تست DNA جدید، تشخیص سرطان سینه را از یک سال زودتر ممکن می کند

دانشمندان اخیرا تست DNA جدیدی توسعه داده اند که ممکن است بتواند سرطان سینه را یک سال زودتر از روش های فعلی تشخیص دهد.

تغییرات در بخش هایی از DNA که دانشمندان با نام EFC#93 از آن یاد کرده اند، حاوی برخی علايم و نشانه های اولیه مربوط به سرطان سینه است.

این تغییرات ظاهرا قبل از آنکه سرطان در افراد به مرحله ای برسد که درون بافت های سینه قابل تشخیص باشد درون خون نمایان می گردد.

پژوهشی که در همین رابطه انجام شد نشان داد ۴۳ درصد از زنانی که در خون خود EFC#93 داشته اند، حدودا از سه تا شش ماه قبل ابتلایشان به سرطان سینه بدخیم قابل تشخیص بود. همچنین وجود سرطان در میان ۲۵ درصد دیگر از این جمعیت نیز از شش تا دوازده ماه قبل تایید گردید.

Martin Widschwendter از کارشناسان دست اندرکار این تحقیق که در کالج سلطنتی لندن تدریس میکند در همین رابطه گفته:

برای نخستین بار پژوهش ما شواهدی را در خود داشت که برپایه آنها شواهدی نظیر EFC#93 شاخصی بسیار دقیق برای تشخیص سرطان های بدخیم سینه هستند و به لطف شان می توان این امر را از یک سال قبل تشخیص داد.

همچنین این امر میتواند امکان شخصی سازی روش های درمانی را میسر نماید که حتی در نبود شواهد رادیولوژیکی از سینه نیز بتوان آنها را شروع کرد.

گفتنی است سالانه در حدود ۵۵ هزار مورد سرطان سینه در انگلستان گزارش می شود و این یعنی به طور میانگین از هر هشت زن یک نفرشان در طول حیات خود با نوعی از این سرطان درگیر می شود.

سالانه در حدود ۵۵ هزار مورد سرطان سینه در انگلستان گزارش می شود

این تحقیق چطور انجام شد؟

دانشمندان برای انجام این تحقیق EFC#93 موجود در نمونه های خونی ۴۱۹ فرد مبتلا به سرطان را  قبل از شیمی درمانی، بعد از شیمی درمانی و بعد از جراحی دریافت کرده و مورد تحلیل و بررسی قرار دادند.

آنها نشان دادند که تغییر در DNA نمونه های دریافتی قبل از شیمی درمانی می تواند نشانه ای برای تشخیص احتمالی سرطان باشد، حتی اگر سلول های سرطانی در بافت های بدن فرد رویت نشده باشد.

دانشمندان برای تشخیص اینکه آیا EFC#93 می تواند به عنوان نشانه ای برای تشخیص اولیه سرطان مورد استناد قرار بگیرد یا خیر EFC#93 را مورد بررسی قرار دادند و سپس نمونه خون مربوط به ۹۲۵ زن سالم را ارزیابی کردند که در ادامه ۲۲۹ نفرشان به سرطان های بدخیم سینه مبتلا شدند و ۲۳۱ نفر دیگر نیز ظرف مدت سه سال از زمان این بررسی ها به سرطان خوش خیم ابتلا پیدا کردند.

 

منبع:
dailymail
برچسب ها

مطالب مرتبط

کشف بیش از 300 ویروس بزرگ با قابلیت های عجیب

محققان چندین ویروس عجیب از نقاط مختلف دنیا کشف کردند. آنها باکتریوفاژ (فاژ) یا همان ویروس هایی را کشف کرده اند که به باکتری ها حمله کرده و آنها را از بین می برند. این جانداران بسیار کوچک از نظر ابعاد، بسیار بزرگ تر از ویروس های معمولی بوده و توانایی ها پیچیده ای دارند... ادامه مطلب

کشف گونه جدید کوسه راه رونده در اندونزی [تماشا کنید]

محققان چهار گونه کوسه جدید کشف کرده اند که به کمک باله های خود در کف دریا «راه» می روند. این شیوه حرکتی در کوسه ها بسیار نادر بوده و برتری بزرگی به این جاندار برای شکار طعمه های کوچک می دهد.محققان این گونه های خارق العاده را در آب های استوایی مجمع الجزایر هند-استرالیا... ادامه مطلب

محاسبه جذر اعداد با کامپیوتر ساخته شده از DNA

دانشمندان با استفاده از سیستم شبه رایانه‌ای ساخته شده از DNA مهندسی شده، موفق به انجام محاسبات ریاضی شدند.زیست شناسان از اوایل سال ۱۹۹۴ استفاده از مواد ژنتیکی برای انجام محاسبات را پیشنهاد کرده اند. از آن زمان راه هایی برای ذخیره داده در DNA و دستکاری آنها با منطق شبیه به 0 و 1 دنیای کامپیوتر... ادامه مطلب

شناسایی هویت خون آشام مرموز آمریکایی پس از 200 سال

دهه 90 میلادی، کودکان حین بازی در نزدیکی قبرستانی بی نام و نشان مربوط به قرن نوزدهم میلادی در شهر گریزولد ایالت کنتیکت (Griswold, Connecticut)، چندین جمجمه پیدا کردند که از زمین بیرون زده بودند. باستان شناسان با حفاری های بیشتر 27 گور پیدا کردند که یکی از آنها متعلق به مرد میانسالی بود که... ادامه مطلب

از رویای نوبل تا پشت میله‌ها؛ دانشمند ژنتیک چینی به ۳ سال زندان محکوم شد

دادگاهی در چین دانشمندی را که مدعی اصلاح ژنتیکی دو نوزاد شده بود، به جرم اقدامات پزشکی غیرقانونی به سه سال زندان و پرداخت جریمه ای هنگفت محکوم کرد.سال گذشته محقق چینی به نام Jiankui He مدعی شد که از طریق روش کریسپر، DNA دو نوزاد را به گونه ای اصلاح کرده که آنها را در برابر... ادامه مطلب

انسان مدرن در بوتسوانا متولد شده است

آیا برایتان این سوال پیش آمده که اولین بار انسان مدرن در کدام قسمت از این کره خاکی چشم به جهان گشود؟ اگر تاکنون به این پدیده فکر نگرده‌اید، جای نگرانی وجود ندارد، زیرا محققین دانشگاه سیدنی جواب آن را یافته‌اند: بوتسوانا.تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که اولین قدم‌های انسان روی کره زمین، در منطقه‌ای به نام... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟