کاخ سفید برای مقابله با جاسوسی چین شبکه 5G راه اندازی می کند [به روز رسانی]

تیم امنیت ملی کاخ سفید اخیرا اعلام کرده که برای مقابله با جاسوسی چین روی تماس های تلفنی شهروندانش چند گزینه را روی میز دارد که یکی از آنها راه اندازی شبکه 5G بیسیم و بسیار سریع توسط دولت است.

یکی از مقامات ارشد این تیم صبح امروز ضمن تایید گزارش مختصری که در همین رابطه پیشتر در نشریه Axios.com منتشر شده بود اعلام کرد که چندماه پیش این طرح در سطحی پایین در دولت به بحث گذاشته شده و حالا شخص رئیس جمهور راسا آن را بررسی می کند.

همانطور که گفته شد هدف از راه اندازی این شبکه مقابله با تهدیدات چین علیه امنیت سایبری و اقتصادی آمریکا عنوان شده است. علاوه بر این دفتر ریاست جمهوری آمریکا مواضع بسیار سفت و سختی را در قبال سیاست های دولت باراک اوباما در پیش گرفته که این سیاست ها نیز از نقش چین در قدرت یافتن کره شمالی گرفته تا تلاش های این کشور برای به دست آوردن صنایع استراتژیک آمریکا را شامل می گردد.

اوایل این ماه نیز بعد از لابی گری جمعی از اعضای کنگره با حقوقدانان دولت فدرال یکی از اپراتورهای آمریکایی (AT&T) مجبور شد برنامه هایش برای ارائه موبایل های ساخته شده توسط هوآوی را کنار بگذارد.
دولت آمریکا همچنین به خاطر پاره ای از نگرانی های امنیتی در سطح ملی جلوی برخی قراردادهای بزرگ چین در خاک خود را گرفت که از آن جمله می توان به لغو قرارداد خرید شرکت نقل انتقال پول MoneyGram در آمریکا توسط یک کمپانی چینی اشاره نمود.

در هر حال مقام ارشد تیم امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه اش با رویترز گفته:

ما خواستار ایجاد شبکه ای هستیم تا چینی ها نتوانند به تماس های صوتی مان گوش دهند. باید شبکه ای ایمن داشته باشیم که به بازیگران بد اجاره ورود نمی دهد. ما همچنین باید مطمئن شویم که چینی ها بر بازارمان تسلط نمی یابند و برای این منظور هر شبکه غیر 5G را کنار بگذاریم.

در حال حاضر اپراتورهای مطرح آمریکایی با صرف هزینه های چند میلیارد دلاری پهنای باند مورد نیاز برای راه اندازی شبکه 5G را خریداری کرده اند اما مشخص نیست که آیا دولت آمریکا هم پهنای باند لازم برای این منظور را در اختیار دارد یا خیر. اضافه کنیم که اپراتورهای آمریکا هم اکنون در حال تست این شبکه ها هستند و چیزی تا ارائه نسل پنجم شبکه های موبایلی در این کشور باقی نمانده.

 

به روز رسانی:

«آجیت پای» رئیس کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) به تازگی با صراحت اعلام کرده که ایده ملی کردن پروژه فناوری مخابراتی 5G یک انحراف پر هزینه و آسیب زننده به تولید است. صنایع مرتبط با فناوری های بیسیم شرایط بهتری برای سرعت بخشی به نوآوری و سرمایه گذاری مورد نیاز در زمینه پیاده سازی تکنولوژی 5G در سطح تمام کشور (آمریکا) را دارند. پای اعلام کرده که شواهدی از توسعه [فناوریهای مشابه] این مسئله را تأیید می کند.

به نظر می رسد رئیس FCC هیچ راهی برای تفسیرهای دیگر از صحبت هایش باقی نگذاشته و منظور خود را به صراحت بیان کرده. به این ترتیب مشخص است که FCC اصلی ترین سازمانی است که در زمینه تجاری سازی فناوری 5G در آمریکا تصمیم نهایی را می گیرد.

آگهی استخدام

ویجیاتو

نظرات ۱۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟