سهم شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها در اعتلای اوضاع اقتصادی کشور

وضعیت اقتصادی ایران و مردم موضوع مهمی است که این روزها هم بسیار بیشتر به آن پرداخته می‌شود و در ایام انتخابات نیز شعار اصلی همه کاندیداها را تشکیل می‌داد. اهمیت این موضوع بر کسی پوشیده نیست و بسیاری از کارشناسان و دولتمردان معتقدند که شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها می‌توانند کمک شایانی به وضعیت فعلی اقتصاد کشور داشته باشند.

بسیاری از مسئولان بارها از لزوم رهانیده شدن از وابستگی اقتصاد نفتی ایران صحبت به میان آوردند و به تازگی «پرویز کرمی»، دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی نیز ضمن بیان این مطلب شرکت‌های دانش‌بنیان را ستون های مستحکم اقتصاد مقاومتی دانسته و حمایت دولت از این شرکت‌ها را در دستور کار چهار سال آینده دستگاه‌های مختلف کشور عنوان کرده است:

«برای تحقق این مهم، می‌بایست تمامی دستگاه‌های قوای مقننه، قضائی و اجرایی می بایست به این سمت بروند که معضلات و موانع این حوزه نوظهور را شناسایی و برای رفع و تعدیل آن گام بردارند.»

استارتاپ‌ها و اقتصاد کشور

کرمی همچنین نقش دانشگاه‌ها را در موفقیت شرکت‌های دانش‌ بنیان بسیار موثر دانست و باور دارد که علاوه بر نقش‌آفرینی بازیگران اصلی دولتی باید مکان‌هایی مانند دانشگاه‌ها، مراکز نوآوری، شتاب‌دهنده‌ها، پارک‌های فناوری و... نیز به توسعه این موضوع کمک کنند:

«تحقق مصرف دانش‌بنیان، نیازمند دانشگاه‌هایی است که صرفاً مدرک تولید نمی‌کنند و به انتهای چرخه علم و فناوری و تجاری سازی ایده یعنی تولید دانش‌بنیان توجه دارند. دانشگاه‌ها باید حرکت در مسیر ایجاد ارزش افزوده و کسب بخشی از درآمد خود را از محل فروش فناوری و محصولات یا خدمات شرکت‌های فناور دانشحویان و اساتید دانشگاه آغاز کنند و برای تأمین درآمدها صرفاً به بودجه‌های دولتی اکتفا نکنند.»

از نظر وی بهبود اقتصاد کشور نیازمند ایجاد زیست بوم کارآفرینی است و معتقد است تا چند سال آینده بزرگ‌ترین شرکت‌های حوزه خدمات کشور از همین شرکت‌ها هستند. شرکت‌هایی که خود به عنوان منبع سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری مطرح هستند که در نتیجه بخش خصوصی باید سرمایه گذاری در حوزه پژوهش را انجام دهد تا شاهد راندمان بهتری در کشور باشیم.

«نوید‌ فلاحت» کارآفرین استارتاپی ایرانی نیز تاثیرات دانشگاه را در این حوزه مثبت می‌داند ولی از وضع کنونی چندان رضایت ندارد و معتقد است که تغییراتی باید در سیستم ایجاد شود تا بتوانیم شرکت‌های دانش بنیان را برای پیشروی اقتصاد کشور یک مساله موثر بنامیم. وی به دیجیاتو می‌گوید:

«دانشگاه ها فعالیت های خوبی کرده اند اما مشکل همسو نبودن بافت ذهنی هیات های علمی و اساتید با این رویدادهای بین رشته ایست ، اگر آگاهی از استارتاپ ها در هیات های علمی و سیاست گذاران نظام آموزشی هم روند بهتری داشته باشد ما شاهد موج جدیدی از نیروهای خلاق و در نتیجه فصل جدیدی در کارآفرینی خواهیم بود.»

استارتاپ‌ها و اقتصاد کشور

او همچنین باور اشتباه مردم درباره اینکه فقط فعالیت دانشجویان رشته‌های فنی و الکترونیکی در استارتاپ‌ها به موفقیت می‌انجامد را نکوهش می‌کند و معتقد است برخی جبهه گیری‌ها از سمت گروهی از افراد بر سر اینست که مبادا افراد موفق در آینده صرفا از نخبگان فنی و دیجیتالی برگزیده شوند، به گفته او همه افراد با هر قابلیتی می‌توانند به زمینه رشدی اقتصاد شرکت‌های دانش بنیان کمک کنند:

«در صنعت، هنر ، فرهنگ و بسیاری از رشته های دیگر هم استارتاپ‌های خوبی راه افتاده که هنوز هم راه درازی در پیش است و نمونه‌های بارزی از موفقیت آنها را در این زمینه نیز می‌بینیم، ضمن اینکه استارتاپ‌ جدا از بخش فنی قسمت‌های دیگری هم دارد که هر یک متخصص خود را می‌طلبد. امروز برای توسعه استارتاپ ها ما به منتورهای مولف و تسهیلگرانی نیاز داریم که بتوانند این مدل را شکل پذیر کنند.»

فلاحت همچنین بخش‌های مختلف یک شرکت دانش بنیان را مجموعه‌ای زنجیروار برای رسیدن موفقیت آنجا می‌داند و باورهای غلط دیگری را در این زمینه نکوهش می‌کند: «درخواست من از ایده پردازان این است که خود را 99 درصد کار ندادند بلکه باید از این توهم دور شوند زیرا جایگاه آنها تنها 5 درصد است.»

استارتاپ‌ها و اقتصاد کشور

وی کارآفرینی را از مهمترین دلایل رشد اقتصادی کشور می‌داند و  را در زمینه استارتاپ را امروزه در جایگاه نسبتا مناسبی می‌داند که البته هنوز جای پیشرفت دارد. از نظر فلاحت استارتاپ ویکند‌ها بیشتر از دخالت دولت توانسته در این زمینه نقش مثبتی را ایفا کند:

«در سال های اخیر که رویدادهای استارتاپ ویکند توانست افراد را با نگرشی جدید در کارآفرینی آشنا کند جهش خوبی صورت گرفت، در ابتدا گروهی به بی نتیجه بودن این رویدادها و نداشتن مدل های موفق اصرار داشتند، گروهی استارتاپ ها را صرفا اتفاقی وارداتی می‌پنداشتند و در این میان این زیست بوم کارآفرینی ایران بود که با تحمل همه سختی ها به پایمردی در این راه کوشید. امروز در هر شهری و هر صنفی کلمه استاراتاپ را می‌شنوید..این روند غیر از فرهنگسازی به رشد پروژه ها و استارتاپ های زیادی منجر شده است، هزینه های زیادی را از دوش دولت برداشته و حالا وقت نتیجه است. کارآفرینی با ورود رویکرد استارتاپی جان تازه و طعم جدیدی گرفته است.»

مشاور هویت دیداری پارک علم و فناوری خراسان رضوی، حضور دولت را هم در این زمینه بی‌تاثیر نمی‌داند و حمایت‌های برخی افراد همچون سورنا ستاری و پرویز کرمی را در این باره بسیار پررنگ می‌بیند ولی نظر متفاوتی هم درباره دخالت دولت در این امور دارد: «بی شک حمایت های دولت بر هیچ فعالی در حوزه شرکت‌های دانش بنیان پوشیده نیست ، اما دولت کوزه گری ست که از کوزه ی شکسته هنوز آب میخورد. متاسفانه هنوز دولت نتوانسته فرهنگ استارتاپی را بر فضای فنی و علمی بدنه خودش القاء کند ، اما حمایت ها باید بیشتر و توجه های رسانه ای، آموزشی توسعه یابد.»

وضع معیشتی مردم که این روزها در صحبت تمامی مسئولان دولتی دیده می‌شود، رابطه مستقیمی با وضعیت اقتصادی دولت دارد و با توجه به پیشرفت روزافزون تکنولوژی، چشمان بسیاری از دولتمردان به سمت حوزه ICT کشور دوخته شده تا بتواند در اعتلای این زمینه اقدامات موثری انجام دهد. با این حال باید به این مساله اشاره کرد که ایجاد یک معجزه از سمت شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها امری محال به نظر می‌رسد و تقویت زیرساخت‌ها و... اولین قدم برای رسیدن به این امر خواهد بود که هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارد. به نظر می‌رسد که باید این اقدام زودتر به مرحله اجرایی برسد تا همان‌طور که مسئولان و البته مردم انتظار دارند، شاهد شکوفایی اقتصادی کشور باشیم.

مطالب مرتبط

این آنتن برای استارتاپ‌ها زنده نیست: آنچه درباره تعامل صداوسیما و استارتاپ‌‌ها نمی‌دانید

با شیوع ویروس کرونا و بحرانی که در کشور پیش آمد، برخی استارتاپ‌ها توانستند به مردم در این شرایط کمک کنند و خدمات خودشان را بهتر و کاربردی‌تر به آنها ارائه کنند اما سنگ اندازی در برابر این کسب‌وکارهای نوپا در این شرایط هم ادامه داشت و این بار آن طرف ماجرا سازمان بزرگی به... ادامه مطلب

سرویس کسب درآمد از آپارات متحول می‌شود: چرخش تمرکز به سوی تولیدکنندگان محتوا

آپارات اعلام می‌کند که نحوه درآمدزایی تولیدکنندگان ویدیو را متحول ‌می‌کند. از زمان تاسیس تاکنون، این جدی‌ترین تلاش از سوی بزرگ‌ترین پلتفرم اشتراک ویدیو در ایران است تا تولیدکنندگان ویدیو را با خود همراه کند. با شرایط جدید آپارات، بین ۵۰ تا ۷۰ درصد از سود حاصل از نمایش تبلیغات، به تولیدکننده آن ویدیو خواهد... ادامه مطلب

مرکز فناوری سامسونگ امیرکبیر چگونه استارتاپ‌ها را پذیرش می‌کند؟

کار کردن روی ایده‌های استارتاپی همواره یکی از چالش‌برانگیز‌ترین کارهاست. حالا تصور کنید ایده شما در حوزه بهداشت و سلامت، آموزش، محیط زیست و آب و انرژی است. همان طور که می‌دانید جذب سرمایه برای این ایده‌ها کار چندان ساده‌ای نیست و احتمالا چند راه بیشتر پیش رو ندارید: یا اینکه بخشی از سهامتان را... ادامه مطلب

حرکت اول در استارتاپ «همراه مکانیک» سرمایه‌گذاری کرد

شنیده می‌شود که «همراه اول»، توسط واحد سرمایه­ گذاری خطرپذیر خود موسوم به «حرکت اول»، در استارتاپ «همراه مکانیک» سرمایه‌گذاری قابل توجهی انجام داده است. همراه مکانیک استارتاپی است که از سال ۱۳۹۲ کارشناسی خودرو را به شکل منظم و ساختار یافته به کاربران ارائه می‌دهد.به گزارش دیجیاتو، مذاکره‌ی میان همراه مکانیک و حرکت اول... ادامه مطلب

استارتاپ برادران ایرانی جدیدترین یونیکورن کانادا؛ «اپلای برد» ۱.۴ میلیارد دلار ارزش دارد

استارتاپ «اپلای برد» (Applyboard) که ۳ برادر ایرانی موسس آن هستند موفق شد با وجود بحران کرونا ۷۵ میلیون دلار سرمایه جذب کند و با بیش از یک میلیارد دلار ارزش، به کلوپ استارتاپ‌های یونیکورن فناوری آموزشی ملحق شود.اگر دانشجو هستید و قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید، حتماً نام اپلای برد... ادامه مطلب

این استارتاپ هوش مصنوعی به دنبال حذف مذاکره تجاری بین انسان‌ها است

روزبه‌روز استارتاپ‌های جدیدی شروع به کار می‌کنند اما تعداد کمی از آن‌ها به موفقیت می‌رسند که به نظر می‌رسد استارتاپ «Pactum» که در استونی شکل گرفته، یکی از آن‌ها خواهد بود. این استارتاپ هوش مصنوعی که تنها چندین ماه از شروع فعالیت آن‌ها می‌گذرد، موفق به توسعه یک ابزار برای مذاکره شده و فروشگاه «والمارت»... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟