همه چیز درباره آیفون 13
احتمال وقوع زلزله 9 ریشتری با فعال شدن گسل های خاموش در نیوزیلند

احتمال وقوع زلزله 9 ریشتری با فعال شدن گسل های خاموش در نیوزیلند

زمین شناسان هشدار داده اند که پس از زلزله سال گذشته «کایکورا» در نیوزلند، فرورانش «هیکورانگی»پس از مدت ها فعال شده و ممکن است به زلزله های ۹ ریشتری منجر شود.

گفتنی است در زمین‌شناسی به منطقه‌ای که در آن دو پوسته از سطح زمین به سمت یکدیگر حرکت کرده و یکی از پوسته‌ها به زیر پوسته دیگر می‌لغزد، فرورانش گفته می‌شود.

بر این اساس گسل های فرورانش مذکور که در پهنه ای از جنوب تا شمال نیوزیلند کشیده شده می توانند زمین را با قدرت ۹ ریشتر به لرزه درآورند. علاوه بر این قدرت ایجاد سونامی های عظیمی را دارند که در عرضه ۵ دقیقه ساکنان نواحی اطراف را در خود فرو می برند.

فرورانش هاکورانگی

یکی از متخصصان زمین شناسی به نام «اورسولا کوچران»، برای مشخص کردن قدرت این گسل ها توانایی تخریب آن را با زمین لرزه سال ۲۰۱۱ ژاپن مقایسه می کند.

لازم به یادآوری است که زلزله ژاپن باعث ذوب شدن نیروگاه هسته ای فوکوشیما شده و ۱۶ هزار نفر را به کام مرگ فرستاد. علاوه بر این سونامی سوماترا هم که در نزدیکی این منطقه به وقوع پیوست به کشته شدن ۲۵۰ هزار نفر منجر شد.کوچران می افزاید: الگوی ایجاد سونامی در هیکورانگی برای ما مشخص است و می دانیم که در صورت وقوع چنین فاجعه ای برخی از شهروندان تنها چند دقیقه فرصت دارند که خود را از مخصمه نجات دهند.

این متخصص زمین شناسی تاکید می کند که در صورت وقوع سونامی برخی مناطق این کشور در معرض هجوم موج هایی با ارتفاع ۳۰ متر قرار می گیرند.

شایان ذکر است که زلزله ۷.۸ریشتری کایکورا در سال ۲۰۱۶ خسارت های شدید را به سواحل جنوبی نیوزیلند وارد کرده و برخی مناطق زمین را تا ۱۲ متر جابه جا کرد.

 

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato