تجهیزات جاسوسی کوبا دلیل بیماری کارکنان سفارت آمریکا بوده است

تجهیزات جاسوسی کوبا دلیل بیماری کارکنان سفارت آمریکا بوده است

اوایل امسال 24 نفر از کارمندان سفارتخانه آمریکا در کوبا دچار علائمی نظیر فقدان شنوایی، سرگیجه و حالت تهوع شده بودند، و حالا محققان آمریکایی نظریه جدیدی را درباره دلایل این مساله مطرح کرده اند.

کارکنان این سفارتخانه ادعا می کردند به خاطر شنیدن صداهای عجیب و غریب در خانه و یا اتاق های هتل محل اقامت خود دچار این شرایطی شده اند. از آنجایی که کوبا و ایالات متحده روابط دوستانه ای با هم ندارند، این تئوری مطرح شد که آنها هدف نوعی از تسحیلات مایکروویو قرار گرفته اند؛ با این حال پلیس فدرال آمریکا نتوانست شواهدی برای اثبات این مسئله بیابد. حالا محققان «دانشگاه میشگیان» نظریاتی را مطرح کرده اند که بر اساس آن پدیدار شدن علائم مذکور ناشی از سیگنال های فراصوتی تولید شده توسط تجهیزات نظارتی یا جاسوسی ناکارآمد بوده که عملکرد درستی نداشته اند..

اگرچه یک سیگنال فراصوتی به افراد صدمه جدی نمی زند اما ترکیب چند نمونه از آنها می تواند به تولید صدایی منجر شود که در محدوده شنوایی انسان (بین 20 هرتز تا 20 کیلو هرتز) قرار داشته و در عین حال خطراتی را برای سلامتی در پی داشته باشد.

محققان این پروژه برای آزمایش نظریه خود با استفاده از دو مخابره کننده فراصوتی دو سیگنال 25 کیلوهرتزی و 180 هرتزی را با یکدیگر ترکیب کرده اند که به تولید فرکانسی 7 کیلوهرتزی با صدایی مشابه منجر شده که برای انسان قابل شنیدن است.

این تیم تحقیقاتی تاکید کرده اند که نظریه مذکور احتمال وجود دلایل دیگری برای بیمار شدن کارکنان را رد نمی کند؛ با این حال این مساله منطقی تر از تئوری هایی نظیر، برانگیختگی جمعی، تشعشعات مایکروویو و مسوم شدن توسط دولت کوبا به نظر می رسد، چرا که شاید این کشور به اطلاع از مسائل سری آمریکا علاقه داشته باشد اما سردرد یا حالت تهوع کارکنان آمریکایی دستاورد خاصی  برای دولت هاوانا در پی ندارد.

نظرات ۸
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.