انتقام اوراکل از گوگل با افشای نقض حریم خصوصی کاربران اندرویدی

اخیرا گزارشی منتشر شد که نشان می داد گوگل حتی در صورت خاموش بودن GPS موبایل کاربران نیز می تواند موقعیت جغرافیایی آن ها را تشخیص دهد که این ماجرا سبب نگرانی عمده از جهت نقض حریم خصوصی شد. گوگل نیز به سرعت متوجه ماجرا شد و جلوی آن را گرفت و معذرت خواهی کرد.

اما این اطلاعات را چه کسی منتشر کرد و سبب رسوایی گوگل شد؟ شرکت اوراکل.

در حال حاضر، گوگل و اوراکل در جبهه های متعددی با یکدیگر درگیر هستند. در دادگاه، واشنگتن دی.سی. و حتی مطبوعات. این دو غول بزرگ تکنولوژی تقریبا کل دهه گذشته را با خصومت پشت سر گذاشته اند. دشمنی از آنجایی آغاز شد که اوراکل مدعی شد گوگل کدهای جاوای آن ها را دزدیده و در ساخت اندروید از آن استفاده کرده است.

این شرکت بزرگ فعال در زمینه رایانش ابری، طی هفت سال گذشته در دادگاه بر سر غرامت 9 میلیارد دلاری درگیر بوده اند. گوگل تقریبا در اکثر مواقع موفق شده تا از خود در مقابل قاضی پرونده دفاع کند اما حالا که ماجرا در دادگاه به نتیجه نمی رسد، پس اوراکل بازی را به بیرون می کشد.

اوراکل حتی زمانی که تصمیم گیری های گوگل روی کار آن ها تاثیر نمی گذارد باز هم در برابر مانتین ویو می ایستد تا جلو پیشرفت کار آن ها را بگیرد. حتی آن ها سعی کرده اند تا در اروپا و آمریکا قانون گذاران را علیه گوگل به دلیل رفتارهای غیر رقابتی تحریک کنند. اوراکل برای تمسخر گوگل پا را فراتر گذاشته و بیلبوردهای خیابانی نیز کرایه کرده.

حالا گفته می شود که گزارش اخیر کوارتز توسط اوراکل تامین شده. به گفته وبسایت ریکود، اوراکل کمپینی را تدارک دیده که هدف اصلی آن چیزی نیست جز آسیب رساندن به گوگل در محیط های دیگر علاوه بر دادگاه و تحت تاثیر قرار دادن نام شرکت در فضاهای سیاسی و مالی است.

گزارش ریکود را می توان به وسیله توییت اخیر اشکان سلطانی، مدیر فناوری های سابق کمیسیون تجارت فدرال آمریکا نیز تایید کرد. به گفته سلطانی، اوراکل بیش از 5 ماه مشغول لابی گری بوده تا بتواند داستان نقض حریم خصوصی توسط گوگل را به رسانه ها بفروشد.

کن گلوئک از مدیران ارشد اوراکل در پاسخ به ریکود که آیا این شرکت قصد آسیب زدن به گوگل را دارد گفته که چنین طرحی در کمپانی آن ها برقرار نیست: «گوگل به اندازه کافی برای خودش حاشیه درست می کند و نیازی به کمکی از سوی ما ندارد. ما بر اساس شایستگی ها، منافعمان و منافع مشتریانمان حفظ جایگاه می کنیم، بدون فکر کردن در مورد گوگل.»

وی اما در مورد گزارش کوارتز به طور مستقیم صحبت نکرد ولی به شکلی کنایه آمیز از مهارت کارکنان شرکت در شناخت اندروید می گوید: «اوراکل تخصص فنی عظیمی روی اندروید دارد چون گوگل اندروید را از ما دزدیده است.»

از سوی دیگر ولی گوگل به پرسش ریکود پاسخی نداده و فعلا سکوت کرده است. اوراکل تنها شرکتی نیست که گوگل با آن درگیر است. برای مثال مایکروسافت یکی دیگر از رقیبان سرسخت گوگل بود که البته سال گذشته این دو به صلح رسیدند.

حالا باید دید قربانی اصلی نبرد میان گوگل و اوراکل چه کسی خواهد بود.

منبع:
Android Authority

مطالب مرتبط

گوگل با پیروزی در مقابل شکایت 9 میلیارد دلاری اوراکل، دنیای توسعه ی نرم افزار را نجات داد

گوگل با پیروزی در مقابل اوراکل نه تنها از جریمه ای به مبلغ 9 میلیارد دلار رهایی یافت، بلکه یکی از مهمترین پرونده هایی که تاکنون در دادگاه بر علیه اش اقامه شده بود را به نفع خود پایان داد. اهمیت این پرونده حتی از خود گوگل هم فراتر بود و شکست این شرکت می... ادامه مطلب

ماجرای حقوقی اوراکل و گوگل همچنان ادامه دارد

اوایل امسال، گوگل و اوراکل بر سر مسائلی کارشان به دادگاه کشیده شد و اگرچه اوراکل به سختی در پی دفاع از خود بود، در نهایت گوگل بود که پیروز میدان شد. چندی بعد و در جریان همین جلسات دادگاهی بود که اوراکل اسرار مالی گوگل را برملا کرد و از این بابت، اهالی مانتین ویو... ادامه مطلب

میلیاردرهای دنیای تکنولوژی چگونه در تلاش برای مقابله با «مرگ» هستند؟

حتی خوشبین ترین رهبرای دنیای امروز تکنولوژی نظیر Peter Thiel، Larry Ellison، سرگئی برین و لری پیج نیز می دانند که زندگی ابدی، هدفی تقریبا غیرممکن است؛ با این حال باز هم می خواهد «مرگ» را شکست دهند یا دست کم، راهی بیابند تا آن را به تاخیر اندازند. جستجو برای یافتن راه حلی جهت زندگی ابدی، از... ادامه مطلب

اوراکل کمپانی گوگل را به دروغگویی در صحن دادگاه متهم کرد

همانطور که احتمالاً از پیش در جریان هستید، امسال یکبار دیگر دو کمپانی گوگل و اوراکل درگیر پرونده قضایی دیگری شدند و این بار هم به نظر می رسد که ماجرا به نفع گوگل تمام خواهد شد. با این همه به نظر می رسد که اوراکل هنوز ناامید نشده و امروز، وکلای این کمپانی در... ادامه مطلب

مخالفت شدید گوگل با ادعای خسارتی بیش از ۸ میلیارد دلار از سوی اوراکل

گوگل با مبلغ بالایی که اوراکل در دعوی کپی رایت میان دو شرکت درخواست می کند به شدت مخالف است. غول جستجوی اینترنت یعنی گوگل در اظهارات تازه ی خود می گوید متخصصین برآورد خسارت این شرکت با ارزیابی حداقل ۸.۸ میلیارد دلاری ادعا شده از سوی اوراکل برای استفاده از بخشی از زبان برنامه نویسی... ادامه مطلب

آیا اوراکل شرکت توسعه دهنده جاوا را در سال ۲۰۰۹ خرید تا از گوگل شکایت کند؟

اوراکل در سال ۲۰۰۹، شرکت توسعه دهنده زبان برنامه نویسی جاوا به نام «Sun Microsystems» را با مبلغ اندکی خریداری کرد و پس از مدتی، شکایتی را بر علیه گوگل به راه انداخت و این کمپانی را محکوم به استفاده غیر قانونی از این زبان برنامه نویسی در پلتفرم اندروید کرد. در این بین، برخی اعتقاد... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x