سامسونگ تولید نسل دوم چیپ های 10 نانومتری خود را آغاز کرد

کمپانی سامسونگ امروز اعلام کرد خط تولید S3 این شرکت در هواسونگ کره جنوبی تولید انبوه نسل دوم چیپ های ۱۰ نانومتری FinFET خود را آغاز کرده و این سخت افزارها را با فناوری ۱۰LPP تولید خواهد کرد.

چیپ های جدید سامسونگ در چیپست اسنپدراگون ۸۴۵ کاربرد خواهند داشت

بنا به گفته های سامسونگ، چیپ های مبتنی بر تکنولوژی ۱۰LPP نسبت به نسل قبلی چیپ های ۱۰ نانومتری (LPE) 15 درصد انرژی کمتری مصرف کرده و توان پردازشی آنها ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت. این چیپ ها احتمالاً در نسل بعدی چیپست های موبایل کوالکام (اسنپدراگون ۸۴۵) که قرار است در پرچمداران گلکسی اس ۹ و اس ۹ پلاس مورد استفاده قرار گیرند، کاربرد خواهند داشت.

بر اساس اطلاعات موجود، چیپ های جدید از فرآیند تولید مشابهی با نسل قبل بهره می برند که تأخیر در عرضه آنها را به شدت کاهش می دهد. البته سامسونگ پیش از این فناوری ۸ نانومتری خود را نیز تکمیل کرده بود که این تکنولوژی هم با وجود ابعاد کوچکتر، تقریباً از فرآیند تولید یکسانی با نمونه های ۱۰ نانومتری برخوردار است.

لازم به ذکر است که سامسونگ با معرفی نسل دوم چیپ های ۱۰ نانومتری خود، آماده توسعه انواع ۷ نانومتری نیز می شود که از طریق روش چاپ با پرتو فرابنفش قوی ساخته می شوند و نسبت به چیپ های ۱۰ نانومتری، بین ۱۰ تا ۱۵ درصد بهتر عمل خواهند کرد.

گفتنی است کمپانی «TSMC» رقیب سامسونگ نیز فناوری ۷ نانومتری خود را توسعه داده، و از طرفی اینتل ادعا می کند چیپ های ۱۰ نانومتری «Cannon Lake» با توجه به امکان بهره گیری از ویژگی های بیشتر در فضای مشابه، از سایر رقبا (سامسونگ و TSMC) جلوتر هستند.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟