کشف مقبره 4400 ساله یک اشراف زاده در کنار اهرام مصر

کشف مقبره 4400 ساله یک اشراف زاده در کنار اهرام مصر

باستان شناسان به تازگی موفق شده اند مقبره ۴۴۰۰ ساله یک اشراف زاده را در نزدیکی اهرام مصر کشف کنند که دیوارنگاره های نسبتاً سالمی در آن به چشم می خورد.

دیوارنگاره ها هتپت را در حال شکار و ماهیگیری نشان می دهند

بر اساس اعلام وزارت باستان شناسی مصر این مقبره که در گورستان غربی هرم جیزه کشف شده، متعلق به یک خانمی به نام «هِتپِت» است که در زمان دودمان پنجم مصر باستان می زیسته؛ دودمانی که از سال ۲۴۹۸ تا ۲۳۴۵ پیش از میلاد مسیح بر مصر باستان فرمان روایی می کردند. مقبره یاد شده با آجر خشتی ساخته شده و شامل دیوارنگاره هایی است که هتپت را در حال شکار و ماهی گیری نشان می دهند.

«مصطفی الوزیری» که تیم باستان شناسان این پروژه را رهبری کرده اعلام نموده برخی از تصاویر دیوارنگاره ها میمونی را نشان می دهد که میوه ها را می چیند. به گفته محققان تصویری مشابه با این مورد قبلاً در یک مقبره متعلق به دوره دوازدهم دودمان مصر باستان کشف شده بود.

برخی دیگر میمونی در حال اجرای حرکات موزون قبل از اجرای یک ارکستر را نمایش می دهد. اشاره می کنیم در دوران مصر باستان میمون به عنوان یک حیوان اهلی نگهداری می شده است.

الوزیری باور دارد که هتپت خانمی بوده که به خانواده سلطنتی مصر باستان بسیار نزدیک و از مقام والایی برخوردار بوده. زیرا گورستانی که مقبره یاد شده در آن کشف شده، مقبره بسیاری از افراد رده بالای سلطنتی را در خود جای داده است.

کشف این مقبره از اکتبر سال ۲۰۱۷ (مهر تا آبان سال جاری) آغاز شده و به این منظور بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ متر مکعب خاک را حفر کرده اند. او همچنین افزوده که احتمالاً هتپت مقبره دیگری نیز در همین گورستان غربی جیزه دارد که جستجو برای یافتن آن در حال انجام است.

هتپت از چهره های شناخته شده مصر باستان است که متأسفانه هنوز جسد مومیایی او پیدا نشده. البته بخشی از مجسمه های او در سال ۱۹۰۹ در همین منطقه کشف شده و این نمونه ها اکنون در موزه برلین آلمان قرار دارند. امید می رود جستجوهای آینده منجر به کشف جسد مومیایی او شود.

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato