شرکت Synaptics تولید انبوه حسگر اثر انگشت یکپارچه با نمایشگر را آغاز کرد

شرکت Synaptics تولید انبوه حسگر اثر انگشت یکپارچه با نمایشگر را آغاز کرد

حسگر اثر انگشت یکپارچه با نمایشگر، یکی از فناوری های مورد انتظار سال ۲۰۱۷ میلادی بود که علی رغم شایعات متعدد، هیچگاه به دنیای موبایل راه نیافت. حال شرکت سینپتیکس (Synaptics Inc) که یکی از بزرگ ترین کمپانی های فعال در حوزه امنیت و احراز هویت بیومتریک به شمار می رود، نسل جدید حسگرهای اثر انگشت خود را به نام Clear ID خود را معرفی کرده است که در یکی از پرچمداران سال ۲۰۱۸ به کار گرفته شده.

این حسگر اثر انگشت که زیر شیشه تلفن همراه جای می گیرد، می تواند مشکل اصلی شرکت های سازنده موبایل را برای کاهش حاشیه اطراف نمایشگر حل کند. بسیاری از کمپانی ها از جمله سامسونگ، ال جی و وان پلاس مجبور شدند حسگرها را به پشت بدنه منتقل کنند که دسترسی به آن چندان ساده نیست. اپل حتی مجبور شد در آیفون ۱۰ از خیر این حسگر کاربردی بگذرد و فقط به احراز هویت بیومتریک از طریق اسکن سه بعدی چهره (Face ID) اکتفا کند.

البته جنبش اکثر شرکت ها به سمت احراز هویت از طریق چهره مدتهاست که آغاز شده و شاید به مرور نیاز به حسگر اثر انگشت کمتر احساس شود، اما سینپتیکس با این موضوع موافق نیست. این کمپانی معتبر می گوید زمانی که موبایل در دستان شما نباشد و روی میز قرار گیرد، دسترسی به حسگر پشت بدنه یا استفاده از تشخیص چهره تقریباً ناممکن خواهد بود و اینجاست که حسگر اثر انگشت یکپارچه با نمایشگر به کار می آید.

سینپتیکس ایده اولیه حسگر Clear ID FS9500 را حدود یک سال قبل معرفی کرد اما اکنون آمادگی خود را برای تولید انبوه آن اعلام نموده. این حسگر زیر پنل های اولد جای می گیرد که امسال در اکثر موبایل های پرچمدار دیده می شود. در حالی که حسگرهای کنونی از نوع خازنی هستند و اثر انگشت شما را با استفاده از جریان الکتریکی اسکن می کنند، Clear ID از نور صفحه نمایش برای این کار بهره می گیرد.

در واقع شیوه کار بدین صورت است که ابتدا حسگر انگشت را تشخیص می دهد، سپس صفحه روشن می شود تا نور کافی را به انگشت بتاباند، سپس اسکن انجام شده و عملیات تطبیق الگو و احراز هویت به اجرا در می آید. به گفته سینپتیکس حسگر Clear ID با انواع نمایشگرهای خمیده و انعطاف پذیر سازگار است و دو برابر سریع تر از فناوری اسکن سه بعدی چهره عمل می کند.

اگرچه شرکت سازنده دقت ۹۹ درصدی حسگر Clear ID را تضمین کرده، اما برای بررسی صحت و سقم آن باید منتظر عرضه نمونه نهایی باشیم. سینپتیکس می گوید این حسگر در موبایل بعدی یکی از پنج سازنده برتر موبایل به کار گرفته شده که به عقیده کارشناسان، گلکسی اس ۹ خواهد بود.

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato