تصاویر ماهواره ای از طوفان موسمی «بمب» در آمریکا را مشاهده کنید

در هفته ای که گذشت بخش هایی از ایالات متحده آمریکا در برف و بوران سنگین مدفون شد و به خاطر پدیده ای به نام «طوفان موسمی بمب» ساکنان این نواحی روزهای سردی را سپری کردند. ظاهر این طوفان از فضا اندکی متفاوت است با این همه اداره ملی پایش وضعیت جوی و اقیانوسی آمریکا اخیرا ویدیویی را منتشر کرده که عظمت این پدیده هواشناسی را از نمای یکی از ماهواره های آن به نمایش می گذارد.

ویدیو تایم لپسی که مشاهده می کنید نمایی تاریک از زمین را به تصویر می کشد که همزمان با اوج گرفتن خورشید در آسمان روشن می شود و الگوی حرکت طوفان در آن مشخص می گردد. ماهواره سازمان هواشناسی آمریکا موسوم به Goes-East این تصاویر را تهیه کرده است.

همانطور که در بالا اشاره شد این بوران شدید طوفان موسمی بمب لقب گرفته که شاید در نگاه نخست نام آن اندکی رعب انگیز به نظر برسد با این همه آنطور که سازمان هواشناسی آمریکا گفته این پدیده چندان هم ترسناک نیست. این سازمان در توضیحاتش آورده که عبارت بمبی شدن زمانی در مورد یک پدیده هواشناسی به کار می رود که آن پدیده ظرف تنها ۲۴ ساعت به بالاترین میزان شدت خود برسد.

اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم این طوفان که در منطقه میانگان رخ داده با سرعت بسیار بالا شدت یافته و برای خود کانون فشاری دارد که ظرف مدت ۲۴ ساعت دست کم ۲۴ میلیبار افت پیدا می کند (میلیبار واحد اندازه گیری فشار جوی است).

در هر حال این طوفان عظیم زمستانی حجم قابل توجهی از بارش برف، بادهای بسیار شدید و سیل در نواحی ساحلی را برای امریکا به ارمغان آورد و حالا ناسا بر آن شده تا از محدوده امن خود در فضا رفتار آن رصد کند.

گفته شده در نتیجه این طوفان دمای شهرهایی مانند بوستون به زیر صفر درجه سانتی گراد می رسد، در حالی که در برخی نواحی افت دما به منفی ۴۰ درجه سانتی گراد خواهد رسید. بارش برف تمام شده اما موج سرما همچنان در هشت ایالت مختلف آمریکا باقیست و پیش بینی شده که فردا سردترین روز از آغاز شکل گیری این طوفان باشد.

ویجیاتو

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟