همه چیز درباره آیفون ۱۱

انتقام اوراکل از گوگل با افشای نقض حریم خصوصی کاربران اندرویدی

اخیرا گزارشی منتشر شد که نشان می داد گوگل حتی در صورت خاموش بودن GPS موبایل کاربران نیز می تواند موقعیت جغرافیایی آن ها را تشخیص دهد که این ماجرا سبب نگرانی عمده از جهت نقض حریم خصوصی شد. گوگل نیز به سرعت متوجه ماجرا شد و جلوی آن را گرفت و معذرت خواهی کرد.

اما این اطلاعات را چه کسی منتشر کرد و سبب رسوایی گوگل شد؟ شرکت اوراکل.

در حال حاضر، گوگل و اوراکل در جبهه های متعددی با یکدیگر درگیر هستند. در دادگاه، واشنگتن دی.سی. و حتی مطبوعات. این دو غول بزرگ تکنولوژی تقریبا کل دهه گذشته را با خصومت پشت سر گذاشته اند. دشمنی از آنجایی آغاز شد که اوراکل مدعی شد گوگل کدهای جاوای آن ها را دزدیده و در ساخت اندروید از آن استفاده کرده است.

این شرکت بزرگ فعال در زمینه رایانش ابری، طی هفت سال گذشته در دادگاه بر سر غرامت 9 میلیارد دلاری درگیر بوده اند. گوگل تقریبا در اکثر مواقع موفق شده تا از خود در مقابل قاضی پرونده دفاع کند اما حالا که ماجرا در دادگاه به نتیجه نمی رسد، پس اوراکل بازی را به بیرون می کشد.

اوراکل حتی زمانی که تصمیم گیری های گوگل روی کار آن ها تاثیر نمی گذارد باز هم در برابر مانتین ویو می ایستد تا جلو پیشرفت کار آن ها را بگیرد. حتی آن ها سعی کرده اند تا در اروپا و آمریکا قانون گذاران را علیه گوگل به دلیل رفتارهای غیر رقابتی تحریک کنند. اوراکل برای تمسخر گوگل پا را فراتر گذاشته و بیلبوردهای خیابانی نیز کرایه کرده.

حالا گفته می شود که گزارش اخیر کوارتز توسط اوراکل تامین شده. به گفته وبسایت ریکود، اوراکل کمپینی را تدارک دیده که هدف اصلی آن چیزی نیست جز آسیب رساندن به گوگل در محیط های دیگر علاوه بر دادگاه و تحت تاثیر قرار دادن نام شرکت در فضاهای سیاسی و مالی است.

گزارش ریکود را می توان به وسیله توییت اخیر اشکان سلطانی، مدیر فناوری های سابق کمیسیون تجارت فدرال آمریکا نیز تایید کرد. به گفته سلطانی، اوراکل بیش از 5 ماه مشغول لابی گری بوده تا بتواند داستان نقض حریم خصوصی توسط گوگل را به رسانه ها بفروشد.

کن گلوئک از مدیران ارشد اوراکل در پاسخ به ریکود که آیا این شرکت قصد آسیب زدن به گوگل را دارد گفته که چنین طرحی در کمپانی آن ها برقرار نیست: «گوگل به اندازه کافی برای خودش حاشیه درست می کند و نیازی به کمکی از سوی ما ندارد. ما بر اساس شایستگی ها، منافعمان و منافع مشتریانمان حفظ جایگاه می کنیم، بدون فکر کردن در مورد گوگل.»

وی اما در مورد گزارش کوارتز به طور مستقیم صحبت نکرد ولی به شکلی کنایه آمیز از مهارت کارکنان شرکت در شناخت اندروید می گوید: «اوراکل تخصص فنی عظیمی روی اندروید دارد چون گوگل اندروید را از ما دزدیده است.»

از سوی دیگر ولی گوگل به پرسش ریکود پاسخی نداده و فعلا سکوت کرده است. اوراکل تنها شرکتی نیست که گوگل با آن درگیر است. برای مثال مایکروسافت یکی دیگر از رقیبان سرسخت گوگل بود که البته سال گذشته این دو به صلح رسیدند.

حالا باید دید قربانی اصلی نبرد میان گوگل و اوراکل چه کسی خواهد بود.

منبع:
Android Authority
خرید بلیط هواپیما مستر بلیط
برچسب ها

مطالب مرتبط

جلسه مدیران ارشد گوگل و اوراکل برای کسب توافق در پشت درب های بسته، ناموفق بود

ناتوانی گوگل و اوراکل برای دستیابی به یک توافق دوطرفه همچنان ادامه دارد. گزارش ها حاکی از آن هستند که «ساندار پیچای»، مدیر عامل گوگل روز جمعه با مدیر عامل اوراکل دیدار داشته و در این جلسه، جمعی دیگر از مدیران ارشد هر دو کمپانی هم حضور داشته اند.این دیدار شش ساعته در روز جمعه... ادامه مطلب

اوراکل می تواند تا 9 میلیارد دلار از گوگل خسارت بگیرد

آخرین فصل از داستان دنباله دار گوگل و اوراکل احتمالاً برای ساکنین مانتن ویو چندان خوشایند نخواهد بود، چون شاید این شرکت مجبور شود به خاطر استفاده غیر مجاز از کُدهای جاوا در سیستم عامل اندروید به پرداخت 9 میلیارد دلار جریمه محکوم شود.دادگاه تجدیدنظر فدرال آمریکا امروز اعلام کرد که گوگل استفاده زیادی از... ادامه مطلب

اوراکل در دادگاه مقابل HP شکست خورد

دادگاه کالیفرنیا امروز بالاخره نتیجه دادگاه برگزار شده میان اوراکل و اچ پی را اعلام کرد. اوراکل باید مبلغ 3 میلیارد دلار در نتیجه نقض قرارداد خود با HP، این کمپانی بپردازد.اچ پی می گوید که شرکت اوراکل قراردادی را در زمینه نگاه داشتن نرم افزار توسعه برای سرور بر اساس چیپ های ایتانیوم اینتل... ادامه مطلب

اوراکل از اولین لینوکس خودمختار رونمایی کرد

اوراکل در کنفرانس اوپن ورد در سان فرانسیسکو لینوکس خودمختار را معرفی کرده. این سیستم عامل خودمختار، در زمان اجرا از نظر فراهم سازی منابع، مقیاس پذیری، تنظیمات جزئی و رفع آسیب پذیری ها کاملاً به خود متکی است.Autonomous Linux بر مبنای اوراکل لینوکس است و به سیستم های مهندسی و نیز کلاد اوراکل نیرو می... ادامه مطلب

گوگل با پیروزی در مقابل شکایت 9 میلیارد دلاری اوراکل، دنیای توسعه ی نرم افزار را نجات داد

گوگل با پیروزی در مقابل اوراکل نه تنها از جریمه ای به مبلغ 9 میلیارد دلار رهایی یافت، بلکه یکی از مهمترین پرونده هایی که تاکنون در دادگاه بر علیه اش اقامه شده بود را به نفع خود پایان داد. اهمیت این پرونده حتی از خود گوگل هم فراتر بود و شکست این شرکت می... ادامه مطلب

اوراکل هنوز به شکست گوگل در دادگاه و دریافت غرامت سنگین امیدوار است

اگر فکر می کنید پیروزی چند ماه قبل گوگل در پرونده جنجالی علیه اندروید باعث عقب نشینی اوراکل شده، سخت در اشتباهید. این کمپانی همان طور که وعده داده بود، درخواست تجدیدنظر برای حکم قبلی را امروز به ثبت رساند.این دو غول فناوری سال هاست که در دو دادگاه جداگانه به جدال با یکدیگر مشغولند و... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x