آیا تعیین ژنوم ببر تاسمانی به تجدید نسل این جانور منقرض شده منجر می شود؟

آیا تعیین ژنوم ببر تاسمانی به تجدید نسل این جانور منقرض شده منجر می شود؟

آیا تعیین ژنوم ببر تاسمانی به تجدید نسل این جانور منقرض شده منجر می شود؟

ببر تاسمانی پستاندار کیسه‌دار گوشت‌خوار بومی جزیره تاسمانی در استرالیا بود که در قرن بیستم منقرض شد، وحالا به لطف تعیین توالی ژنوم این جانور، برخی دانشمندان عقیده دارند که می توان به این گونه حیات دوباره بخشید.

آخرین نمونه ببر تاسمانی که «بنجامین» نام داشت اوایل سپتامبر ۱۹۳۶ در باغ وحش مرد. علی رغم اینکه تا دهه ۷۰ میلادی گزارشاتی از وجود این حیوان منتشر می شد اما هیچگاه شواهد مستدلی از آن ارائه نشده است.مطالعه جدیدی که در نشریه «Nature Ecology and Evolution» منتشر شده حاکی از این است که دانشمندان موفق به ترسیم ژنوم هسته ای کامل ببر تاسمانی شده اند که ممکن است به تجدید نسل این حیوانات منجر شود.

محققان علم ژنتیک با مطالعه جنین توله ببر تاسمانی که در طول نزدیک به یک قرن در الکل نگهداری شده به این مهم دست پیدا کرده اند. بر این اساس این جانور کیسه دار و سگ های امروزی در ۱۶۰ میلیون سال پیش از اجدادی مشترک برخودار بوده اند.یکی از استادیاران دانشگاه ملبورن بهنام «اندرو پاسک» معتقد است که تعیین توالی ژنوم این گونه جانوری نخستین قدم در بازگرداندن آن به کره زمین است:

ما قدم نخست را در این زمینه برداشته ایم و حالا باید یک مدل جانوری کیسه دار را توسعه دهیم تا میزبان ژنوم جانور باشد. از نظر اخلاقی انسان ها مسئول انقراض ببر تاسمانی هستند و باید تمام تلاش خود را برای تجدید نسل آن انجام دهند.

در قرون ۱۸و ۱۹ با ورود اروپایی ها به جزیره تاسمانی سکونت گاه های این حیوان مورد تهدید قرار گرفت. در این زمان دولت محلی که ببرهای تاسمانی را خطری برای حیوانات اهلی قلمداد می کرد برای شکار هر قلاده بزرگسال ۱ پوند و برای هر توله ۲۲ شلینگ جایزه تعیین کرده بود.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل