سایبرکندریا یا خود بیمار پنداری عصر جدید چیست؟

امروزه با گسترش ضریب نفوذ اینترنت بسیاری از افراد از وب به عنوان منبعی برای دستیابی به اطلاعات پزشکی، حقوقی و غیره استفاده می کنند اما این روند گاهی اوقات شکلی بیمارگونه به خود می گیرد.

تحقیقات موسسه «Pew Research» نشان داده که ۳۵ درصد از آمریکایی ها از اینترنت برای کشف علت بیماری و درمان خود استفاده می کنند.

با این حال افراط در جستجوی وب برای پیدا کردن علل بیماری، خود می تواند به چالشی دیگر منجر شود، برای مثال اگر عبارت «سرفه» را گوگل کنید به ده ها دلیل و صدها روش درمانی مختلف برمی خورید که از سرماخوردگی ساده تا سرطان را شامل می شود.

بنابرین با جستجوی «کرختی انگشت» ممکن است به این نتیجه برسید که با مشکلاتی از عدم رشد ناخن گرفته تا تومور ستون فقرات و سکته مغزی ناقص درگیر هستید.

همین مساله به افزایش نگرانی برخی کاربران از وضعیت سلامتیشان منجر می شود و در سال های اخیر آنچنان گسترش یافته که پزشکان آن را بیماری «سایبرکندریا» (cyberchondria) نام نهاده اند.

بیماران مبتلا به سایبرکندریا که با توهم ابتلا به بیمارهای مختلف دست و پنجه نرم می کنند، ساعت های متمادی اینترنت را به دنبال اطلاعات پزشکی زیر و رو کرده و هنگام مطالعه این مطالب دچار اضطراب و آشفتگی می شوند.

در شهریور ماه سال جاری تحقیقات «امپریال کالج لندن» نشان داده که ویزیت سرپایی افراد مبتلا به این بیماری در کلینیک ها سالیانه ۴۲۰ میلیون پوند هزینه روی دست دولت می گذارد.

بسیاری از کارشناسان حوزه سلامت تاکید می کنند که ارائه اطلاعات پزشکی در اینترنت مزایای خاص خود را در پی دارد اما استفاده از این اطلاعات نیازمند آشنایی نسبی با اصطلات پزشکی، علائم بیماری ها و توجه به این نکته است که درصد ابتلا به بیماری های مزمن و پیچیده بسیار پایین بوده و تشخیص آنها مستلزم انجام آزمایش های خاصی است.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟