کوالکام نسل جدید هدست های واقعیت مجازی را معرفی کرد

در حالی که چند روز بیشتر تا آغاز کنگره جهانی موبایل ۲۰۱۸ باقی نمانده، کوالکام امروز از طرح مرجع هدست واقعیت مجازی بر اساس جدیدترین پلتفرم موبایل اسنپدراگون رونمایی کرد. این سیستم که بر اساس اسنپدراگون ۸۴۵ طراحی شده، قابلیت های تازه ای مانند رندرینگ بر اساس موقعیت چشم (foveated rendering) و ردیابی کامل محیط را ارائه می دهد. به گفته شرکت آمریکایی هدست جدید آنها ۳۰ درصد سریع تر است و ۳۰ درصد انرژی کمتری نسبت به نسل قبل مصرف می کند.

اسنپدراگون ۸۴۵ دنیای هدست های واقعیت مجازی را متحول می کند

در حال حاضر اسنپدراگون ۸۳۵ را می توان در محصولات برجسته ای نظیر HTC Vive Focus و Lenovo Mirage Solo مشاهده کرد. حال با چیپست جدید کوالکام می توان به کیفیت بالاتر نمایشگر و بازده بهتری دست یافت. طبق گفته کوالکام، اسنپدراگون ۸۴۵ می تواند به طور همزمان دو نمایشگر ۲K را پشتیبانی کند.

فناوری رندینگ بر اساس موقعیت چشم که کوالکام آن را Adreno Foveation نام نهاده، چهار دوربین را به خدمت می گیرد. دو دوربین چهره کاربر را نشانه رفته اند تا موقعیت مردمک چشم را شناسایی کنند. سپس پردازشگر گرافیکی ادرنو با استفاده از این اطلاعات، محدوده اصلی دید کاربر را با کیفیت فوق العاده به تصویر کشیده و مناطق جانبی را با جزئیات کمتر رندر می کند.

این پلتفرم جدید از ردیابی کامل محیط (Roomscale) نیز بهره مند است که با شش درجه آزادی (DoF) عملیات موقعیت یابی و نقشه برداری محیط را انجام می دهد و کاربر را در اتاق هدایت می کند. بدین ترتیب موانع پیش روی کاربر با دقت شناسایی شده و از بروز اتفاقات ناگوار جلوگیری می شود.

طرح مرجع کوالکام به خوبی آینده هدست های واقعیت مجازی را به ما نشان می دهد که هم به صورت مستقل و هم وابسته به موبایل قابل تولید هستند و احتمالاً در سال جاری تنوع بیشتری پیدا می کنند. این کمپانی می گوید تا به امروز بیش از ۲۰ محصول را در این حوزه پشتیبانی کرده و به احتمال زیاد بسیاری از آنها طی هفته آتی در شهر بارسلون به نمایش در خواهند آمد.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟