ارزش بیت کوین به 19 هزار دلار رسید؛ نگرانی تحلیلگران از حباب قیمت این ارز رمزپایه

امروز قیمت بیت کوین یکبار دیگر رکوردشکنی کرد و ارزش هر سکه از این ارز رمزپایه، حالا برابر با 19 هزار دلار است. این رکورد تازه در حالی به دست آمد که تنها چند ساعت از رسیدن ارزش بیت کوین به 18 هزار دلار می گذشت. ارزش بیت کوین طی سه هفته اخیر تا دو برابر و طی یک سال اخیر، تا 20 برابر افزایش یافته است.

ارزش بیت کوین در حالی دائماً افزایش می یابد که بسیاری از تحلیلگران و متخصصین اعتقاد دارند ارزش این ارز، «حبابی ناپایدار» است. بنابر نظرسنجی اخیر خبرگزاری CNBC، بالغ بر 80 درصد از اقتصاد دانان و استراتژیست های بازار در وال استریت، افزایش قیمت بیت کوین را یک حباب تلقی می کنند و تنها دو درصد از این افراد، ارزش ارز رمزپایه مورد اشاره را منطقی می دانند. در نظرسنجی دیگری از وال استریت ژورنال هم 51 اقتصاد دان از مجموع 53 نفر، نظری مشابه درباره حباب قیمت بیت کوین داشتند.

ویلیام درینگر، یکی از تاریخ شناسان MIT معتقد است که در طول تاریخ، بسیاری از حباب ها شامل نوعی تکنولوژی مالی تازه بوده اند که تاثیرات آن، توسط مردم قابل پیش بینی نیست. این نوآوری های اقتصادی، با چنان سرعتی موجی از هیجان را به راه می اندازند که مردم قادر به تشخیص پیامدهای آنها نیستند.

«در طول تاریخ، بسیاری از حباب ها شامل نوعی تکنولوژی مالی تازه بوده اند که تاثیرات آن، توسط مردم قابل پیش بینی نیست»

البته بدیهی است که بسیاری از مبادله کنندگان بیت کوین این اخطارها را جدی نخواهند گرفت؛ زیرا متخصصین طی سال های اخیر، بارها گفته اند که ارزش بیت کوین بیشتر از آن چیزی است که حقیقتاً باید باشد اما این مسئله سبب نشده تا قیمت ارز دیجیتالی دائماً افزایش نیابد.

با استانداردهای سیستم های مالی جهانی، بیت کوین ارزی بسیار کوچک است. ارزش تمام بیت کوین های موجود در دست کاربران معادل 300 میلیارد دلار است که برابر با یک پنجم ذخیره 1.5 تریلیون دلاری طلا برای سرمایه گذاری های خصوصی است؛ ضمناً اگر استفاده از طلا را در فعالیت های دولتی، جواهرآلات و فعالیت های صنعتی در نظر بگیریم، این رقم به 7 تریلیون دلار می رسد.

از طرف دیگر، شبکه بیت کوین هم ابعاد کوچکی دارد و طی هفته های اخیر، به صورت میانگین میزبان 4 مبادله مالی در هر ثانیه بود و این رقم، ظرفیت شبکه بیت کوین است. طی هفته گذشته همچنین میانگین کارمزد هر مبادله مالی به بیش از 20 دلار رسید که در نتیجه منابع محدود شبکه بیت کوین بوده است.

طی هفته گذشته میانگین کارمزد هر مبادله مالی به بیش از 20 دلار رسید که در نتیجه منابع محدود شبکه بیت کوین بوده است

توسعه دهندگان بیت کوین ایده هایی برای از پیش رو برداشتن این موانع دارند که از جمله آنها می توان به شبکه پرداخت تازه ای به نام Lightning اشاره کرد که به عنوان لایه ای تازه روی بلاک چین بیت کوین عمل خواهد کرد. اگر این شبکه تازه همانطور که ادعا می شود عمل کند، می تواند شبکه بیت کوین را به شکلی چشمگیر گسترش دهد اما این تکنولوژی هنوز در مراحل ابتدایی توسعه به سر می برد.

سخن نهایی این است که در حال حاضر، نوعی بلاتکلیفی نسبت به ارزش بیت کوین در طولانی مدت وجود دارد. ارزش این ارز رمزپایه ممکن است در آینده بیش از پیش افزایش یابد، اما احتمال سقوط ناگهانی قیمت در ماه های آتی را هم باید در نظر داشت. تا به امروز، بیت کوین چندین بار چنین اتفاقی را تجربه کرده و طی چند روز، افت ارزشی 80 درصدی را پشت سر گذاشته است.

موبایلت

نظرات ۱۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟