رمزگشایی از داده های تلسکوپ فضایی کپلر با کمک هوش مصنوعی گوگل

رمزگشایی از داده های تلسکوپ فضایی کپلر با کمک هوش مصنوعی گوگل

ناسا به تازگی در یک کنفرانس خبری از برنامه خود برای استفاده از نرم افزار مبتنی بر یادگیری ماشینی (شاخه ای از هوش مصنوعی) گوگل پرده برداشته. قرار است این آژانس فضایی از نرم افزار جدید به منظور یافتن حیات فرازمینی توسط تلسکوپ فضایی کپلر بهره ببرد.

این کنفرانس که با حضور «پائول هرتز» (Paul Hertz)، مدیر بخش فیزیک نجومی ناسا و «کریستوفر شالو» (Christopher Shallue)، مهندس نرم افزار ارشد بخش Google Brain برگزار شده بود به انتشار اطلاعاتی در خصوص دستاوردهای کپلر و نیز برنامه ناسا برای استفاده از هوش مصنوعی طراحی شده توسط گوگل برِین اشاره داشت.

برِین بخشی از کمپانی گوگل است که به تحقیقات متنوعی در زمینه هوش مصنوعی می پردازد. از جمله این موارد می توان به آموزش ماشین ها برای تصمیم گیری درست اشاره کرد. همکاری جدید ناسا و گوگل راهکار های جدیدی برای تحلیل داده های دریافتی از کپلر را فراهم می کند.

تلسکوپ فضایی کپلر که در سال ۲۰۰۹ به فضا ارسال شد، تا کنون موفق به یافتن هزاران سیاره در خارج از منظومه شمسی شده.بر اساس اعلام ناسا تعداد ۳۰ سیاره فرا خورشیدی در لیست سیارات قابل سکونت وجود دارند؛ بدین معنی که این سیاره ها به اندازه کافی از ستاره خود فاصله دارند که مستعد سکونت موجودات زنده باشند.

در سال ۲۰۱۴ کپلر مأموریت جدیدی را برای یافتن یک سیاره فراخوریدی جدید شروع کرد. طی این مأموریت که K2 نام داشت تا به امروز ۱۷۸ سیاره فراخورشیدی و ۵۱۵ مورد احتمالی دیگر شناساسیی شده اند.

بر اساس اعلام ناسا در کنفرانس یاد شده، مأموریت K2 همچنین فرصت های تحقیقاتی جدیدی برای مطالعه ستاره های جوان، ابر نو اخترها و سایر پدیده های کهکشانی را فراهم کرده است. انتظار می رود در آینده جزئیات بیشتری از دستاوردهای همکاری ناسا و گوگل منتشر شود.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato