ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

مک آفی و سیمنتک مجوز بررسی کدهای نرم افزارهای امنیتی را به روسیه داده اند

بر اساس گزارش رویترز، شرکت های تولید کننده نرم افزارهای امنیتی مک آفی، سیمنتک و SAP به دولت روسیه اجازه داده اند آسیب پذیری نرم افزار هایشان که توسط دولت آمریکا مورد بررسی قرار می ...

علی باقرزاده
نوشته شده توسط علی باقرزاده | ۷ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۷:۰۰

بر اساس گزارش رویترز، شرکت های تولید کننده نرم افزارهای امنیتی مک آفی، سیمنتک و SAP به دولت روسیه اجازه داده اند آسیب پذیری نرم افزار هایشان که توسط دولت آمریکا مورد بررسی قرار می گیرند را از طریق دسترسی به کدها بررسی کند.

بسیاری از سازمان های امنیتی و قانون گذار آمریکا از نرم افزارهای امنیتی این شرکت ها استفاده می کنند

این مسئله موجب نگرانی بسیاری از نهادهای دولتی آمریکا شده، زیرا بسیاری از سازمان های امنیتی و قانون گذار این کشور از نرم افزارهای شرکت های مذکور استفاده می کنند. به این ترتیب هر گونه دسترسی دولت روسیه به آسیب پذیری های احتمالی این نرم افزارها مخاطرات امنیتی بسیاری را برای این نهادهای دولتی در پی دارد.

بر اساس گزارش رویترز این دسترسی بر اساس قواعدی اجرا شده که هر شرکتی که قصد فعالیت در روسیه را داشته باشد باید برای مقامات این کشور اجازه دسترسی به کدهای خود (کد های نرم افزارها) را فراهم کند. البته به گفته این منبع خبری هنوز نشانه هایی از نقش بررسی این کدها در حملات سایبری یافت نشده است.

احتمال می رود بر اساس دسترسی به کدها حملاتی به نهادهای آمریکا صورت گرفته باشد

افشا سازی اخیر نگرانی هایی را در زمینه دست داشتن روسیه در دستکاری نتایج انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016 در پی داشته؛ انتخاباتی که بر اساس برخی اسناد دولت روسیه توانسته بود دستکاری هایی را در نتایج انتخابات انجام دهد. احتمال می رود دسترسی به کد های منبع نرم افزارهای یاد شده، امکاناتی برای حملات سایبری به سیستم های انتخابات آمریکا را برای مقامات دولت روسیه فراهم کرده باشد.

پاسخ شرکت های امنیتی:

سیمنتک هر گونه دسترسی آژانس های روسیه یا هر موجودیت دیگری به کدهای منبع نرم افزارهای خود را تکذیب کرده. این کمپانی اعلام نموده پس از بازدیدهای دولتی، به روز رسانی های متعددی را برای نرم افزار خود عرضه کرده. سیمنتک در ایمیلی اعلام نموده که  هیچ نمونه ای از تأثیر بررسی ها (انجام شده توسط دولت روسیه) روی امنیت نرم افزارهایشان وجود ندارد.

SAP در این زمینه اعلام کرده که «اتاق های تمیز» را برای مشتریان دولتی خود فراهم می کند که می توانند کدها را آزمایش کنند، ولی [افرادی که به آنها اجازه داده می شود] اجازه حمل هیچ ابزاری برای ضبط کردن محتویات [کدها] را ندارند.

به گفته مسئولین SAP، برخی از مشتریان دولتی این کمپانی، بررسی های امنیتی را به عنوان بخشی از تلاششان برای محافظت از داده ها و محیط خود انجام می دهند. این بررسی های به واسطه آزمایش رخنه های امنیتی نرم افزار انجام می شوند.  برای قادر ساختن این مشتری ها به بررسی ها، SAP پروژه ای به نام «برنامه امنیتی دولت» را ایجاد کرده که امکان آزمایش راهکارهای این کمپانی را بر اساس نیازهای دولت را فراهم می کند.

کمپانی مک آفی هنوز پاسخی به ادعاهای مطرح شده در این خبر نداده است.

بسیاری دولت روسیه را به دست داشتن در تغییر نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 روسیه متهم کرده اند

یادآوری می کنیم که از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ و برگزیده شدن دونالد ترامپ، بسیاری انگشت اتهام را به سمت دولت روسیه نشانه گرفتند. در پی این ادعاها فیسبوک اعلام کرد یک کمپانی روسی که به ساخت اکانت ها و صفحات جعلی مشغول بوده، در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایالات متحده، بالغ بر 100 هزار دلار برای تبلیغات خود هزینه کرده است.

اریک اشمیت خبر از آمادگی گوگل برای اقدام در برابر سایت های خبری روسیه داده بود.

همچنین گوگل مدارکی دال بر دخالت روسیه در انتخابات یافت و اعلام شد گروهی روسی برای تأثیر گذاری بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا 1108 ویدیو در یوتیوب آپلود کرده. پس از آن نیز خبر انتشار محتوای هدفمند به منظور تبلیغ برای ترامپ منتشر شد و در این راستا اریک اشمیت مدیرعامل آلفابت خبر داد که گوگل آمادگی لازم را برای انجام اقدامات مقتضی در قبال برخی از وبسایت های خبری وابسته به دولت روسیه دارد. البته مقامات روسیه نیز تهدید به تلافی کردند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی