تست DNA جدید، تشخیص سرطان سینه را از یک سال زودتر ممکن می کند

دانشمندان اخیرا تست DNA جدیدی توسعه داده اند که ممکن است بتواند سرطان سینه را یک سال زودتر از روش های فعلی تشخیص دهد.

تغییرات در بخش هایی از DNA که دانشمندان با نام EFC#93 از آن یاد کرده اند، حاوی برخی علايم و نشانه های اولیه مربوط به سرطان سینه است.

این تغییرات ظاهرا قبل از آنکه سرطان در افراد به مرحله ای برسد که درون بافت های سینه قابل تشخیص باشد درون خون نمایان می گردد.

پژوهشی که در همین رابطه انجام شد نشان داد ۴۳ درصد از زنانی که در خون خود EFC#93 داشته اند، حدودا از سه تا شش ماه قبل ابتلایشان به سرطان سینه بدخیم قابل تشخیص بود. همچنین وجود سرطان در میان ۲۵ درصد دیگر از این جمعیت نیز از شش تا دوازده ماه قبل تایید گردید.

Martin Widschwendter از کارشناسان دست اندرکار این تحقیق که در کالج سلطنتی لندن تدریس میکند در همین رابطه گفته:

برای نخستین بار پژوهش ما شواهدی را در خود داشت که برپایه آنها شواهدی نظیر EFC#93 شاخصی بسیار دقیق برای تشخیص سرطان های بدخیم سینه هستند و به لطف شان می توان این امر را از یک سال قبل تشخیص داد.

همچنین این امر میتواند امکان شخصی سازی روش های درمانی را میسر نماید که حتی در نبود شواهد رادیولوژیکی از سینه نیز بتوان آنها را شروع کرد.

گفتنی است سالانه در حدود ۵۵ هزار مورد سرطان سینه در انگلستان گزارش می شود و این یعنی به طور میانگین از هر هشت زن یک نفرشان در طول حیات خود با نوعی از این سرطان درگیر می شود.

سالانه در حدود ۵۵ هزار مورد سرطان سینه در انگلستان گزارش می شود

این تحقیق چطور انجام شد؟

دانشمندان برای انجام این تحقیق EFC#93 موجود در نمونه های خونی ۴۱۹ فرد مبتلا به سرطان را  قبل از شیمی درمانی، بعد از شیمی درمانی و بعد از جراحی دریافت کرده و مورد تحلیل و بررسی قرار دادند.

آنها نشان دادند که تغییر در DNA نمونه های دریافتی قبل از شیمی درمانی می تواند نشانه ای برای تشخیص احتمالی سرطان باشد، حتی اگر سلول های سرطانی در بافت های بدن فرد رویت نشده باشد.

دانشمندان برای تشخیص اینکه آیا EFC#93 می تواند به عنوان نشانه ای برای تشخیص اولیه سرطان مورد استناد قرار بگیرد یا خیر EFC#93 را مورد بررسی قرار دادند و سپس نمونه خون مربوط به ۹۲۵ زن سالم را ارزیابی کردند که در ادامه ۲۲۹ نفرشان به سرطان های بدخیم سینه مبتلا شدند و ۲۳۱ نفر دیگر نیز ظرف مدت سه سال از زمان این بررسی ها به سرطان خوش خیم ابتلا پیدا کردند.

 

مطالب مرتبط

سیستم DORIS و انقلابی در ذخیره‌سازی اطلاعات در DNA

طبیعت در بسیاری از زمینه‌ها عملکرد بالاتری نسبت به فناوری دارد که یکی از آن‌ها، ذخیره‌سازی اطلاعات است. DNA می‌تواند حجم بالایی دیتا ذخیره کند و حالا به لطف توسعه سیستم «DORIS»، ذخیره‌سازی اطلاعات در DNA مصنوعی می‌تواند کاربرد بیشتری در آینده داشته باشد.هر گرم از DNA می‌تواند حاوی ۲۱۵ میلیون گیگابایت اطلاعات باشد و... ادامه مطلب

ویروس کرونا در مورچه‌خوار پولک‌دار شناسایی شد؛ حلقه مفقود انتقال کرونا به انسان

محققان با بررسی ژنوم پانگولین یا مورچه خوار پولک دار که غذای مورد علاقه برخی در آسیای شرقی است، به وجود دو گروه از ویروس های کرونا پی برده اند که با عامل بیماری کووید-۱۹ ارتباط تنگاتنگی دارند.شیوع روز افزون بیماری کووید-۱۹ در دنیا ناشی از گونه جدید ویروس کرونا به نام SARS-CoV-2 است که ظاهرا منشا... ادامه مطلب

تحلیل DNA تایید کرد که زنان وایکینگ جنگجویانی شجاع بوده اند

باستان شناسان اخیرا یک آرامگاه سنگی متعلق به وایکینگ ها را بررسی کرده اند که حاوی بقایای جسد یک جنگجوی زن در قرن دهم میلادی است و این اولین شواهد باستان شناسی در تایید جایگاه بالای زنان در فرهنگ وایکینگ هاست.این کشف توسط محققان دانشگاه های اوپسالا و استکهلم انجام شده و نتایج مربوط به... ادامه مطلب

کشف بیش از 300 ویروس بزرگ با قابلیت های عجیب

محققان چندین ویروس عجیب از نقاط مختلف دنیا کشف کردند. آنها باکتریوفاژ (فاژ) یا همان ویروس هایی را کشف کرده اند که به باکتری ها حمله کرده و آنها را از بین می برند. این جانداران بسیار کوچک از نظر ابعاد، بسیار بزرگ تر از ویروس های معمولی بوده و توانایی ها پیچیده ای دارند... ادامه مطلب

کشف گونه جدید کوسه راه رونده در اندونزی [تماشا کنید]

محققان چهار گونه کوسه جدید کشف کرده اند که به کمک باله های خود در کف دریا «راه» می روند. این شیوه حرکتی در کوسه ها بسیار نادر بوده و برتری بزرگی به این جاندار برای شکار طعمه های کوچک می دهد.محققان این گونه های خارق العاده را در آب های استوایی مجمع الجزایر هند-استرالیا... ادامه مطلب

محاسبه جذر اعداد با کامپیوتر ساخته شده از DNA

دانشمندان با استفاده از سیستم شبه رایانه‌ای ساخته شده از DNA مهندسی شده، موفق به انجام محاسبات ریاضی شدند.زیست شناسان از اوایل سال ۱۹۹۴ استفاده از مواد ژنتیکی برای انجام محاسبات را پیشنهاد کرده اند. از آن زمان راه هایی برای ذخیره داده در DNA و دستکاری آنها با منطق شبیه به 0 و 1 دنیای کامپیوتر... ادامه مطلب

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟