رونق بازار موبایل های دست دوم با افزایش قیمت محصولات جدید

در شرایطی که قیمت برخی موبایل های پرچمدار از مرز هزار دلار گذشه و قیمت دیگر محصولات این رده نیز به شکل چشمگیری افزایش یافته، به تدریج شاهد رونق گرفتن هر چه بیشتر بازار موبایل های دست دوم و بازیابی شده در کشورهای مختلف هستیم.

بنا بر گزارش نشریه وال استریت ژورنال، میزان عرضه موبایل ها در سه ماهه آخر سال گذشته میلادی به شکل چشمگیری کاهش یافته، اما از آن طرف بازار موبایل های بازیابی شده (Refurbished) یا دست دوم برندهایی چون اپل و سامسونگ به شدت رونق گرفته است.

این تغییر می تواند زنگ خطری برای کمپانی های سازنده باشد که بخش اعظم درآمدهای خود را از فروش موبایل های نو به دست می آورند. بر اساس برخی بررسی ها یک موبایل هوشمند پرچمدار به طور متوسط، پیش از آن که راهی زباله دان شود بین چهار کاربر مختلف دست به دست می شود.

موبایل های بازیابی شده دست دوم

نکته جالب تر آن که پیش از این بازارهای در حال توسعه ای چون هند، چین و آفریقا به عنوان بهشت موبایل های بازیابی شده به حساب می آمدند، در حالی که حالا ۹۳ درصد از مشتریان دست دوم فروشی های آنلاین از آمریکا هستند.

علاوه بر این ها، دوره استفاده از یک موبایل جدید در بازارهای پیشرویی همچون آمریکا و اروپا نیز به شکل معناداری افزایش یافته. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۶ در آمریکا، یک پرچمدار جدید پیش از تعویض به طور متوسط تا ۲۳ ماه در دست یک کاربر جدید باقی می ماند، در حالی که این رقم حالا به ۳۳ ماه افزایش یافته است.

در این میان اپل تلاش می کند تا حد ممکن خود را با شرایط جدید وفق دهد. این شرکت مدت هاست که عرضه موبایل های بازیابی شده خود را آغاز کرده است. البته مزیت پشتیبانی نرم افزاری نسبتاً طولانی این شرکت از آیفون هایش و همچنین محبوبیت محصولات قدیمی آن میان کاربران نیز در رونق نسبی این کسب و کار بی اثر نبوده است.

موبایل های بازیابی شده دست دوم

تحلیلگر مشهور «D.J. Koh» معتقد است که سامسونگ به عنوان بزرگترین موبایل ساز دنیا هم ناچار است دیر یا زود وارد این مسیر شود، چرا که در حال حاضر در بسیاری از بازارها محبوبیت پرچمداران سابق از میان رده های جدید هم قیمت بیشتر است.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟