ابرماه بعدی با ماه گرفتگی همراه خواهد شد؛ وقوع 11 بهمن ماه در ایران

ابرماه بعدی با ماه گرفتگی همراه خواهد شد؛ وقوع 11 بهمن ماه در ایران

ابرماه بعدی که در ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن ماه) اتفاق خواهد افتاد، با ماه گرفتگی همزمان خواهد شد که در برخی از مناطق جهان، از جمله ایران قابل مشاهده خواهد بود. این ابرماه دومین مورد در ماه ژانویه خواهد بود. پیش از این اولین ابرماه سال ۲۰۱۸ در شب سال نو میلادی (۱۲ دی ماه) اتفاق افتاده بود.

در ایران ماه گرفتگی در هنگام طلوع ماه قابل مشاهده خواهد بود

بر اساس اطلاعاتی که توسط ناسا منتشر شده در آمریکا، آلاسکا و هاوایی ماه گرفتگی تا پیش از طلوع خورشید و در هنگام غروب ماه قابل مشاهده است. در حالی که در خاورمیانه، شرق آسیا، روسیه، استرالیا و نیوزلند می توان پدیده مذکور را در هنگام طلوع ماه مشاهده کرد.

ماه گرفتگی 11 بهمن
نقشه ماه گرفتگی ۱۱ بهمن. برای مشاهده در ابعاد بزرگ روی تصویر کلیک کنید.

هنگامی که ماه به شکل ابرماه دیده می شود، به واسطه فاصله نزدیکتر با زمین، بزرگتر دیده می شود. در پروسه ای که در حالت ابرماه پیش رو اتفاق می افتد، قمر زمین ۱۴ درصد روشن تر دیده می شود. در پروسه ماه گرفتگی نیز زمین با قرار گرفتن بین خورشید و ماه از رسیدن نور به ماه جلوگیری می کند، بدین ترتیب ماه برای مدت کوتاهی به رنگ قرمز دیده می شود.

در ایران بهترین مناطق برای مشاهده این پدیده شرق کشور خواهد بود

در بیشتر نقاط ایران ماه گرفتگی به صورت کامل اتفاق می افتد و بهترین مناطق برای مشاهده آن شرق کشور است. این ماه گرفتگی در کشور ما از ۳ ساعت پیش از طلوع ماه شروع می شود. به طور دقیق تر در ایران می توانیم در ساعت ۱۷ و ۳۷ دقیقه و ۵۱ ثانیه این واقعه را مشاهده نماییم. همچنین در ساعت ۱۸ و ۴۱ دقیقه گرفتگی جزئی پایان خواهد یافت و نیم سایه نیز تا ساعت ۱۹ و ۳۸ دقیقه ادامه خواهد داشت.

البته در کشورمان آغاز این پدیده زیر افق اتفاق خواهد افتاد. بدین ترتیب امکان مشاهده مراحل اولیه آن وجود ندارد.

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato