رویداد CES 2018؛ مراسم تدفینی برای کورتانا؟

در رویداد CES امسال که هم  اکنون در حال برگزاری است، بسیاری از ارائه دهندگان اسپیکرهای هوشمند و نیز خودرو سازها، محصولات خود را بر پایه دستیارهای صوتی هوشمند گوگل و نیز الکسای آمازون معرفی کرده اند. حتی اپل نیز از مدت ها پیش دستیار سیری را روی گجت های خود ارائه کرده. به نظر می رسد دستیار صوتی هوشمند مایکروسافت، کورتانا چندان از سوی تولید کنندگان مورد استقبال قرار نمی گیرد.

یکی از خبرنگاران سایت خبری ZDNet که معتقد است رویداد CES امسال مراسم تدفینی برای کورتانا است، اخیراً در جریان گزارش اخیر مایکروسافت و مصاحبه با سخنگوی این کمپانی وضعیت شرکت های استفاده کننده از این دستیار را بررسی کرده است.

کمپانی ساکن ردموند اخیراً از همکاری خود با شرکت «Johnson Controls» پرده برداشته. بدین ترتیب امکان کنترل ترموستات های این کمپانی از طریق دستیار کورتانا فراهم می شود. همچنین لیست سایر کمپانی های شریکی که تجهیزاتی با پشتیبانی از کورتانا را ارائه می دهند بدین ترتیب اعلام شده:

 • Allwinner که چیپست های دارای چهار هسته پردازشی خود را برای استفاده در دستگاه های شخص ثالث مبتنی بر اینترنت اشیا توسعه داده.
 • سیناپتیکس که طرح های مرجع برای تجهیزات اینترنت اشیا، اسپیکرهای هوشمند و ... را تولید می کند.
 •  TONLY  که یک شرکت فروشنده طرح های مرجع است که امکان کار کردن اسکایپ با کورتانا را فراهم کرده.
 • کوالکام که طرح های مرجع برای سیستم های مبتنی بر صدای هوشمند و نیز پلتفرم های مبتنی بر شبکه های توری را که در کورتانا به کار می روند ارائه می نماید.

بر اساس مصاحبه ای که با یکی از سخنگویان مایکروسافت انجام شده علاوه بر این نام ها که شرکای تجاری مایکروسافت در راستای توسعه فرایند اتوماسیون خانه های هوشمند هستند، نام های زیر به چشم می خورد:

 • Ecobee
 • Geeni
 • Honeywell Lyric
 • IFTTT
 • LIFX
 • TP-Link Kasa
 • Honeywell Total Connect Comfort

بنا بر ادعای سخنگوی این کمپانی، کورتانا در حال حاضر از چراغ های هوشمند، سوییچ های هوشمند و ترموستات های تمام تأمین کنندگان پشتیبانی می کند. البته یادآوری می کنیم که وعده یکپارچگی کورتانا و الکسا که توسط مایکروسافت و الکسا اعلام شده بود و قرار بود تا انتهای سال 2017 محقق شود، هنوز هم حاصل نشده است.

آمازون هم در تلاش است تا با همکاری سازندگاه کامپیوترهای شخصی اپلیکیشن ویژه ای برای ارائه الکسا روی ویندوز 10 ارائه کند. البته از آنجایی که کورتانا روی ویندوز 10 به صورت پیش فرض ارائه می شود، دستیار آمازون قرار نیست در این سیستم عامل جایگزین کورتانا شود.

با این حال سخنگوی مایکروسافت اصرار دارد که این کمپانی قصد ندارد دستیار صوتی هوشمند کورتانا را رها کند. او در این مورد می گوید:

صرف نظر از دستگاه یا متن (منظور متن بیانیه گزارش اولیه مایکروسافت در مورد شرکای مرتبط با کورتانا)، هدف ما ارائه کورتانا در هر جایی است که نیاز به دستیار داشته باشید، چه در کامپیوتر شخصیتان، تلفن، اکس باکس، هدست های واقعیت ترکیبی، اسپیکرهای خانگی هوشمند، ترموستات ها یا هر دستگاه دیگری. در سال جاری دستگاه ها و سرویس های بیشتری را خواهید دید که با کورتانا یکپارچه شده اند.

در نهایت به نظر می رسد گذر زمان در ماه های آتی مشخص خواهد کرد که مایکروسافت تا چه حد می تواند سازندگان را به تعبیه دستیار صوتی هوشمند خود در گجت ها ترغیب کند و از سوی دیگر آیا کاربران به استفاده از این دستیار و جایگزینی آن با سایر نمونه های ارائه شده از سوی رقبا روی خوش نشان خواهند داد؟

سرور ابری

ویجیاتو

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟