فضاپیمای سایوز با سه سرنشین به فضا پرتاب شد [تماشا کنید]

روز گذشته فضاپیمای سایوز «ام اس-۷» روسیه که حامل سه فضانورد آمریکایی، روسی و ژاپنی بود از پایگاه فضایی «بایکونور» قزاقستان به فضا پرتاب شد.

پرتاب این فضاپیما ساعت ۱۳:۲۱ دقیقه به وقت محلی صورت گرفته و در ساعت ۱۳:۳۰دقیقه با جدا شدن موشک، فضاپیما برای سفری دو روزه در مدار تعیین شده قرار گرفته است.

سرنشینان این فضاپیما عبارتند از «آنتوان شکاپلروف» از سازمان فضایی فدرال روسیه، «نوریشیگه تاکای» از سازمان اکتشافات فضایی ژاپن و «اسکات تینگل» از ناسا که فردا به سرنشینان ایستگاه فضایی بین المللی ملحق می شوند. 

در حالی که قرار بود دو فضانورد روسی در این ماموریت شرکت داشته باشند این کشور تعداد نمایندگان خود را به یک نفر کاهش داد تا فضانورد ژاپنی شانس شرکت در این ماموریت را به دست آورد. این افراد طی ماموریتی شش ماهه ۲۵۰ آزمایش را در زمینه های فیزیکی، تحقیقات انسانی، علوم زمین و توسعه فنی انجام خواهند داد.

ناسا روی تحقیقات در مورد مزایای تولید الیاف فیبر نوری در گرانش پایین، دستگاه های الکترونیک، مواد نوری پیشرفته، آزمایش یک ترکیب دارویی و سیستم دارورسانی متمرکز شده که هدف از دو مورد آخر جلوگیری از تجزیه عضلات در فضا یا طی دوره های طولانی بی تحرکی است.

فضانوردان در این ماموریت یک سگ اسباب بازی را به همراه دارند که به عنوان نشانگر جاذبه مورد استفاده قرار گرفته و هنگام ورود به مدار زمین جهت فشار گرانشی را به آنها نشان می دهد.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟