دانشمندان برای اولین بار سیاراتی فرا کهکشانی را مشاهده کردند

کهکشان راه شیری به حدی بزرگ است که ۱۰۰ هزار سال نوری طول دارد. به همین دلیل مشاهده هر سیاره ای فراتر از کهکشان ما توسط تلسکوپ های معمول، عملاً غیر ممکن است. ولی برای اولین بار دانشمندان موفق شده اند با تکنیکی به نام «ریزهمگرایی گرانشی» سیاراتی در کهکشان «RX J1131-1231» را با فاصله ۳.۸ میلیارد سال نوری از زمین و فراتر از کهکشان راه شیری مشاهده کنند.

ریزهمگرایی گرانشی  روشی است که مشاهده اجسام دور در فضا را بر اساس سنجش میزان تأثیر جاذبه جسم بر خمش نور امکان پذیر می کند. به این ترتیب می توان حتی اجسام دورتر از جسمی که نور را منحرف کرده را نیز مشاهده کرد.

در این مشاهده محققان دانشگاه اُکلاهاما این روش را روی اطلاعاتی که از ناسا به دست آمده اعمال کرده اند؛ اطلاعاتی که پیشتر توسط تلسکوپ فضایی پرتو اکس چاندرا، به دست آمده بود. به این ترتیب آنها موفق شدند کهکشانRX J1131-1231 را مشاهده کنند.

کهکشان RX J1131-1231
در نقطه مرکزی قرمز رنگ این کهکشان هزاران میلیارد سیاره وجود دارد.

جالب اینکه این سیارات به گونه ای مستقل هستند. به عبارت دیگر به دور هیچ ستاره این گردش نمی کنند و به نظر می رسد حول کهکشان دوردست در گردش هستند. دانشمندان در ادامه اندازه سیارات این کهکشان را بررسی کردند و دریافتند که آنها اندازه ای ما بین ماه تا مشتری در منظومه شمسی دارند.

برای توضیح پیچیدگی مشاهده این کهکشان همین گفته محقق این پروژه «ادواردو کوئِراس» کافیست:

«کوچکترین شانسی برای مشاهده این سیارات به صورت مستقیم وجود ندارد. حتی بهترین تلسکوپ ها و [حتی] آنهایی که در سناریوهای های علمی تخیلی تصور می شوند».

«با این حال ما توانسته ایم آنها را مطالعه کنیم، وجودشان را آشکار کنیم و حتی ایده ای در مورد حجم آنها داریم».

در دهه های اخیر توانسته ایم هزاران سیاره در کهکشان راه شیری را مشاهده کنیم و البته هنوز میلیاردها سیاره دیگر در این کهکشان وجود دارند که آنها را ندیده ایم و حتی هزاران میلیارد دیگر فراتر از کهکشان ما هستند که شاید در آینده موفق به مشاهده برخی از آنها شویم. به لطف مشاهده اخیر، اکنون مدارکی دال بر وجود سیاراتی فرا کهکشانی به دست آمده است.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟