ناسا موتور راکت غول پیکر SLS را با موفقیت آزمایش کرد

ناسا موتور راکت غول پیکر SLS را با موفقیت آزمایش کرد

آژانس فضایی ناسا روز گذشته موتور SLS یا «سیستم لانچ فضایی» را در مرکز  فضایی «استنیس»می سی سی پی با موفقیت آزمایش کرد. این سازمان در بیانیه خود تاکید کرده این آزمایش زمینه را برای تست نهایی کنترلر پرواز چهار موتور RS-25 مهیا خواهد کرد. پیشرانه RS-25 نیز اخیرا مورد آزمایش قرار گرفته و در نهایت به مجموعه سیستم پرتابSLS اضافه خواهد شد.

مجموعه سیستم پرتاب «SLS» ناسا شامل چهار پیشرانه RS-25 است که در مجموع رانشی معادل ۹۰۷ تن را فراهم می کنند و علاوه بر آنها، دو بوستر راکتی قدرتمند نیز فضاپیمای اوریون را تا خروج از جو زمین همراهی خواهند کرد.

هدف از ساخت SLS اجرای ماموریت در اعماق فضا و سفر به مریخ و ماه است. بر اساس برنامه های ناسا این راکت غول پیکر در سال ۲۰۳۰ سفر خود به سمت مریخ را آغاز خواهد کرد.

SLS
آزمایش موتور SLS

این راکت غول پیکر می تواند ۱۲۰ تن محموله را به مدار پایینی زمین برساند (تقریبا همان مقداری که راکت Saturn V حمل می کند و هم اکنون برای انتقال انسان از آن استفاده می شود).

دو هفته قبل یک جذب کننده شوک که برای پرواز روان تر به صورت چاپ سه بعدی تولید شده در همین مرکز مورد آزمایش قرار گرفت. هدف مهندسان ناسا از به کارگیری قطعات چاپ سه بعدی کاهش هزینه و زمان طراحی قوی ترین موشک فضایی تاریخ است.

«دن ادامسکی» رییس برنامه RS-25 در باره این آزمایشات می گوید:

ما سال ۲۰۱۷ را با آزمایشاتی موفق به پایان رساندیم و در اوایل سال جاری به این روند ادامه داده ایم. در آزمایشات آتی طراحی، تولید و به صرفه بودن قطعات سخت افزاری جدید مورد بررسی قرار می گیرد.

پرواز اولیه این راکت قرار است در سال جاری میلادی انجام شود و در صورتی که با موفقیت همراه باشد راه را برای انجام ماموریت های هیجان انگیز در اعماق فضا هموار خواهد کرد.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato