از قافله بازمانده؛ عملکرد ناامیدکننده ال جی در ارائه آپدیت اندروید اوریو

به‌روزرسانی اندروید، همیشه یک مشکل اساسی برای سازندگان تلفن های هوشمند بوده و ظاهرا قرار هم نیست که به این زودی ها شاهد تغییری در این اوضاع باشیم. در حالی که گوگل انتشار بیلدهای اندروید ۸.۱ را برای دیوایس های پیکسل آغاز کرده بسیاری از برندهای بزرگ همچنان برای ارائه اندروید ۸.۰ روی محصولات خود دست و پا می زنند و تعداد زیادی از این گجت ها هنوز از دریافت این به‌روزرسانی محروم مانده اند.

اما با وجود این که وضعیت به‌روزرسانی های اندروید به طور کلی (خصوصا در مقایسه با iOS) اصلا مطلوب نیست، اما تحت همین شرایط نیز بعضی برندها به خوبی خود را با به‌روزرسانی های گوگل همگام کرده اند ولی برندهایی هم هستند که در انتشار به‌روزرسانی اندروید اوریو عملکرد ضعیف و ناامید کننده ای از خود به نمایش گذاشته اند.

به‌روزرسانی اندروید همیشه یک مشکل اساسی برای سازندگان تلفن های هوشمند بوده است.

ال جی به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گجت های اندرویدی با تنوع بالایی از دیوایس های پرچمدار و میان رده، از جمله برندهایی است که این روزها با بدقولی هایش در ارائه به‌روزرسانی و تعلل زیاد در اعلام لیست دیوایس های دریافت کننده اندروید اوریو انتقادات زیادی را برانگیخته است.

زمانی وقتی از سرعت عمل برندها در ارائه آپدیت های اندروید صحبت می شد، ال جی همواره بالاتر از رقبایش قرار می گرفت و بسیاری این موضوع را یک برگ برنده و دلیلی قدرتمند برای خرید دیوایس های این شرکت کره ای توصیف می کردند. اما حالا و با انتشار اندروید اوریو، به نظر می رسد که ال جی سرعت عمل همیشگی اش را از دست داده است.

کدام دیوایس ها آپدیت اوریو را دریافت کرده اند؟

در سال ۲۰۱۶، ال جی V20 یکی از نخستین دیوایس هایی بود که اندروید ۷.۰ نوقا را دریافت کرد و با همین به‌روزرسانی به دست خریداران رسید. اما امسال با وجود این که زمان زیادی از عرضه دیوایس جدید این شرکت یعنی ال جی V30 در بازار گذشته، این موبایل پرچمدار همچنان با اندروید ۷.۰ از کارخانه خارج می شود. البته اندروید ۸.۰ از هفته گذشته (۲۶ دسامبر) برای V30 (و مدل V30 پلاس) منتشر شده، اما به طور محدود و فقط در کره جنوبی.

ال جی هنوز رسما اعلام نکرده که سایر کشورهای دنیا چه موقع این به‌روزرسانی را دریافت می کنند. بنابراین اگر ال جی V30 را خریداری کرده و در کره جنوبی زندگی نمی کنید، متأسفانه تا این لحظه که مشغول خواندن مقاله هستید هنوز زمان رسیدن آپدیت اوریو به موبایل تان هنوز مشخص نیست.

اما در کنار ال جی V30، مدل G6 را داریم که پنجشنبه هفته گذشته نسخه بتای آپدیت اوریو را در کشور چین دریافت کرده ولی همچنان و در حالی که وارد سال ۲۰۱۸ شده ایم هنوز خبری از ارائه این نسخه بتا برای کشورهای دیگر نیست.

اندروید ۸.۰ از هفته گذشته برای V30 و مدل V30 پلاس منتشر شده، اما به طور محدود و فقط در کره جنوبی.

البته مطابق گزارشی که ۳۱ دسامبر سال گذشته میلادی از واحد خدمات مشتریان ال جی منتشر شده، احتمالا باید در فوریه سال ۲۰۱۸ منتظر انتشار نسخه نهایی اندروید اوریو برای دیوایس G6 باشیم. اما اینجا هم یک ابهام بزرگ وجود دارد، چرا که ال جی به انتشار این آپدیت برای مدل H870S اشاره کرده که صرفا برای خاورمیانه ساخته می شود. بنابراین امکان دارد که در تاریخ اعلام شده، بسیاری از کاربران این دیوایس در سراسر دنیا قادر به دریافت آپدیت اوریو نباشند.

اگر چه تا فرا رسیدن ماه فوریه یک ماه بیشتر فاصله نداریم، اما درمقایسه با عملکرد خوب ال جی در انتشار آپدیت های نوقا و مارشملو تعلل این شرکت در انتشار آپدیت اوریو برای مدل G6 ناامیدکننده به نظر می رسد.

از سوی دیگر در حالی که شرکت هایی مثل سامسونگ، سونی، شیائومی، موتورولا و نوکیا فهرستی از دیوایس های دریافت کننده آپدیت اوریو را منتشر کرده اند، ال جی هنوز در انجام این کار تردید دارد و در حال حاضر انتشار آپدیت اوریو را صرفا برای دیوایس های V30، V30 پلاس و G6 تأیید کرده است.

آپدیت اوریو برای دیوایس های میان رده و قدیمی تر در هاله ای از ابهام

آپدیت اوریو
فهرستی غیر رسمی و تأیید نشده از دیوایس های ال جی که احتمالا آپدیت اوریو را دریافت می کنند.

بعضی منابع پیش بینی کرده اند که کلیه دیوایس های ال جی که طی ۱۶-۱۸ ماه اخیر روانه بازار شده اند احتمالا آپدیت اوریو را تا سه ماهه دوم سال ۲۰۱۸ دریافت می کنند. البته باید توجه داشته باشید که هیچ کدام از این پیش بینی ها قطعی نیست چرا که ال جی تا این لحظه هیچ فهرست رسمی از دیوایس های دریافت کننده اوریو منتشر نکرده است.

پس از به‌روزرسانی تمامی دیوایس ها ممکن است که اندروید اوریو برای تبلت های جدید ال جی هم عرضه شود.

وبسایت gottabemobile پیش بینی می کند که دیوایس های ال جی G5، G5 SE، K10، K20 Plus، K8، Q6، Q8، Stylo 3 Plus، Stylus 3 و V20  امسال به‌روزرسانی اوریو را دریافت خواهند کرد، اما دیوایس های قدیمی تر قادر به دریافت این به‌روزرسانی نخواهند بود. در ادامه و پس از به‌روزرسانی تمامی این دیوایس ها، ممکن است که اندروید اوریو برای تبلت های جدید ال جی هم عرضه شود.

با بررسی وضعیت به‌روزرسانی های امسال ال جی و مقایسه آن با سال های گذشته، یک نکته بیشتر از همه چیز خودنمایی می کند: ال جی به وضوح از زمان انتشار آپدیت اوریو سرعت عمل همیشگی اش در همگام شدن با به‌روزرسانی های گوگل که همیشه یکی از برگ های برنده اش بوده را از دست داده و تا این لحظه عملکرد ناامیدکننده ای در انتشار این آپدیت ها به نمایش گذاشته است.

سخن پایانی و برنامه های آینده ال جی

در حالی که به پایان سال ۲۰۱۷ رسیده ایم و از انتشار آپدیت اوریو توسط گوگل بیش از سه ماه گذشته، ال جی تا این لحظه آپدیت مذکور را به طور محدود برای یکی از دیوایس هایش (V30) منتشر کرده و هنوز ارائه این آپدیت برای فهرست طویل و دراز دیوایس های میان رده و پرچمداران سال گذشته اش در هاله ای از ابهام قرار دارد.

تلاش بیشتر برای همگام شدن با به‌روزرسانی های گوگل می تواند در بازگشت ال جی به جایگاه واقعیش در بازار نقش مهمی ایفا کند.

این موضوع در حالی اتفاق افتاده که رقیبی مثل سونی همین آپدیت را تا این لحظه برای ۶ مدل از دیوایس های خود منتشر کرده و شرکت های چینی مثل هوآوی و وان پلاس جدیدترین پرچمداران خود را با همین به روزرسانی به دست مشتریان رسانده اند. حتی نوکیا که در بازار دیوایس های اندرویدی رقیب نوپایی محسوب می شود، این آپدیت را برای مدل نوکیا ۸ منتشر کرده و اخیرا پا را فراتر گذاشته و اعلام کرده که برای موبایل اقتصادی نوکیا ۲ اندروید ۸.۱ را هم ارائه می کند.

با توجه به رقابت شدید شرکت های سازنده تلفن های هوشمند در ارائه آپدیت اوریو و جایگاه نه چندان جالب ال جی در بازار، شکی نیست که تلاش بیشتر برای همگام شدن با به‌روزرسانی های گوگل می تواند در بازگشت ال جی به جایگاه واقعیش در بازار نقش مهمی ایفا کند. این موضوع برای دیوایس های میان رده ال جی که تعدادشان هم کم نیست می تواند حیاتی باشد و در صورت انتشار هر چه سریع تر اندروید اوریو برای آن ها، فروش محصولات ال جی در بازار جهانی را نجات بدهد.

نظرات ۱۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟