بیت کوین به بزرگ ترین بورس قراردادهای آتی جهان راه یافت

گروه بورس بازرگانی و کالای شیکاگو موسوم به CME به عنوان بزرگ ترین بورس قراردادهای آتی در جهان، مبادله قراردادهای آتی بیت کوین را از دیروز آغاز کرد. قیمت قراردادهای آتی بیت کوین این گروه از ۲۰۶۵۰ دلار شروع شده و در برخی مقاطع تا ۱۹۲۹۰ دلار هم پایین آمده است.

قیمت مرجع گروه CME برای قراردادهای آتی ماه آینده میلادی (ژانویه ۲۰۱۸) برابر با ۱۹۵۰۰ دلار و برای ماه های فوریه، مارس و ژوئن به ترتیب برابر با ۱۹۶۰۰، ۱۹۷۰۰ و ۱۹۹۰۰ دلار تعیین شده است. قراردادهای آتی گروه Cboe در بورس شیکاگو که هفته قبل منعقد شد، با قیمت مرجع ۱۹۲۸۰ دلار عرضه شده بود.

تفاوت بین عملکرد دو گروه Cboe و CME در عرضه بیت کوین اینجاست که هفته گذشته شاهد افزایش ۱۹ درصدی قراردادهای آتی در بورس شیکاگو بودیم و Cboe توانست تقریباً ۴۰۰۰ قرارداد را منعقد سازد، اما گروه CME برخلاف انتظارات، تنها ۲۸۷ قرارداد را نهایی کرد. به همین دلیل قیمت بیت کوین امروز با کاهش ۱.۵ درصدی مواجه شده و به زیر ۱۹ هزار دلار رسیده است.

هزینه عقد قراردادهای آتی بیت کوین در مقایسه با موارد مشابه بسیار بالاتر است

برخی سرمایه گذاران معتقدند قراردادهای آتی گروه معتبر و بزرگ CME می تواند تقاضای سازمانی برای بیت کوین را افزایش داده و اعتبار این ارز دیجیتالی را بیشتر کند. البته همچنان به خاطر ناپایدار بودن وضعیت قیمتی بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، هزینه سرمایه گذاری اولیه برای عقد قراردادهای آتی به مراتب بیشتر از قراردادهای مشابه است. به عنوان مثال CME و Cboe به ترتیب ۳۵ و ۴۰ درصد مبلغ قرارداد آتی بیت کوین را دریافت می کنند، در حالی که برای عقد قراردادهای آتی در سهام شرکت های بزرگ دنیا فقط به پرداخت ۵ درصد مبلغ نیاز داریم.

قراردادهای آتی یا آینده نوعی ابزار مشتقه مالی هستند که در بازارهای معاملات آتی خرید و فروش می شوند و فروشنده مکلف است در تاریخ مشخص شده در قرارداد، جنس یا کالای مورد نظر را به قیمت تعیین شده تحویل خریدار بدهد. به عنوان مثال خریداران قراردادهای آتی بیت کوین، این پول دیجیتالی را به مبلغ ۱۹۵۰۰ دلار برای ماه ژانویه می خرند تا از افزایش قیمت احتمالی آن طی ماه آینده منتفع گردند.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟