معرفی ناجی؛ اپلیکیشنی نجات بخش برای زلزله زدگان

معرفی ناجی؛ اپلیکیشنی نجات بخش برای زلزله زدگان

هیچ چیز در زمان زلزله، بدتر از زیر آوار ماندن و بی خبر بودن دیگران از این موضوع نیست. حالا که زمین در نقاط مختلف ایران خیال آرام گرفتن ندارد و لرزه ها یکی پس از دیگری اتفاق می افتند هم زیر آوار ماندن به نگرانی بسیاری از افراد تبدیل شده. برای همین دو توسعه دهنده خوشفکر ایرانی تصمیم گرفته اند که با ارائه یک اپلیکیشن ویژه، از این نگرانی تا حد زیادی بکاهند.

اپلیکیشن «ناجی» برای کار ساده ای طراحی شده، اما همین کار ساده شاید بتواند در نجات جان هزاران نفر موثر باشد. اگر ناجی را روی موبایل تان داشته باشید و اینترنت و موقعیت جغرافیایی تان فعال باشد، اپلیکیشن هر نیم ساعت یک بار موقعیت مکانی دقیق تان را برای نیروهای امدادی ارسال می کند تا برای نجات از زیر آوار به سوی تان بشتابند.

این مهم ترین هدفی است که اپلیکیشن برای آن طراحی شده و اگر در شرایط بحرانی عملکرد درست و دقیقی از آن شاهد باشیم، باید بگوییم که ناجی مفیدترین اپلیکیشنی بوده که تا کنون برای مواجهه با زلزله منتشر شده است.

البته ناجی اهداف دیگری را هم دنبال می کند. درست مثل اپ لرزه نگار [معرفی دیجیاتو] ناجی هم می تواند فهرست تمام زلزله های اخیر کشور و موقعیت دقیق آن ها روی نقشه گوگل را به نمایش در آورد. بنابراین در صورتی که به پیش لرزه ای در نزدیکی محل زندگی تان بر بخورید، می توانید برای زلزله های بعدی آمادگی داشته باشید.

اما ناجی از نظر آموزش های پیش از زلزله هم اپلیکیشن فوق العاده مفیدی به حساب می آید. با داشتن این اپ، می توانید از آموزش های ضروری در حین زلزله بهره ببرید و مکان های امن شهر (فعلا تهران) را برای اسکان موقت تا زمان رفع خطر را بشناسید.

تمام این مطالب به غیر از خود اپ، در کانال تلگرام ناجی هم ارائه می شوند تا سریع تر قادر به اشتراک گذاری آن ها باشید. نقشه زلزله خیزی هم قابلیت خوب دیگری است که البته بیشتر برای زمین شناسان و متخصصان زلزله شناسی کاربرد دارد تا کاربران معمولی، با این وجود می تواند کاربردهای خاص خودش را داشته باشد.

با این تمهیدات، ناجی یکی از مفیدترین اپلیکیشن هایی است که این روزها می توانید در موبایل تان داشته باشید، خصوصا اگر در استان های زلزله خیزی مثل کرمانشاه زندگی می کنید.

البته قابلیت هایی هستند که می توانند ناجی را به اپلیکیشن کامل تری در شرایط بحرانی تبدیل نمایند. ناجی برای افراد مانده زیر آوار دکمه ای تعبیه کرده که بتوانند به سرعت چراغ LED موبایل را روشن و خاموش کنند.

اما تصور می کنیم که در نظر گرفتن گزینه ای برای چشمک زدن این چراغ و همچنین ارائه یک بوق یا آژیر بلند برای ایجاد سر و صدا از زیر آوار، بتواند نیروهای امدادی را برای یافتن زیر آوار ماندگان بهتر کمک کند.

نکته بعد این که اپلیکیشن از اطلاعات شما، فقط شماره تلفن را می گیرد. از آنجا که برای نیروهای امدادی نام و تعداد زیر آوار مانده ها اهمیت بسیار زیادی دارد، بد نیست که امکان ثبت اطلاعات افراد هر خانوار هم برای پوشش این موضوع به اپلیکیشن اضافه شود.

ناجی برای پلتفرم اندروید و به صورت کاملا رایگان منتشر شده، هر چند اگر آن را اپ مفیدی یافتید می توانید با پرداخت هدیه از توسعه دهندگانش حمایت کنید.

ناجی
  • ناجی
  • قیمت: رایگان
  • سازنده: پیام دارابی
  • سیستم عامل: اندروید
  • حجم: ۴.۲ مگابایت
دانلود

کافه‌بازار

ویجیاتو

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato