنوعی در مرز رسیدن به خطری جدی است و حداکثر این اتفاق تا ۱۰ سال آینده رخ خواهد داد.

در نهایت باید به نقل قول سال گذشته ماسک هم اشاره کنیم که گفته بود انسان ها بازی در برابر هوش مصنوعی را از همین حالا باخته اند و تنها راه نجات، مقابله نیست بلکه پیوستن به آن ها است.

به این منظور، ماسک به جز شرکت خودروسازی و موشک سازی، یک شرکت هم در زمینه رابط مغزی راه اندازی کرده تا از طریق یک ایمپلنت کنترل مغز را به دست گیرد. در حقیقت محصول شرکت نورالینک یک الکترود است که از مغز انسان به یک کامپیوتر متصل شده و اجازه می دهد تا اطلاعات را به صورت دو طرفه منتقل کنند.

از طرفی دیگر، ماسک رهبری OpenAI را نیز بر عهده دارد که یک فناوری هوش مصنوعی با قابلیت یادگیری است و بدون نیاز به عاملی خارجی می تواند در مورد موضوعات مختلف آموزش ببیند. هر دو استارتاپ مورد اشاره سرمایه گذاری سنگینی در زمینه هوش مصنوعی دارند و گفته های ماسک اگرچه ممکن است جلب توجه کند اما در نهایت کمی نگرانی نیز ایجاد می کند.

نظرات ۲۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato