آیا اپل بیشترین درآمد را در سه ماهه اول سال مالی 2018 ثبت می کند؟

آیا اپل بیشترین درآمد را در سه ماهه اول سال مالی 2018 ثبت می کند؟

اپل قرار است در ساعت ۱۳:۳۰ فردا به زمان منطقه اقیانوس آرام (ساعت ۱:۰۰ بامداد روز ۱۳ بهمن ماه به وقت ایران) گزارش سه ماهه اول سال مالی ۲۰۱۸ خود را اعلام کند و انتظار می رود این کمپانی بالاترین میزان سوددهی در بین تمامی سه ماهه های مالی خود را به ثبت برساند.

این سه ماهه مالی شامل بازه زمانی بین اول اکتبر تا ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۷ است. یادآوری می کنیم در دوره سه ماهه قبل تر، اپل در دوم نوامبر (۱۱ آبان ماه) پیشبینی کرده بود در سه ماهه اول سال مالی ۲۰۱۸ میلادی درآمدهایش به این شرح باشد:

  • درآمد بین ۸۴ میلیارد تا ۸۷ میلیارد دلار
  • سود ناخالص بین ۳۸ تا ۳۸.۵ درصد
  • هزینه عملیاتی بین ۷.۶۵ میلیارد تا ۷.۷۵ میلیارد دلار
  • سایر صورت سود و زیان (صورت حسابی که عملکرد مالی شرکت را در یک بازه زمانی خاص اندازه‌گیری می‌کند) معادل با ۶۰۰ میلیون دلار
  • نرخ مالیات ۲۵.۵ درصد

در صورتی که اپل موفق شود به این پیشبینی دست یابد، به این ترتیب رکورد بهترین درآمد در سه ماهه مالی در تاریخ این کمپانی را ثبت خواهد کرد. پیش از این رکورد کمپانی ساکن کوپرتینو در این زمینه برابر با ۷۸.۴ میلیارد دلار بوده است.

بر اساس پیشبینی وال استریت ژورنال اپل مقدار ۸۷.۰۶ میلیارد دلار را به عنوان درآمد سه ماهه مذکور ثبت خواهد کرد و به این ترتیب میزان سود ۳.۸۳ دلار به ازای هر سهم حاصل خواهد شد.

میزان در آمد اپل در سه ماهه اول سال مالی

دوره سه ماهه مالی اول در سال

درآمد به میلیارد دلار

۲۰۱۴

۵۷.۶

۲۰۱۵

۷۴.۶
۲۰۱۶

۷۵.۹

۲۰۱۷

۷۸.۴

۲۰۱۸

پیشبینی بیش از ۸۴

همچنین وبسایت خبری MacRumers از چند منبع تحلیلی معتبر اقدام به استخراج پیشبینی های انجام گرفته در مورد درآمد اپل در سه ماهه اول سال مالی ۲۰۱۸ کرده که به این شرح است:

در این جدول در ستون میانی میزان درآمد پیشبینی شده ذکر گشته و در ستون آخر نیز میزان سود هر سهم نشان داده شده است.

آیا فروش کمتر از انتظار آیفون ۱۰ تأثیری بر میزان درآمد اپل در سه ماهه اول سال مالی ۲۰۱۸ دارد؟

تاکنون گزارش های متعددی از احتمال میزان فروش کمتر از انتظار آیفون ۱۰ (بررسی دیجیاتو) منتشر شده، البته اپل هیچ گاه میزان فروش آیفون های مختلف را به تفکیک اعلام نمی کند.

ولی انتظار می رود این کمپانی موفق شود در کل میزان بیشتری از تمامی آیفون های ۱۰، ۸ (بررسی دیجیاتو) و ۸ پلاس را نسبت به آیفون های به فروش رفته در دوره مشابه سال ۲۰۱۷ به فروش برساند. اشاره می کنیم که در دوره مشابه سال قبل این کمپانی موفق شده بود در حدود ۷۸.۳ میلیون دستگاه آیفون را به فروش برساند.

همچنین فراموش نکنیم که همین آیفون احتمالاً کم فروش، به دلیل قیمت بالای خود، سود بالایی را روانه جیب اپل می کند. لذا احتمالاً فروش کمتر از انتظار آیفون ۱۰ نیز تأثیری در کاهش درآمد این کمپانی در این دوره نخواهد داشت.

آیا عرضه دیر هنگام هوم پاد درآمد اپل را کاهش می دهد؟

قرار بود اپل در ماه دسامبر یعنی ماه پایانی همین دوره سه ماهه مالی، اسپیکر هوشمند هوم پاد را به بازار عرضه کند، در حالی که امکان پیش سفارش آن در روزهای اخیر آغاز شده و به این ترتیب ممکن است تأثیری منفی کمی بر درآمد کمپانی ساکن کوپرتینو بگذارد.

خدمات اپل چه تأثیری بر درآمد این دوره خواهند داشت؟

اپل در سال مالی ۲۰۱۷ موفق شده بود درآمدی ۳۰ میلیارد دلاری را به واسطه خدماتی از قبیل اپ استور، اپل موزیک، آی کلاود و آیتونز کسب کند. این موضوع حتی سبب شده بود گمانه زنی هایی در مورد قرار گرفتن اپ استور در لیست ۱۰۰ شرکت برتر نشریه Fortune (البته در صورتی که به عنوان یک شرکت مستقل فعالیت کند) مطرح شود. به این ترتیب به نظر می رسد بخش های یاد شده در بهبود درآمد این کمپانی تأثیرگذار باشند.

آیا iMac Pro بر در آمد اپل تأثیر می گذارد؟

امکان ثبت سفارشات iMac Pro از ۱۴ دسامبر (۲۳ آذر ۹۶) شروع شد و این زمان تنها ۲ هفته قبل از پایان سه ماهه مالی مورد بحث بود. به این ترتیب احتمالاً اثر بسیار کمی بر افزایش فروش کلی کامپیوترهای مک خواهد داشت.

این گزارش پس از انتشار، در ساعت ۱۴:۰۰ به وقت منطقه اقیانوس آرام (ساعت ۱:۳۰ بامداد روز ۱۳ بهمن ماه به وقت ایران) توسط تیم کوک و «لوکا ماستری»، مدیر مالی اپل اعلام می شود.

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato